11:28 / 12.04.2025 4.16k
O‘zbekistonda ta’lim tizimi xodimlarini ham bolaning ta’lim-tarbiyasiga mas’ul shaxs etib belgilash rejalashtirilmoqda. Bu haqda Gazeta.uz nashri xabar berdi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks hamda “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi qonunga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritish loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Laylo Fayzimurodova Gazeta.uz muxbiri bilan suhbatda ma’lum qildi.
Uning aytishicha, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga kiritilayotgan o‘zgartirishga ko‘ra, voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berishga nafaqat ota-ona, balki ta’lim va sog‘liqni saqlash muassasalari xodimlari, ya’ni pedagoglar, tarbiyachilar, shifokor va hamshiralar ham mas’ul shaxs sifatida belgilanmoqda.
“Chunki ular bevosita voyaga yetmaganlar bilan ishlaydi va bolalar ularning ayrim vaqtda qaramog‘ida bo‘ladi. Agar ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalari xodimlari Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasi bilan javobgarlikka tortilsa, bir yil ichida takroran bolaga nisbatan salbiy xatti-harakatni davom ettirsa, “Pedagoglar maqomi to‘g‘risida”gi qonunga taklif etilayotgan o‘zgartirishga ko‘ra, muassasadagi faoliyati to‘xtatiladi”, — deydi Laylo Fayzimurodova.
Shuningdek, ushbu shaxs bolaning sog‘lig‘iga ziyon yetkazgani sababli reyestrga kiritiladi va bola faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tashkilot hamda idoralar (bog‘cha, maktab, shifoxona va hokazo)ga ishga kirishi taqiqlanadi.
Qayd etilishicha, qonun loyihasi idoraviy kelishuvdan o‘tib, Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan Vazirlar Mahkamasiga kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani)ning bu boradagi taklifi ma’qullangani haqida xabar bergandik.

В Узбекистане планируется назначить сотрудников системы образования ответственными за образование и воспитание ребенка. Об этом сообщило издание Gazeta.uz.
Разработан проект изменений и дополнений в Кодекс об административной ответственности и Закон "О статусе педагогов." Об этом в беседе с корреспондентом Gazeta.uz сообщила заместитель начальника управления Национального агентства социальной защиты Лайло Файзимуродова.
По его словам, согласно поправке, вносимой в статью 47 Кодекса об административной ответственности, ответственными за воспитание и обучение несовершеннолетних детей определены не только родители, но и работники образовательных и медицинских учреждений, то есть педагоги, воспитатели, врачи и медсестры.
"Потому что они работают непосредственно с несовершеннолетними, и дети иногда находятся на их иждивении. Если работники сферы образования и здравоохранения будут привлечены к ответственности по статье 47 Кодекса об административной ответственности, продолжат негативное поведение в отношении ребенка повторно в течение года, согласно предлагаемой поправке к закону "О статусе педагогов," их деятельность в учреждении будет приостановлена," - сказала Лайло Файзимуродова.
Кроме того, это лицо будет внесено в реестр в связи с причинением вреда здоровью ребенка, и ему будет запрещено работать в организациях и учреждениях, занимающихся деятельностью ребенка (детский сад, школа, больница и т.д.).
Отмечается, что законопроект прошел ведомственное согласование и внесен в Кабинет Министров Национальным агентством социальной защиты.