11:28 / 12.04.2025 4.16k
O‘zbekistonda ta’lim tizimi xodimlarini ham bolaning ta’lim-tarbiyasiga mas’ul shaxs etib belgilash rejalashtirilmoqda. Bu haqda Gazeta.uz nashri xabar berdi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks hamda “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi qonunga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritish loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Laylo Fayzimurodova Gazeta.uz muxbiri bilan suhbatda ma’lum qildi.
Uning aytishicha, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasiga kiritilayotgan o‘zgartirishga ko‘ra, voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berishga nafaqat ota-ona, balki ta’lim va sog‘liqni saqlash muassasalari xodimlari, ya’ni pedagoglar, tarbiyachilar, shifokor va hamshiralar ham mas’ul shaxs sifatida belgilanmoqda.
“Chunki ular bevosita voyaga yetmaganlar bilan ishlaydi va bolalar ularning ayrim vaqtda qaramog‘ida bo‘ladi. Agar ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalari xodimlari Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-moddasi bilan javobgarlikka tortilsa, bir yil ichida takroran bolaga nisbatan salbiy xatti-harakatni davom ettirsa, “Pedagoglar maqomi to‘g‘risida”gi qonunga taklif etilayotgan o‘zgartirishga ko‘ra, muassasadagi faoliyati to‘xtatiladi”, — deydi Laylo Fayzimurodova.
Shuningdek, ushbu shaxs bolaning sog‘lig‘iga ziyon yetkazgani sababli reyestrga kiritiladi va bola faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tashkilot hamda idoralar (bog‘cha, maktab, shifoxona va hokazo)ga ishga kirishi taqiqlanadi.
Qayd etilishicha, qonun loyihasi idoraviy kelishuvdan o‘tib, Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan Vazirlar Mahkamasiga kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Ijtimoiy himoya milliy agentligi va Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani)ning bu boradagi taklifi ma’qullangani haqida xabar bergandik.

In Uzbekistan, it is planned to appoint employees of the education system as responsible persons for the education and upbringing of the child. This was reported by Gazeta.uz.
A draft of amendments and additions to the Code of Administrative Responsibility and the Law "On the Status of Teachers" has been developed. This was announced by Laylo Fayzimurodova, Deputy Head of the Department of the National Agency for Social Protection, in an interview with a Gazeta.uz correspondent.
According to him, according to the amendment to Article 47 of the Code of Administrative Responsibility, not only parents, but also employees of educational and healthcare institutions, that is, teachers, educators, doctors, and nurses, are designated as responsible persons for the upbringing and education of minors.
"Because they work directly with minors, and children are sometimes under their care. "If employees of the education and healthcare sectors are held liable under Article 47 of the Code of Administrative Responsibility and continue negative behavior towards a child within a year, then, according to the proposed amendment to the Law "On the Status of Teachers," their activities in the institution will be suspended," Laylo Fayzimurodova said.
Also, this person is included in the register for causing harm to the child's health and is prohibited from entering work in organizations and institutions (kindergartens, schools, hospitals, etc.) engaged in the child's activities.
It is noted that the draft law passed the departmental agreement and was submitted to the Cabinet of Ministers by the National Agency for Social Protection.