Attestatsiyada qatnasholmagan o‘qituvchilar nima qiladi?
Men attestatsiya kuni O‘zbekistonda emasdim, oxirida topshirishga ruxsat beriladimi? Nima qilish kerak, ruxsat olish uchun? Rahbarlarimizga aytsam, oxirida so‘rasa beramiz deydi, unda kech bo‘lmaydimi?
Pedagog xodimlarni attestatsiyadan o‘tkazish Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mazkur nizomning 45-bandiga ko‘ra, pedagog kadrlar attestatsiyaga uzrli sababga ko‘ra kelmagan bo‘lsa, ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Quyidagi holatlar uzrli sabablar deb baholanadi:
• xodimning vaqtincha mehnatga qobiliyatsizligi;
• davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligi;
• respublika va xalqaro musobaqalarda ishtirok etganligi;
• vaqtincha xorijiy mamlakatda safarda bo‘lganligi;
• yaqin qarindoshining vafoti;
• vakolatli davlat organi yoki ta’lim tashkilotlari rahbarlarining ma’lumotnomasida ko‘rsatilgan boshqa asoslar.
Demak, pedagog xodimning vaqtincha xorijiy mamlakatda safarda bo‘lganligi sababli test sinovlarida ishtirok etolmaydigan bo‘lsa, attestatsiya test sinovi boshqa muddatga ko‘chiriladi.
Bunda uzrli sabablarga ko‘ra malaka (test) sinovlarida ishtirok eta olmagan pedagoglar uchun test sinovlari bo‘lib o‘tadigan kunlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan e’lon qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 22-bandiga ko‘ra, pedagog kadrlar uzrli sabablarga ko‘ra navbatdan tashqari attestatsiyaga kelmaganligi tufayli ularning attestatsiyasi boshqa muddatga ko‘chirilgan taqdirda, yig‘im takroran undirilmaydi.

Что делать учителям, которые не смогли участвовать в аттестации?
Я не был в Узбекистане в день аттестации, разрешается ли сдавать в конце? Что нужно сделать, чтобы получить разрешение? Если я скажу нашим руководителям, в конце они скажут, что дадут, если попросят, тогда будет слишком поздно?
Аттестация педагогических работников регулируется Положением "О порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.
Согласно пункту 45 данного Положения, если педагогические кадры не явились на аттестацию по уважительной причине, их аттестация переносится на другой срок.
Уважительными причинами считаются следующие обстоятельства:
- временная нетрудоспособность работника;
- выполнение государственных или общественных обязанностей;
- участие в республиканских и международных соревнованиях;
- временное пребывание в командировке в зарубежной стране;
- смерти близкого родственника;
- иные основания, указанные в справке руководителей уполномоченного государственного органа или образовательных организаций.
Это означает, что если педагогический работник временно находится в командировке за рубежом и не может участвовать в тестировании, аттестационное тестирование переносится на другой срок.
При этом дни проведения тестовых испытаний для педагогов, не принявших участие в квалификационных (тестовых) испытаниях по уважительным причинам, объявляются Министерством дошкольного и школьного образования.
Напомним, согласно пункту 22 Положения "О порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций," в случае переноса аттестации педагогических кадров на другой срок в связи с их неявкой на внеочередную аттестацию по уважительным причинам, сбор повторно не взимается.