13:22 / 24.05.2025 3.42k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bergan  ma’lumotlarga ko‘ra, 2024/2025-o‘quv yilida 10 146 ta umumta’lim maktabining 9-sinfini 632 946 nafar, 11-sinfini 451 073 nafar o‘quvchi tamomladi.
O‘tgan yili 11-sinfni yakunlagan o‘quvchilar soni 399 ming 499 nafarni tashkil etgandi.
Shuningdek, joriy o‘quv yili yakuniga ko‘ra, 14 041 nafar 11-sinf bitiruvchisi 2 475 ta kumush va 11 566 ta oltin medal bilan yakunladi.
O‘tgan yili bu ko‘rsatgich 14 778 nafarni tashkil etib, shundan 12 620 nafari oltin va 2 158 nafari kumush medal bilan maktabni tamomlagandi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu statistikada boshqa vazirlik va tashkilotlar tasarrufidagi ta’lim muassasalari (Mudofaa vazirligining “Temuriylar maktabi”, Madaniyat vazirligining “Успенский” maktabi, Badiiy akademiyaning K.Behzod nomidagi maktab, Sport va Madaniyat vazirliklarining maktablari va boshqalar) hamda nodavlat ta’lim muassasalari bitiruvchilari aks etmagan.

По данным Министерства дошкольного и школьного образования, в 2024/2025 учебном году 9 класс 10 146 общеобразовательных школ окончили 632 946 учащихся, 11 класс - 451 073 учащихся.
В прошлом году число учащихся, окончивших 11-й класс, составило 399 499 человек.
Кроме того, по итогам текущего учебного года 14 041 выпускник 11-х классов завоевал 2 475 серебряных и 11 566 золотых медалей.
В прошлом году этот показатель составил 14 778 человек, из них 12 620 окончили школу с золотыми медалями и 2 158 - с серебряными.
Напомним, что в данной статистике не отражены выпускники образовательных учреждений, находящихся в ведении других министерств и организаций (школа "Темуридов" Министерства обороны, школа "Успенский" Министерства культуры, школа имени К. Бехзода Академии художеств, школы Министерства спорта и культуры и др.) и негосударственных образовательных учреждений.