Vazirlikning iqtisod qilingan mablag‘lari hisobidan “Maktab avtobuslari” sotib olindi
Samarqand viloyati Qo‘shrabot tumanining olis hududlaridagi maktablarga o‘quvchilarni tashish uchun maxsus maktab avtobuslari qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining iqtisod qilingan mablag‘lari hisobidan Samarqand viloyatining olis hududlarida (qariyb 300 km uzoqlikda) joylashgan maktablariga 17 ta “Maktab avtobuslari” xarid qilingan.
Mazkur avtobuslar Qo‘shrabot tumanidagi 20 ta olis maktabda tahsil olayotgan 750 nafardan ziyod o‘quvchiga maktablariga oson va xavfsiz yetib borish imkonini beradi. Avtobus o‘quvchilarning xavfsizligini ta’minlash uchun yo‘l belgilari, kuzatuv kameralari, tibbiyot qutisi bilan jihozlangan.
Ajratilgan mablag‘lar hisobidan avtobuslar uchun haydovchilarga oylik ish haqi to‘lash, yoqilg‘i bilan ta’minlash va ularga texnik xizmat ko‘rsatish xarajatlari ham inobatga olingan.
Ma’lumki, 2025-yil 3-choragidan boshlab 100 ta maktabga olis hududlardan qatnaydigan o‘quvchilar uchun bepul avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yilishi belgilangan.
Ma’lumot uchun, 2024-yilgi Davlat dasturi asosida Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatining olis va chekka hududlaridagi 100 ta maktab uchun avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yilgan edi.

За счет сэкономленных средств Министерства приобретены "Школьные автобусы"
Для перевозки учащихся в школы в отдаленных районах Кошрабатского района Самаркандской области запущены специальные школьные автобусы. Об этом сообщило Министерство дошкольного и школьного образования.
Сообщается, что за счет сэкономленных средств Министерства дошкольного и школьного образования для школ, расположенных в отдаленных районах области (около 300 км), было закуплено 17 "Школьных автобусов."
Эти автобусы позволят более чем 750 учащимся, обучающимся в 20 отдаленных школах Кошрабатского района, легко и безопасно добраться до своих школ.
Автобус оснащен дорожными знаками, камерами видеонаблюдения и медицинским ящиком для обеспечения безопасности учащихся.
За счет выделенных средств также учтены расходы на выплату водителям месячной заработной платы, топливо и техническое обслуживание автобусов.
Как известно, начиная с третьего квартала 2025 года планируется запустить бесплатные автобусные рейсы для учащихся из отдаленных районов в 100 школ.
Для справки, в рамках Государственной программы на 2024 год было налажено автобусное сообщение для 100 школ в отдаленных и труднодоступных районах Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей.