Vazirlikning iqtisod qilingan mablag‘lari hisobidan “Maktab avtobuslari” sotib olindi
Samarqand viloyati Qo‘shrabot tumanining olis hududlaridagi maktablarga o‘quvchilarni tashish uchun maxsus maktab avtobuslari qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining iqtisod qilingan mablag‘lari hisobidan Samarqand viloyatining olis hududlarida (qariyb 300 km uzoqlikda) joylashgan maktablariga 17 ta “Maktab avtobuslari” xarid qilingan.
Mazkur avtobuslar Qo‘shrabot tumanidagi 20 ta olis maktabda tahsil olayotgan 750 nafardan ziyod o‘quvchiga maktablariga oson va xavfsiz yetib borish imkonini beradi. Avtobus o‘quvchilarning xavfsizligini ta’minlash uchun yo‘l belgilari, kuzatuv kameralari, tibbiyot qutisi bilan jihozlangan.
Ajratilgan mablag‘lar hisobidan avtobuslar uchun haydovchilarga oylik ish haqi to‘lash, yoqilg‘i bilan ta’minlash va ularga texnik xizmat ko‘rsatish xarajatlari ham inobatga olingan.
Ma’lumki, 2025-yil 3-choragidan boshlab 100 ta maktabga olis hududlardan qatnaydigan o‘quvchilar uchun bepul avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yilishi belgilangan.
Ma’lumot uchun, 2024-yilgi Davlat dasturi asosida Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatining olis va chekka hududlaridagi 100 ta maktab uchun avtobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yilgan edi.

"School Buses" were purchased using the Ministry's saved funds.
Special school buses have been launched to transport students to schools in remote areas of the Kushrabat district of the Samarkand region. This was reported by the Ministry of Preschool and School Education.
It was reported that 17 "School Buses" were purchased for schools located in remote areas of the region (about 300 km away) using the saved funds of the Ministry of Preschool and School Education.
These buses will allow more than 750 students studying in 20 remote schools in the Kushrabat district to easily and safely reach their schools.
The bus is equipped with road signs, surveillance cameras, and a medical box to ensure the safety of students.
At the expense of the allocated funds, the costs of paying monthly wages to drivers, fuel supply, and maintenance of buses were also taken into account.
As is known, starting from the 3rd quarter of 2025, free bus services will be established for students traveling to 100 schools from remote areas.
For information, based on the 2024 State Program, bus services were launched for 100 schools in remote and hard-to-reach areas of Kashkadarya and Surkhandarya regions.