18:24 / 24.06.2025 3.94k
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili — Bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonova hamda Xalq ta’limi Info tahririyati rahbari Ulug‘bek Po‘latov o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuvda Bolalar ombudsmani matbuot kotibi Dilnoza Yusupova, xalqtaliminfo.uz sayti muxbirlari Muzaffar Umirov va Sevinch Xoliqovalar ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida bolalarning huquqlarini himoya qilish, ta’lim muassasalaridagi zo‘ravonlikni kamaytirish hamda pedagoglarning psixologik salomatligini mustahkamlash borasida keng ko‘lamli hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda “Stressiz ta’lim” loyihasi doirasida hamkorlikda ishlash, pedagoglar orasida stress holatlarini keltirib chiqarayotgan omillarni aniqlash hamda zo‘ravonlikka moyillikni aniqlash maqsadida so‘rovnomalar o‘tkazish va bu boradagi takliflarni hukumatga yetkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Endilikda, Bolalar ombudsmani tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni yoritishda Xalq ta’limi Info tahririyati axborot hamkoriga aylanadi.
Shuningdek, tomonlar “Tanaffus” podkastida bolalarga nisbatan zo‘ravonlik mavzusida maxsus sonlar tayyorlash, ijtimoiy tarmoqlarda ko‘tarilgan dolzarb holatlar bo‘yicha tezkor ma’lumot almashish, tahririyat tomonidan rejalashtirilayotgan ta’limga oid ijtimoiy roliklarni tasvirga olishda hamkorlik qilish bo‘yicha ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida yuqoridagi yo‘nalishlar bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Xalq ta’limi Info tahririyati va Bolalar ombudsmani o‘rtasida memorandum imzolashga kelishib olindi.

Today, an important meeting took place between the Authorized Representative of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for the Rights of the Child - Children's Ombudsman Surayyo Rakhmonova and the head of the Public Education Info editorial office Ulugbek Pulatov.
Dilnoza Yusupova, the press secretary of the Children's Ombudsman, and Muzaffar Umirov and Sevinch Kholikova, correspondents of the xalqtaliminfo.uz website, also participated in the meeting.
During the meeting, issues of large-scale cooperation in the field of protecting children's rights, reducing violence in educational institutions, and strengthening the psychological health of teachers were discussed.
At the meeting, an agreement was reached on joint work within the framework of the "Stress-Free Education" project, conducting surveys among teachers to identify a predisposition to stress and violence, and communicating proposals in this regard to the government.
From now on, the Public Education Info editorial office will become an information partner in covering the work carried out by the Children's Ombudsman.
The parties also exchanged views on the preparation of special episodes on the topic of violence against children in the "Tanaffus" podcast, the exchange of information on current issues raised on social networks, and cooperation in the production of social videos on education planned by the editorial office.
At the end of the meeting, an agreement was reached to sign a memorandum between the People's Education Info editorial office and the Children's Ombudsman to strengthen cooperation in the above areas.