17:05 / 14.07.2025 39.39k
So‘nggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan xabar aslida 2023-yilda Prezident Shavkat Mirziyoyevning buxorolik saylovchilar bilan uchrashuvi chog‘ida aytilgan ma’lumot hisoblanadi.
O‘shanda boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining haftalik yuklamasi 18 soatdan 16 soatga, yuqori sinf o‘qituvchilariniki 20 soatdan 18 soatga tushirilishi, bu orqali, to‘liq stavkada ishlamayotgan jami 150 ming nafar muallimning oyligi o‘rtacha 30 foizga oshirilishi nazarda tutilgan.
Bu borada me’yoriy hujjatlarda qayd etilganmi?
Pedagog xodimlarning haftalik ish yuklamasi "Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining pedagogik mutaxassisliklari bo‘yicha namunaviy yillik ish rejasini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi" (20.08.2018 ro‘yxat raqami 3058) yo‘riqnoma bilan tartibga solingan bo‘lib, hozirgi kunda ish yuklamasini kamaytirish yuzasidan ushbu hujjatga hech qanday o‘zgartirish kiritilmagan.
Unga ko‘ra, hozirgi kunda umumiy o‘rta ta’lim muassasasining pedagog xodimlari uchun bir stavka miqdoridagi ish yuklamasi 1-4-sinflarda haftasiga 18 soat, 5-11-sinflarda esa haftasiga 20 soatni tashkil etadi.
Pedagoglar ish yuklamasi qachon kamaytiriladi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 28-fevraldagi PF-27-sonli farmoni bilan tasdiqlangan 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini "Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili"da amalga oshirishga oid Davlat dasturining 163-bandida maktab o‘qituvchilarining haftalik yuklamasini kamaytirish haqida so‘z borgan.
Unda sobiq Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova hamda sobiq Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Qudbiyevga 2023-yil may oyiga qadar boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining pedagog stavkasini 16 soat etib belgilash bo‘yicha taklif ishlab chiqish vazifasi belgilangan.
Ammo ushbu topshiriq ijrosi noma’lum sabablarga ko‘ra bajarilmagan va hozirgi kunga qadar pedagoglarning haftalik yuklamasi o‘zgarishsiz qolmoqda. Shu sababli, maktab o‘qituvchilarining haftalik yuklamasi kamaytirilishi haqidagi xabarlar hozirgi kunda aktual emas.

So, how close is this news to the truth?
The news recently circulating on social media is actually information spoken during President Shavkat Mirziyoyev's meeting with Bukhara voters in 2023.
At that time, it was planned to reduce the weekly workload of primary school teachers from 18 to 16 hours, and upper-grade teachers from 20 to 18 hours, thereby increasing the salaries of a total of 150,000 full-time teachers by an average of 30 percent.
Is this mentioned in the regulatory documents?
The weekly workload of teaching staff is regulated by the Instruction "On the Procedure for the Formation of a Standard Annual Work Plan for Pedagogical Specialties of General Secondary Educational Institutions" (reg.
Currently, the workload for pedagogical staff of general secondary education institutions is 18 hours per week in grades 1-4 and 20 hours per week in grades 5-11.
When will the workload of teachers be reduced?
In paragraph 163 of the State Program for the Implementation of the New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026 in the "Year of Caring for People and Quality Education," approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-27 dated February 28, 2023, there is talk about reducing the weekly workload of school teachers.
The Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova, and the former Minister of Economy and Finance, Sherzod Kudbiyev, were tasked with developing a proposal to set the teaching staff of primary school teachers at 16 hours by May 2023.
However, this clause was not fulfilled for unknown reasons, and to this day, the weekly workload of teachers remains unchanged. Therefore, reports about a reduction in the weekly workload of school teachers are not currently relevant.
Comments 23
Deputies also started talking about the 5-day education system
Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Shakhnoza Kholmakhamatova drew attention to the topic "Transition of the education system to a full 5-day study and work regime."