Yaqinda e’lon qilingan “Sustainable Development Report 2025” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 193 davlat orasida 62-o‘rinni egalladi va Barqaror rivojlanish maqsadlari ko‘rsatkichi bo‘yicha jahon miqyosida e’tirof etildi.
Hisobotda mamlakatlarning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish darajasi baholangan. Bu reyting Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan belgilangan 17 yo‘nalish va 169 ta vazifani o‘z ichiga olib, ular orasida sifatli ta’lim yo‘nalishi ham mavjud.
Ma’lum bo‘lishicha, “Sustainable Development Report 2025” reytingida O‘zbekiston 2024-yilga nisbatan 19 pog‘ona yuqorilab, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi tez taraqqiy etayotgan davlatlardan biri sifatida qayd etilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan 2015-yilda qabul qilingan 2030-yilgacha bo‘lgan Barqaror rivojlanish maqsadlari orasida ta’lim sifati bilan bog‘liq ko‘rsatkichlar ham muhim ahamiyatga ega hisoblanadi. Unda ta’limga oid bir nechta asosiy ko‘rsatkichlar ham mavjud.
- O‘quvchilarni boshlang‘ich ta’limga qamrab olish darajasi (2024): 99.4% — deyarli barcha bolalar maktabga borayotganini anglatadi.
- O‘rta ta’limni tamomlash darajasi (2023): 95.6% — bu ko‘rsatkich ham yildan-yilga o‘sib bormoqda.
- Yoshlar savodxonligi (2022): 100% — 15–24 yoshdagi aholining to‘liq savodli ekani qayd etilgan.
- Bolalarning maktabgacha ta’limga qatnashish darajasi (2022): 65.9% — bu borada kamchiliklar mavjud bo‘lib, bolalarning maktabgacha ta’limga qamrovi borasida ayrim muammolar borligi ko‘rsatilgan.
Hisobotda O‘zbekistonning ta’limga ajratilayotgan davlat xarajatlari YIMga nisbatan 8 foizni tashkil etishi ham alohida qayd etilgan. Bu raqam boshqa mamlakatlar bilan solishtirilganda ijobiy natija sifatida baholangan.
Shuningdek, qizlar va o‘g‘il bolalar uchun ta’lim imkoniyatlari tengligi, o‘rta va oliy ta’limda ishtirokdagi gender farqi bo‘yicha O‘zbekiston nisbatan barqaror natijalarni ko‘rsatgan.
O‘zbekistonning “Sustainable Development Report 2025” reytingida yuqoriga ko‘tarilishiga ta’lim yo‘nalishidagi bir nechta omillar ham sabab bo‘lgan. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Gulnoraxon Abduvohidova ham o‘z maqolasida qayd etgan.
Uning fikricha, “Maktablarni rivojlantirish” dasturi qabul qilingan, xorijiy tillarni o‘qitishga alohida e’tibor qaratildi. Prezident va ixtisoslashtirilgan maktablarning bilimlarni baholash tizimi qo‘shimcha 1000 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida joriy qilindi, ayni vaqtda boshqa maktablarga joriy qilish ishlari izchil davom ettirilmoqda.

18:03 / 24.07.2025 6.74k
According to the recently published Sustainable Development Report 2025, Uzbekistan ranked 62nd out of 193 countries and was recognized globally in the Sustainable Development Goals indicator.
The report assesses the extent to which countries have achieved the Sustainable Development Goals. This ranking includes 17 areas and 169 tasks defined by the United Nations, including quality education.
It became known that in the "Sustainable Development Report 2025" rating, Uzbekistan rose 19 positions compared to 2024 and was noted as one of the fastest-growing countries in the Eastern Europe and Central Asia region.
Among the Sustainable Development Goals until 2030, adopted by the United Nations in 2015, indicators related to the quality of education are also important.
Within the framework of the Sustainable Development Goals, there are several key indicators related to education.
Among them, Uzbekistan showed the following results
• Primary education enrollment rate (2024): 99.4% - means that almost all children go to school.
• Secondary education completion rate (2023): 95.6% - this indicator is also growing year by year.
• Youth literacy (2022): 100% - full literacy of the population aged 15-24.
• Preschool enrollment rate (2022): 65.9% - there are shortcomings in this regard, and some problems with preschool enrollment are indicated.
The report also notes that Uzbekistan's government spending on education is 8% of GDP. This figure was considered a positive result compared to many countries.
Uzbekistan also showed relatively stable results in terms of equality of educational opportunities for girls and boys, gender differences in participation in secondary and higher education.
Several factors in the field of education also contributed to Uzbekistan's rise in the "Sustainable Development Report 2025" ranking. Gulnora Abduvakhidova, a deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, also noted this in her article.
In his opinion, the "School Development" program was adopted, and special attention was paid to teaching foreign languages. The knowledge assessment system of Presidential and specialized schools has been implemented in an additional 1000 general secondary educational institutions, and at the same time, work on its implementation in other schools is consistently continuing.
Higher education coverage increased from 9% in 2017 to 42% by 2025. Within the framework of the "Uzbekistan - 2030" strategy, it is planned to increase the level of youth enrollment in higher education to at least 50 percent.