Yaqinda e’lon qilingan “Sustainable Development Report 2025” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 193 davlat orasida 62-o‘rinni egalladi va Barqaror rivojlanish maqsadlari ko‘rsatkichi bo‘yicha jahon miqyosida e’tirof etildi.
Hisobotda mamlakatlarning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish darajasi baholangan. Bu reyting Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan belgilangan 17 yo‘nalish va 169 ta vazifani o‘z ichiga olib, ular orasida sifatli ta’lim yo‘nalishi ham mavjud.
Ma’lum bo‘lishicha, “Sustainable Development Report 2025” reytingida O‘zbekiston 2024-yilga nisbatan 19 pog‘ona yuqorilab, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasidagi tez taraqqiy etayotgan davlatlardan biri sifatida qayd etilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan 2015-yilda qabul qilingan 2030-yilgacha bo‘lgan Barqaror rivojlanish maqsadlari orasida ta’lim sifati bilan bog‘liq ko‘rsatkichlar ham muhim ahamiyatga ega hisoblanadi. Unda ta’limga oid bir nechta asosiy ko‘rsatkichlar ham mavjud.
- O‘quvchilarni boshlang‘ich ta’limga qamrab olish darajasi (2024): 99.4% — deyarli barcha bolalar maktabga borayotganini anglatadi.
- O‘rta ta’limni tamomlash darajasi (2023): 95.6% — bu ko‘rsatkich ham yildan-yilga o‘sib bormoqda.
- Yoshlar savodxonligi (2022): 100% — 15–24 yoshdagi aholining to‘liq savodli ekani qayd etilgan.
- Bolalarning maktabgacha ta’limga qatnashish darajasi (2022): 65.9% — bu borada kamchiliklar mavjud bo‘lib, bolalarning maktabgacha ta’limga qamrovi borasida ayrim muammolar borligi ko‘rsatilgan.
Hisobotda O‘zbekistonning ta’limga ajratilayotgan davlat xarajatlari YIMga nisbatan 8 foizni tashkil etishi ham alohida qayd etilgan. Bu raqam boshqa mamlakatlar bilan solishtirilganda ijobiy natija sifatida baholangan.
Shuningdek, qizlar va o‘g‘il bolalar uchun ta’lim imkoniyatlari tengligi, o‘rta va oliy ta’limda ishtirokdagi gender farqi bo‘yicha O‘zbekiston nisbatan barqaror natijalarni ko‘rsatgan.
O‘zbekistonning “Sustainable Development Report 2025” reytingida yuqoriga ko‘tarilishiga ta’lim yo‘nalishidagi bir nechta omillar ham sabab bo‘lgan. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Gulnoraxon Abduvohidova ham o‘z maqolasida qayd etgan.
Uning fikricha, “Maktablarni rivojlantirish” dasturi qabul qilingan, xorijiy tillarni o‘qitishga alohida e’tibor qaratildi. Prezident va ixtisoslashtirilgan maktablarning bilimlarni baholash tizimi qo‘shimcha 1000 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida joriy qilindi, ayni vaqtda boshqa maktablarga joriy qilish ishlari izchil davom ettirilmoqda.

Согласно недавно опубликованному докладу Sustainable Development Report 2025, Узбекистан занял 62-е место среди 193 стран и получил мировое признание по показателю Целей устойчивого развития.
В докладе оценивается уровень достижения странами Целей устойчивого развития. Этот рейтинг включает 17 направлений и 169 задач, определенных Организацией Объединенных Наций, включая направление "Качественное образование."
Известно, что в рейтинге "Доклад о устойчивом развитии 2025" Узбекистан поднялся на 19 позиций по сравнению с 2024 годом и был отмечен как одна из быстроразвивающихся стран в регионе Восточной Европы и Центральной Азии.
Среди целей устойчивого развития до 2030 года, принятых Организацией Объединенных Наций в 2015 году, показатели, связанные с качеством образования, также имеют важное значение.
В рамках Целей устойчивого развития существует несколько ключевых показателей, связанных с образованием.
- Уровень охвата учащихся начальным образованием (2024): 99,4% - это означает, что почти все дети посещают школу.
- Уровень завершения среднего образования (2023): 95,6% - этот показатель также растет из года в год.
- Грамотность молодежи (2022): 100% - полная грамотность населения в возрасте 15-24 лет.
- Уровень участия детей в дошкольном образовании (2022): 65.9% - в этом отношении имеются недостатки, указывается на наличие некоторых проблем с охватом детей дошкольным образованием.
В докладе также отмечается, что государственные расходы на образование в Узбекистане составляют 8% от ВВП. Эта цифра считается положительным результатом по сравнению со многими странами.
Узбекистан также показал относительно стабильные результаты по равенству образовательных возможностей для девочек и мальчиков, гендерному разрыву вовлеченности в среднее и высшее образование.
Несколько факторов в сфере образования также способствовали повышению Узбекистана в рейтинге "Отчет по устойчивому развитию 2025." Об этом в своей статье отметила депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Гулнорахон Абдувохидова.
По его мнению, принята программа "Развитие школ," особое внимание уделено преподаванию иностранных языков. Система оценки знаний Президентских и специализированных школ внедрена в дополнительных 1000 общеобразовательных средних учебных заведениях, в то время как работа по ее внедрению в других школах последовательно продолжается.
Охват высшим образованием увеличился с 9 процентов в 2017 году до 42 процентов к 2025 году. В рамках Стратегии "Узбекистан - 2030" поставлена цель довести уровень охвата молодежи высшим образованием как минимум до 50 процентов.