09:00 / 06.08.2025 23.54k
Yaqinda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangan E’zoza Karimova tayinlovdan 6 kun o‘tib, ilk bor ko‘rinish berdi.
U kecha, 5-avgust kuni vazir o‘rinbosarlari, vazirlik mas’ullari, hududiy boshqarmalar va tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirokida navbatdagi “Vazir soati”ni o‘tkazdi.
O‘tkazilgan “Vazir soati”da deyarli yangi tashabbuslar ilgari surilmagan. U o‘zidan oldingi sobiq vazir Hilola Umarova davrida olib borilgan odatiy ishlar yuzasidan mas’ullarga ko‘rsatma berish bilan cheklangan.
Uchrashuvda Pedagogik mahorat markazlarining yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik holati, to‘rtinchi “Ustozlar forumi”ni o‘tkazish, darsliklarni joylarga yetkazib berish va taqsimot jarayonlari, pedagoglar ishtirokida o‘tkazilgan diagnostikasi natijalari atroflicha muhokama qilindi.
“Mahoratli o‘qituvchi – millat tayanchi” shiori ostida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan an’anaviy to‘rtinchi “Ustozlar milliy forumi”ga puxta tayyorgarlik ko‘rish jarayonlari haqida so‘z bordi.
Mazkur Forumning respublika bosqichida 210 nafar ilg‘or o‘qituvchi va tarbiyachi ishtirok etadi. So‘ng kaskad usulida 13-14-avgust kunlari 14 ta viloyatda, 19-20-avgust kunlari 208 ta tuman (shahar)da, 25-29-avgust kunlari barcha ta’lim tashkilotlarida tashkil etiladi.
Tadbir doirasida yangi o‘quv yiliga qadar darsliklarning joylarga yetkazib berish va qayta taqsimlash bo‘yicha hududlarda amalga oshirilayotgan ishlar tahlil etildi.
Mas’ullarga joriy yilgi maktab darsliklarining buyurtma ma’lumotlarini “Raqamli kutubxona” elektron tizimiga to‘liq kiritish hamda darsliklarni hududlar o‘rtasida qayta taqsimot qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, “Raqamli kutubxona” elektron tizim orqali darsliklarni maktablarga yetkazish jarayonlarini monitoring qilib borish, utilizatsiya qilishga doir tizimni takomillashtirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, o‘tgan yildan boshlab attestatsiyada ishtirok etmagan pedagoglarni alohida diagnostikadan o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri, Qashqadaryo, Xorazm, Samarqand va Sirdaryo viloyatlari mas’ul xodimlariga o‘tkazilgan diagnostika natijalari asosida manzilli ishlarni olib borish, ushbu jarayonlar tashkil etilmagan hududlar o‘z imkoniyatlaridan kelib chiqib, diagnostikadan o‘tkazish vaqti bo‘yicha taklif kiritish vazifasi berildi.
Shuningdek, avgust oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan navbatdan tashqari kasbiy sertifikatlash sinovlarini yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha mas’ullarga zarur ko‘rsatmalar berildi.

The new Minister of Preschool and School Education, Ezoza Karimova, appeared for the first time.
Yesterday, August 5, he held the next "Minister's Hour" with the participation of deputy ministers, ministry officials, heads of territorial departments and system organizations.
Practically no new initiatives were put forward during the "Minister's Hour." He limited himself to giving instructions to those responsible for the usual tasks carried out under his predecessor, former minister Hilola Umarova.
At the meeting, the state of preparation of pedagogical centers for the new academic year, the holding of the fourth "Teachers' Forum," the processes of delivery and distribution of textbooks to places, and the results of diagnostics conducted with the participation of teachers were discussed in detail.
They spoke about the process of thorough preparation for the traditional fourth "National Forum of Teachers," which is planned to be held under the motto "Skilled Teacher - the Support of the Nation."
210 leading teachers and educators will participate in the republican stage of this Forum. Then, using the cascade method, it will be organized in 14 regions on August 13-14, in 208 districts (cities) on August 19-20, and in all educational organizations on August 25-29.
Within the framework of the event, the work being carried out in the regions on the delivery and redistribution of textbooks to the regions before the new academic year was analyzed.
Responsible officials were instructed to fully enter the order data for school textbooks for the current year into the "Digital Library" electronic system and redistribute textbooks among the regions.
Specific tasks were also defined for monitoring the processes of delivering textbooks to schools through the "Digital Library" electronic system and improving the utilization system.
Also, since last year, the practice of conducting separate diagnostics of teachers who did not participate in the certification has been established.
Responsible employees of the Republic of Karakalpakstan, the city of Tashkent, Kashkadarya, Khorezm, Samarkand, and Syrdarya regions were instructed to conduct targeted work based on the results of the diagnostics conducted, and regions where these processes have not been organized to submit proposals for the timing of the diagnostics, based on their capabilities.
Officials were also given the necessary instructions to conduct the scheduled extraordinary professional certification tests in August at a high level.