09:00 / 06.08.2025 23.54k
Yaqinda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri lavozimiga tayinlangan E’zoza Karimova tayinlovdan 6 kun o‘tib, ilk bor ko‘rinish berdi.
U kecha, 5-avgust kuni vazir o‘rinbosarlari, vazirlik mas’ullari, hududiy boshqarmalar va tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirokida navbatdagi “Vazir soati”ni o‘tkazdi.
O‘tkazilgan “Vazir soati”da deyarli yangi tashabbuslar ilgari surilmagan. U o‘zidan oldingi sobiq vazir Hilola Umarova davrida olib borilgan odatiy ishlar yuzasidan mas’ullarga ko‘rsatma berish bilan cheklangan.
Uchrashuvda Pedagogik mahorat markazlarining yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik holati, to‘rtinchi “Ustozlar forumi”ni o‘tkazish, darsliklarni joylarga yetkazib berish va taqsimot jarayonlari, pedagoglar ishtirokida o‘tkazilgan diagnostikasi natijalari atroflicha muhokama qilindi.
“Mahoratli o‘qituvchi – millat tayanchi” shiori ostida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan an’anaviy to‘rtinchi “Ustozlar milliy forumi”ga puxta tayyorgarlik ko‘rish jarayonlari haqida so‘z bordi.
Mazkur Forumning respublika bosqichida 210 nafar ilg‘or o‘qituvchi va tarbiyachi ishtirok etadi. So‘ng kaskad usulida 13-14-avgust kunlari 14 ta viloyatda, 19-20-avgust kunlari 208 ta tuman (shahar)da, 25-29-avgust kunlari barcha ta’lim tashkilotlarida tashkil etiladi.
Tadbir doirasida yangi o‘quv yiliga qadar darsliklarning joylarga yetkazib berish va qayta taqsimlash bo‘yicha hududlarda amalga oshirilayotgan ishlar tahlil etildi.
Mas’ullarga joriy yilgi maktab darsliklarining buyurtma ma’lumotlarini “Raqamli kutubxona” elektron tizimiga to‘liq kiritish hamda darsliklarni hududlar o‘rtasida qayta taqsimot qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, “Raqamli kutubxona” elektron tizim orqali darsliklarni maktablarga yetkazish jarayonlarini monitoring qilib borish, utilizatsiya qilishga doir tizimni takomillashtirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, o‘tgan yildan boshlab attestatsiyada ishtirok etmagan pedagoglarni alohida diagnostikadan o‘tkazish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri, Qashqadaryo, Xorazm, Samarqand va Sirdaryo viloyatlari mas’ul xodimlariga o‘tkazilgan diagnostika natijalari asosida manzilli ishlarni olib borish, ushbu jarayonlar tashkil etilmagan hududlar o‘z imkoniyatlaridan kelib chiqib, diagnostikadan o‘tkazish vaqti bo‘yicha taklif kiritish vazifasi berildi.
Shuningdek, avgust oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan navbatdan tashqari kasbiy sertifikatlash sinovlarini yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha mas’ullarga zarur ko‘rsatmalar berildi.

Новый Министр дошкольного и школьного образования Эъзоза Каримова появилась впервые
Эъзоза Каримова, недавно назначенная министром дошкольного и школьного образования, впервые появилась спустя шесть дней после своего назначения.
Вчера, 5 августа, он провел очередной "Министрский час" с участием заместителей министра, ответственных лиц министерства, руководителей региональных управлений и системных организаций.
На "Министерском часе" практически не было выдвинуто никаких новых инициатив. Он ограничился тем, что давал указания ответственным лицам относительно обычных задач, выполняемых при предыдущей бывшей министре Хилоле Умаровой.
На встрече были подробно обсуждены состояние подготовки центров педагогического мастерства к новому учебному году, проведение четвертого "Форума учителей," процессы доставки и распределения учебников на места, результаты диагностики, проведенной с участием педагогов.
Речь шла о тщательной подготовке к традиционному четвертому "Национальному форуму учителей," который планируется провести под девизом "Умелый учитель - опора нации."
В республиканском этапе Форума примут участие 210 передовых учителей и воспитателей. Затем каскадным методом он будет организован 13-14 августа в 14 областях, 19-20 августа в 208 районах (городах), 25-29 августа во всех образовательных организациях.
В рамках мероприятия была проанализирована работа, проводимая в регионах по доставке и перераспределению учебников до нового учебного года.
Ответственным лицам поручено полностью внести данные о заказах школьных учебников на текущий год в электронную систему "Цифровая библиотека" и перераспределить учебники между регионами.
Также определены конкретные задачи по совершенствованию системы мониторинга и утилизации процессов доставки учебников в школы через электронную систему "Цифровая библиотека."
Также с прошлого года внедрена практика проведения отдельной диагностики педагогов, не участвовавших в аттестации.
Ответственным работникам Республики Каракалпакстан, города Ташкента, Кашкадарьинской, Хорезмской, Самаркандской и Сырдарьинской областей поручено провести адресную работу по результатам проведенной диагностики, внести предложения по времени проведения диагностики в регионах, где эти процессы не организованы, исходя из их возможностей.
Также ответственным лицам были даны необходимые указания по проведению на высоком уровне внеочередных профессиональных сертификационных испытаний, запланированных на август.
Комментарии 12
Qalin qor qatlamini kechib, maktabga yo‘l olgan o‘qituvchi hikoyasi
Ijtimoiy tarmoqlarda qalin qor qatlamini kechib, maktabga yo‘l olgan o‘qituvchi haqidagi video keng tarqalgandi.
Депутаты Законодательной палаты Сайёра Имамова и Козим Тожиев направили депутатский запрос министру дошкольного и школьного образования Эъзозе Каримовой.