Qaysi o‘qituvchilarning sertifikati dars taqsimotida rol o‘ynaydi?
Ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi yoki boshqa fan o‘qituvchilari milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lsa, ular dars taqsimoti jarayonida ko‘proq dars olishi mumkinmi?
Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomning (ro‘yxat raqami 3271, 2020-yil 30-iyun) 15-bandi to‘rtinchi xatboshisida chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha tegishli sertifikatlarga ega o‘qituvchilarga maksimal dars soatlari berilishi qayd etilgan.
Unda quyidagi sertifikatlar nazarda tutilgan:
- TESOL Level 5;
- CEFR B2;
- IELTS 6 va undan yuqori;
- Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadigan boshqa sertifikatlar.
Ammo bu yerda faqatgina chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar nazarda tutilgan.
Ta’kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Noshirlik va matbaa sohasini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2020-yil 16-martdagi PQ–4640-son qarorining 13-bandida STEAM fanlari (Science – tabiiy fanlar, Technology – texnologiyalar, Engineering – texnik ijodkorlik, Art – san’at, Mathematics – matematika) belgilangan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, ‘‘Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida’’gi nizomning 15-bandi to‘rtinchi xatboshisida faqat chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar ko‘rsatilgan.
Shu sababli, ushbu norma ona tili va adabiyot, shuningdek, boshqa fan o‘qituvchilariga nisbatan ham tatbiq etilmaydi va dars taqsimotida rol o‘ynamaydi.
Ma’lumot uchun: Ushbu maqola Adliya vazirligining tegishli xulosalaridan kelib chiqqan holda tayyorlangan.

Сертификаты каких учителей играют роль в распределении уроков?
Могут ли учителя родного языка и литературы или учителя других предметов получить больше уроков в процессе распределения уроков, если у них есть национальный или международный сертификат?
В абзаце четвертом пункта 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях (рег.
В нем предусмотрены следующие сертификаты:
- TESOL Level 5;
- CEFR B2;
- IELTS 6 и выше;
- Другие сертификаты, определяемые Министерством дошкольного и школьного образования.
Здесь только в абзаце предусмотрены преподаватели, имеющие международные сертификаты по специальности иностранный язык и STEAM, по этому вопросу гражданин У.Маматов направил запрос в Министерство юстиции.
Следует отметить, что в пункте 13 Постановления Президента Республики Узбекистан от 16 марта 2020 года No ПП-4640 "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию издательской и полиграфической отрасли" определены STEAM-дисциплины (Science - естественные науки, Technology - технологии, Engineering - техническое творчество, Art - искусство, Mathematics - математика).
Исходя из вышеизложенного, абзац четвертый пункта 15 Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" предусматривает исключительно иностранный язык и предметы STEAM преподаватели, имеющие международные сертификаты по специальности.
Поэтому данная норма не распространяется на учителей родного языка и литературы, а также других предметов и не играет роли в распределении уроков.