Darslar taqsimlanmay turib, yana yangi xodim ishga olinishi to‘g‘rimi?
Direktorimiz maktabda qo‘shimcha ish o‘rni yo‘q bo‘lishiga qaramay, yana yangi o‘qituvchini ishga olmoqchi. Hali maktabimizdagi o‘qituvchilarga darslar to‘liq taqsimlangani yo‘q, direktorning bu harakati qonuniymi?
Pedagoglarga darslarni taqsimlash “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi” nizomning (ro‘yxat raqami 3271, 2020-yil 30-iyun) 15-bandi to‘rtinchi xatboshisida nazarda tutilgan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi.
Mazkur ko‘rsatkichlar ketma-ketligi asosida ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilarga dars soatlarining maksimal miqdorlari belgilanishi tavsiya etiladi.
Bunda maksimal dars soati olish imkoniyatiga ega bo‘lgan o‘qituvchining yozma roziligi bilan unga ajratilishi mumkin bo‘lgan dars soatlari boshqa o‘qituvchilarga berilishi mumkin.
Agar dars soatlari ta’lim muassasasidagi mavjud o‘qituvchilar o‘rtasida to‘liq taqsimlanmay turib, direktor yana yangi nomzodlarni ishga olsa, yutuqlari mavjud bo‘lgan pedagoglarga dars soatlari yetmay qolish holati kuzatilishi mumkin.
Bu esa “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi” nizom talablari buzilishi hisoblanadi.
Bu vaziyatda mehnat huquqlari buzilgan pedagog xodimlar Mehnat kodeksining 559-moddasiga asosan kasaba uyushmalariga, hududiy bandlik bo‘limlari yoki adliya organlariga murojaat qilishi mumkin.
Holat tasdig‘ini topsa, maktab direktoriga nisbatan Mehnat kodeksining 312-moddasida nazarda tutilgan intizomiy jazo turlaridan biri qo‘llanilishi mumkin.
Shuningdek, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravari (2 mln 60 ming so‘m)dan o‘n baravari (4 mln 120 ming so‘m)gacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilgan bo‘lsa, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravari (4 mln 12 ming so‘m)dan o‘n besh baravari (6 mln 180 ming so‘m)gacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Shu sababli, maktab direktorlariga ta’lim muassasalarida faoliyat yuritib kelayotgan, ma’lum bir yutuqlarga erishgan mavjud pedagoglar o‘rtasida darslarni to‘liq taqsimlamay turib, yangi nomzodlarni ishga qabul qilmaslik tavsiya etiladi.

Is it right to hire a new employee before classes are distributed?
Despite the fact that there are no additional jobs at the school, the director wants to hire a new teacher. Classes haven't been fully distributed among the teachers yet, is the director's action legal?
The distribution of lessons to teachers is carried out in the priority sequence provided for in paragraph four of clause 15 of the Regulation on the Procedure for Forming Classrooms and Tariff Lists in General Education Institutions (reg.
Based on the sequence of these indicators, it is recommended to determine the maximum number of teaching hours for teachers who have an advantage.
In this case, with the written consent of the teacher who has the opportunity to receive the maximum teaching hours, the teaching hours that can be allocated to him may be transferred to other teachers.
If teaching hours are not fully distributed among the existing teachers in the educational institution, and the director recruits new candidates, there may be a shortage of teaching hours for teachers who have achieved success.
This is a violation of the requirements of the Regulation "On the Procedure for Completing Classes and Forming Tariff Lists in General Education Institutions."
In this situation, pedagogical workers whose labor rights have been violated can appeal to trade unions, territorial employment departments, or justice bodies in accordance with Article 559 of the Labor Code.
If the situation is confirmed, one of the types of disciplinary sanctions provided for in Article 312 of the Labor Code may be applied to the school principal.
Also, according to Article 49 of the Code of Administrative Responsibility, violation of labor and labor protection legislation by an official - entails the imposition of a fine from five (2 million 60 thousand soums) to ten (4 million 120 thousand soums) times the base calculation amount.
The same offense, committed repeatedly within a year after the application of administrative penalties, - entails the imposition of a fine from ten (4 million 12 thousand soums) to fifteen (6 million 180 thousand soums) times the base calculation amount.
Therefore, school principals are advised not to hire new candidates without fully distributing lessons among existing teachers who have been working in educational institutions and have achieved certain successes.