O‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi — BYD avtomobili berildi
Buxoro va Namangan viloyatidagi maktablarda ishlaydigan ikki nafar o‘qituvchiga Prezident sovg‘asi — BYD CHAZOR avtomobili topshirildi.
Gap shundaki, joriy yilning 15-sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘qituvchi va murabbiylar kuni arafasida soha xodimlari bilan o‘tkazgan muloqotida Romitan tumanidagi 38-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Billura Ikromova hamda To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 37-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Nodira Nabiyevalar faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lum qilinishicha, Billura Ikromova Top-200 talikka kiradigan Buyuk Britaniyaning Reding oliygohini bitirganidan so‘ng, katta-katta idoralardan ish taklifi tushgan bo‘lishiga qaramay, Romitanning eng chekka qishlog‘idagi maktabda ingliz tilidan dars berishni tanlagan.
U TESOL, ESOL va IELTS (C1) kabi nufuzli xalqaro sertifikatlar sohibi, qishloq qizlari uchun mentorlik loyihasi tashabbuskori.
Billura Ikromovaning tashabbusi bilan yirik grantlar uchun loyihalar tayyorlanib, yuzlab yoshlar xorijda ta’lim olish va ijtimoiy dasturlarda ishtirok etish imkoniyatiga ham ega bo‘lgan.
Shu sababli, uning mehnatlari e’tirofi sifatida Prezident sovg‘asi – BYD CHAZOR avtomobili tantanali tarzda topshirildi.
Shuningdek, prezident mazkur muloqot tadbirida Namangan viloyati, To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 37-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Nodira Nabiyevaning faoliyatini ham e’tirof etgan.
Shu kuni Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatiga tashrifi davomida ushbu o‘qituvchi bilan uchrashgan hamda uning pedagogik faoliyati bilan yaqindan tanishgan.
Uchrashuvdan keyin Nodira Nabiyevaga Prezident sovg‘asi — BYD CHAZOR avtomobili tantanali tarzda topshirildi.
Nodira Nabiyeva “inglizcha-o‘zbekcha surdo lug‘at” yaratgan bo‘lib, Germaniyaning “Lambert Academic Publishing” nashriyotida uning "Teaching English to deaf students" nomli kitobi chop etilgan. 8 ta tilda tarjima qilingan mazkur adabiyot AQSHning Galladet universitetida yordamchi o‘quv-uslubiy qo‘llanma sifatida foydalanilmoqda.

13:54 / 19.09.2025 3.18k
Two teachers working in schools in Bukhara and Namangan regions were presented with a Presidential gift - a BYD CHAZOR car.
On September 15 of this year, on the eve of Teachers' and Mentors' Day, President Shavkat Mirziyoyev, during a meeting with industry workers, familiarized himself with the activities of Billura Ikromova, an English teacher at School No. 38 in Romitan district, and Nodira Nabiyeva, an English teacher at School No. 37 in Turakurgan district.
It is reported that after graduating from Reading University in Great Britain, which is in the Top 200, Billura Ikromova chose to teach English at a school in the most remote village of Romitan, despite receiving job offers from large organizations.
She holds prestigious international certificates such as TESOL, ESOL, and IELTS (C1), and is the initiator of a mentoring project for rural girls.
At the initiative of Billura Ikromova, projects were prepared for large grants, and hundreds of young people had the opportunity to study abroad and participate in social programs.
Therefore, in recognition of his work, the President's gift - a BYD CHAZOR car - was solemnly presented.
The President also acknowledged the work of Nodira Nabiyeva, an English language teacher at School No. 37 in the Turakurgan district of the Namangan region.
On the same day, during his visit to the Namangan region, Shavkat Mirziyoyev met with this teacher and got acquainted with his pedagogical activities.
After the meeting, Nodira Nabiyeva was solemnly presented with a presidential gift - a BYD CHAZOR car.
Nodira Nabiyeva created an "English-Uzbek Sign Language Dictionary," and her book "Teaching English to Deaf Students" was published by Lambert Academic Publishing in Germany. This literature, translated into 8 languages, is used as an auxiliary teaching aid at the University of Galladet, USA.
To date, more than 50 of the teacher's scientific articles have been published in prestigious publications in Germany, the USA, France, England, India, and the Czech Republic.