O‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi — BYD avtomobili berildi
Buxoro va Namangan viloyatidagi maktablarda ishlaydigan ikki nafar o‘qituvchiga Prezident sovg‘asi — BYD CHAZOR avtomobili topshirildi.
Gap shundaki, joriy yilning 15-sentyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘qituvchi va murabbiylar kuni arafasida soha xodimlari bilan o‘tkazgan muloqotida Romitan tumanidagi 38-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Billura Ikromova hamda To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 37-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Nodira Nabiyevalar faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lum qilinishicha, Billura Ikromova Top-200 talikka kiradigan Buyuk Britaniyaning Reding oliygohini bitirganidan so‘ng, katta-katta idoralardan ish taklifi tushgan bo‘lishiga qaramay, Romitanning eng chekka qishlog‘idagi maktabda ingliz tilidan dars berishni tanlagan.
U TESOL, ESOL va IELTS (C1) kabi nufuzli xalqaro sertifikatlar sohibi, qishloq qizlari uchun mentorlik loyihasi tashabbuskori.
Billura Ikromovaning tashabbusi bilan yirik grantlar uchun loyihalar tayyorlanib, yuzlab yoshlar xorijda ta’lim olish va ijtimoiy dasturlarda ishtirok etish imkoniyatiga ham ega bo‘lgan.
Shu sababli, uning mehnatlari e’tirofi sifatida Prezident sovg‘asi – BYD CHAZOR avtomobili tantanali tarzda topshirildi.
Shuningdek, prezident mazkur muloqot tadbirida Namangan viloyati, To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 37-maktabning ingliz tili fani o‘qituvchisi Nodira Nabiyevaning faoliyatini ham e’tirof etgan.
Shu kuni Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatiga tashrifi davomida ushbu o‘qituvchi bilan uchrashgan hamda uning pedagogik faoliyati bilan yaqindan tanishgan.
Uchrashuvdan keyin Nodira Nabiyevaga Prezident sovg‘asi — BYD CHAZOR avtomobili tantanali tarzda topshirildi.
Nodira Nabiyeva “inglizcha-o‘zbekcha surdo lug‘at” yaratgan bo‘lib, Germaniyaning “Lambert Academic Publishing” nashriyotida uning "Teaching English to deaf students" nomli kitobi chop etilgan. 8 ta tilda tarjima qilingan mazkur adabiyot AQSHning Galladet universitetida yordamchi o‘quv-uslubiy qo‘llanma sifatida foydalanilmoqda.

13:54 / 19.09.2025 4.14k
Двум учителям, работающим в школах Бухарской и Наманганской областей, был вручен президентский подарок - автомобиль BYD CHAZOR.
Дело в том, что 15 сентября текущего года Президент Шавкат Мирзиёев в ходе встречи с работниками сферы накануне Дня учителей и наставников ознакомился с деятельностью учителя английского языка школы No38 Ромитанского района Биллуры Икромовой и учителя английского языка школы No37 Туракурганского района Нодиры Набиевой.
Сообщается, что после окончания Университета Рединг в Великобритании, входящего в Топ-200, Биллура Икромова решила преподавать английский язык в школе в самой отдаленной деревне Ромитана, несмотря на предложения о работе от крупных организаций.
Она является обладательницей престижных международных сертификатов, таких как TESOL, ESOL и IELTS (C1), и инициатором менторского проекта для сельских девушек.
По инициативе Биллуры Икрамовой были подготовлены проекты для крупных грантов, и сотни молодых людей получили возможность учиться за рубежом и участвовать в социальных программах.
Поэтому в знак признания его труда был торжественно вручен подарок Президента - автомобиль BYD CHAZOR.
Президент также отметил деятельность учителя английского языка школы No37 Туракурганского района Наманганской области Нодиры Набиевой.
В тот же день, во время своего визита в Наманганскую область, Шавкат Мирзиёев встретился с этим учителем и близко ознакомился с его педагогической деятельностью.
После встречи Нодире Набиевой был торжественно вручен президентский подарок - автомобиль BYD CHAZOR.
Нодира Набиева создала "англо-узбекский сурдословарь," и ее книга "Teaching English to deaf students" была опубликована немецким издательством "Lambert Academic Publishing." Эта литература, переведенная на 8 языков, используется в качестве вспомогательного учебно-методического пособия в Университете Галладета в США.
На сегодняшний день более 50 научных статей педагога опубликованы в престижных изданиях таких стран, как Германия, США, Франция, Англия, Индия, Чехия.