Gulnora Karimovaning musodara qilingan pullari qishloq maktablarini ta’mirlash uchun sarflanadi
Ma’lum qilinishicha, loyiha doirasida 45 ta qishloq maktabini ta’mirlash, xavfsiz suv, zamonaviy sanitariya, ishonchli isitish tizimlari va ekologik toza energiya bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Joriy yil 17-sentyabr kuni Ishonch jamg‘armasi “Maktablarda iqlim o‘zgarishiga chidamlilik hamda suv ta’minoti, sanitariya va gigiyenani (SSG) modellashtirish” loyihasiga 20 million AQSH dollari miqdorida mablag‘ ajratishni e’lon qildi. Loyiha rasman 2025-yil 1-oktyabrda o‘z ishini boshlaydi.
Qayd etilishicha, loyihada O‘zbekiston bo‘yicha kamida 45 ta qishloq maktabini ta’mirlash, maktablarda energiya sarfini 30 foizga va dimlangan gazlar chiqindilarini 50 foizga kamaytirish uchun xavfsiz suv, zamonaviy sanitariya, ishonchli isitish tizimlari va ekologik toza energiya bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Loyiha 31 500 nafar bola, ayniqsa, o‘smir qizlar uchun kundalik ta’lim sharoitlarini bevosita yaxshilaydi. Ular gender jihatlarni hisobga olgan holda alohida qulayliklardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar, bu esa darslarni qoldirish holatlarini kamaytiradi.
Loyiha yakunlangandan so‘ng uning natijalari barqarorligini ta’minlash maqsadida, 2700 nafar maktab o‘qituvchilari va xodimlari iqlim o‘zgarishiga chidamlilik, SSG‘ga gender jihatlar hisobga olingan yondashuv va jarayonlarga jamoatchilikni jalb qilish bo‘yicha o‘qitiladi.
“Shveysariya ushbu restitutsiya mablag‘lari O‘zbekiston xalqiga bevosita foyda keltiradigan, korrupsiyadan xoli, sezilarli investitsiyalarga aylantirilayotganidan faxrlanadi. Ushbu loyiha orqali biz 31 500 bolaga yanada sog‘lom, xavfsiz va munosib muhitda ta’lim olish imkoniyatini yaratmoqdamiz — bu rivojlanishga xizmat qiluvchi restitutsiyaning haqiqiy timsolidir”, — dedi Shveysariya elchisi Konstantin Obolenskiy.
Jamg‘armaning qayd etishicha, “Eng yaxshi maktabim” raqamli portali mahalliy hamjamiyatlar va keng jamoatchilikka budjet, pudratchilar, qurilish muddatlari va ishlarning borishini real vaqt rejimida kuzatib borish imkonini beradi.
Shuningdek, loyiha doirasida fuqarolik jamiyati ishtirokida xaridlar va ta’mirlash jarayonlarida adolatli, korrupsiyadan xoli, ota-onalar, o‘qituvchilar hamda mahalliy jamoalar oldida hisobdorlikni ta’minlovchi Halollik pakti sinovdan o‘tkaziladi.

23:44 / 24.09.2025 3.76k
20 million dollars of Gulnara Karimova's confiscated money in Switzerland will be allocated to improve educational opportunities. This was reported by Gazeta.uz.
The project envisages the repair of 45 rural schools, providing them with safe water, modern sanitation, reliable heating systems, and environmentally friendly energy.
On September 17 of this year, the "Ishonch" Foundation announced the allocation of 20 million US dollars for the project "Modeling Climate Change Resistance and Water Supply, Sanitation and Hygiene (SSG) in Schools." The project will officially begin its work on October 1, 2025.
It is noted that the project provides for the repair of at least 45 rural schools in Uzbekistan, providing safe water, modern sanitation, reliable heating systems, and environmentally friendly energy to reduce energy consumption in schools by 30 percent and CO emissions by 50 percent.
The project will directly improve the daily educational conditions for 31,500 children, especially adolescent girls. They will have access to gender-sensitive special amenities, which will reduce the number of missed classes.
To ensure the sustainability of the project's outcomes, 2,700 school teachers and staff will be trained on climate resilience, gender-responsive approaches to WFP, and public engagement in processes.
"Switzerland is proud that the funds of this restitution are being transformed into significant, corruption-free investments that bring direct benefits to the people of Uzbekistan. "Through this project, we are creating opportunities for 31,500 children to receive education in a healthier, safer, and more decent environment - this is a true embodiment of restitution that serves development," said Swiss Ambassador Konstantin Obolensky.
The Foundation notes that the "My Best School" digital portal allows local communities and the general public to monitor the budget, contractors, construction deadlines, and progress in real time.
Also, within the framework of the project, with the participation of civil society, the Integrity Pact will be tested, which ensures fair, corruption-free procurement and repair processes and accountability to parents, teachers, and local communities.