Gulnora Karimovaning musodara qilingan pullari qishloq maktablarini ta’mirlash uchun sarflanadi
Ma’lum qilinishicha, loyiha doirasida 45 ta qishloq maktabini ta’mirlash, xavfsiz suv, zamonaviy sanitariya, ishonchli isitish tizimlari va ekologik toza energiya bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Joriy yil 17-sentyabr kuni Ishonch jamg‘armasi “Maktablarda iqlim o‘zgarishiga chidamlilik hamda suv ta’minoti, sanitariya va gigiyenani (SSG) modellashtirish” loyihasiga 20 million AQSH dollari miqdorida mablag‘ ajratishni e’lon qildi. Loyiha rasman 2025-yil 1-oktyabrda o‘z ishini boshlaydi.
Qayd etilishicha, loyihada O‘zbekiston bo‘yicha kamida 45 ta qishloq maktabini ta’mirlash, maktablarda energiya sarfini 30 foizga va dimlangan gazlar chiqindilarini 50 foizga kamaytirish uchun xavfsiz suv, zamonaviy sanitariya, ishonchli isitish tizimlari va ekologik toza energiya bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan.
Loyiha 31 500 nafar bola, ayniqsa, o‘smir qizlar uchun kundalik ta’lim sharoitlarini bevosita yaxshilaydi. Ular gender jihatlarni hisobga olgan holda alohida qulayliklardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar, bu esa darslarni qoldirish holatlarini kamaytiradi.
Loyiha yakunlangandan so‘ng uning natijalari barqarorligini ta’minlash maqsadida, 2700 nafar maktab o‘qituvchilari va xodimlari iqlim o‘zgarishiga chidamlilik, SSG‘ga gender jihatlar hisobga olingan yondashuv va jarayonlarga jamoatchilikni jalb qilish bo‘yicha o‘qitiladi.
“Shveysariya ushbu restitutsiya mablag‘lari O‘zbekiston xalqiga bevosita foyda keltiradigan, korrupsiyadan xoli, sezilarli investitsiyalarga aylantirilayotganidan faxrlanadi. Ushbu loyiha orqali biz 31 500 bolaga yanada sog‘lom, xavfsiz va munosib muhitda ta’lim olish imkoniyatini yaratmoqdamiz — bu rivojlanishga xizmat qiluvchi restitutsiyaning haqiqiy timsolidir”, — dedi Shveysariya elchisi Konstantin Obolenskiy.
Jamg‘armaning qayd etishicha, “Eng yaxshi maktabim” raqamli portali mahalliy hamjamiyatlar va keng jamoatchilikka budjet, pudratchilar, qurilish muddatlari va ishlarning borishini real vaqt rejimida kuzatib borish imkonini beradi.
Shuningdek, loyiha doirasida fuqarolik jamiyati ishtirokida xaridlar va ta’mirlash jarayonlarida adolatli, korrupsiyadan xoli, ota-onalar, o‘qituvchilar hamda mahalliy jamoalar oldida hisobdorlikni ta’minlovchi Halollik pakti sinovdan o‘tkaziladi.

Из денег Гульнары Каримовой, конфискованных в Швейцарии, 20 млн долларов будут выделены на улучшение возможностей получения образования. Об этом сообщило издание Gazeta.uz.
В рамках проекта планируется отремонтировать 45 сельских школ, обеспечить их безопасной водой, современной санитарией, надежными системами отопления и экологически чистой энергией.
17 сентября текущего года Фонд "Ишонч" объявил о выделении средств в размере 20 миллионов долларов США на проект "Моделирование устойчивости к изменению климата и водоснабжения, санитарии и гигиены (SSG) в школах." Проект официально начнет работу 1 октября 2025 года.
Отмечается, что проект предусматривает ремонт как минимум 45 сельских школ по всему Узбекистану, обеспечение безопасной водой, современной санитарией, надежными системами отопления и экологически чистой энергией для снижения энергопотребления в школах на 30% и выбросов парниковых газов на 50%.
Проект непосредственно улучшит условия для ежедневного обучения 31 500 детей, особенно девочек-подростков. Они получат возможность пользоваться особыми удобствами с учетом гендерных аспектов, что уменьшит количество прогулов.
После завершения проекта 2700 школьных учителей и сотрудников пройдут обучение по вопросам устойчивости к изменению климата, гендерно-ориентированному подходу к здравоохранению и вовлечению общественности в процессы, чтобы обеспечить устойчивость результатов.
"Швейцария гордится тем, что средства этой реституции превращаются в значительные, без коррупции инвестиции, которые принесут прямую пользу народу Узбекистана. Благодаря этому проекту мы создаем возможность для 31 500 детей получить образование в более здоровой, безопасной и достойной среде - это настоящий символ реституции, которая служит развитию," - сказал посол Швейцарии Константин Оболенский.
Фонд отмечает, что цифровой портал "Лучшая моя школа" позволяет местным сообществам и широкой общественности отслеживать бюджет, подрядчиков, сроки строительства и ход работ в режиме реального времени.
Также в рамках проекта при участии гражданского общества будет апробирован Пакт Честности, обеспечивающий честность, отсутствие коррупции и подотчетность перед родителями, учителями и местными сообществами в процессах закупок и ремонта.