Janubiy Koreya ta’lim tizimida katta o‘zgarishlar yuz bermoqda, ya’ni mamlakatdagi olti yirik milliy universitet, jumladan Seul Milliy Universiteti (SNU), maktab davrida zo‘ravonlik qilgan 45 nafar abituriyentni ularning akademik ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lishiga qaramay o‘qishga qabul qilishdan bosh tortdi.
Bu voqea Koreya oliy ta’limining yondashuvida tub burilish yasadi. Endilikda talabaning bilimi bilan bir qatorda uning axloqiga ham muhim mezon sifatida qaralmoqda.
Janubiy Koreyada abituriyentlar odatda ikki asosiy yo‘nalish orqali o‘qishga topshiradilar:
- Erta qabul – maktabdagi o‘qish natijalari, intervyular va tavsiyanomalarga asoslanadi;
- Asosiy (yoki muntazam) qabul – asosan milliy test natijalari bo‘yicha amalga oshiriladi.
Seul Milliy Universiteti tomonidan rad etilgan ikki abituriyent odatiy qabul yo‘li orqali ariza topshirgan bo‘lib, ularning test natijalari juda yuqori bo‘lishiga qaramay, maktab yillaridagi intizomiy, ya’ni zo‘ravonlik bilan bog‘liq holatlar tufayli o‘qishga qabul qilinmadi.
Aslida 2014-yildan beri Seul Milliy Universiteti maktabda zo‘ravonlik sodir etgani uchun boshqa maktabga o‘tkazilgan yoki chetlashtirilgan abituriyentlardan test natijasidan ikki ballgacha chegirib tashlay boshlagan. Endi esa boshqa milliy universitetlar ham shunga o‘xshash qat’iy siyosatni qo‘llay boshladi.
Islohotni boshlab bergan voqea
2023-yilda sobiq prokuror Chung Sun-sinning o‘g‘li bilan bog‘liq mojaro jamoatchilik noroziligiga sabab bo‘ldi. U maktabdagi zo‘ravonligi tufayli boshqa o‘quv muassasasiga o‘tkazilganiga qaramay, Seul Milliy Universitetiga qabul qilingan edi.
Ushbu holat butun mamlakat bo‘ylab keskin noroziliklarga sabab bo‘ldi. Natijada hukumat barcha universitetlarga nisbatan qat’iy qoidalarni joriy etdi.
Shu sababli, 2026-o‘quv yilidan boshlab barcha universitetlar maktab davrida zo‘ravonlik qilgan abituriyentlarni ularni qanday shaklda o‘qishga topshirganidan qat’i nazar baholarini kamaytirish majburiyatini olishi belgilandi.
Bu islohotni ko‘pchilik adolatli deb baholayotgan bo‘lsa-da, bu qarorlar yangi muammolarni ham yuzaga chiqarmoqda. Endilikda zo‘ravonlikda ayblangan ko‘plab o‘quvchilar advokat yollab, intizomiy qarorlarni sud orqali bekor qilishga urinmoqda.
Huquqshunoslarning ta’kidlashicha, bu jarayon tobora tijoratlashib borayotgan sohaga aylanib, ayrim advokatlik firmalari maktab mojarolarini daromad manbaiga aylantirmoqda.
Ayni vaqtda Janubiy Koreyada jamoatchilik fikri ikkiga bo‘lingan. Ayrimlar universitetga kirishda axloqiy fazilatlar ham inobatga olinishi tarafdori. Ularning fikricha, bu zo‘ravonlikka qarshi kurashish va ijtimoiy mas’uliyatni mustahkamlash uchun zarur qadam.
Boshqalar esa bunday siyosatni nohaqlik deb hisoblamoqda. Ular o‘smirlik davridagi xatolar tufayli kelajakdagi kasbiy o‘sish imkoniyatini yo‘qqa chiqaradi, demoqda.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda O‘zbekistonda voyaga yetmaganlarga nisbatan jinoiy javobgarlikni yanada liberallashtirish, o‘n sakkiz yoshga to‘lguniga qadar sodir etgan jinoyati uchun jazoni o‘tab bo‘lgan shaxsni sudlanmagan deb hisoblashning alohida tartibi belgilangandi.

Major changes are taking place in South Korea's education system, with six major national universities in the country, including Seoul National University (SNU), refusing to admit 45 applicants who were abused during their school years despite their high academic performance.
This event marked a turning point in the approach of Korean higher education. Now, along with a student's knowledge, their morality is also considered an important criterion.
In South Korea, applicants typically apply through two main programs:
- Early admission - based on school performance, interviews, and recommendations;
- Basic (or regular) admission is carried out mainly based on the results of the national test.
Two applicants who were rejected by Seoul National University applied through regular admission, and despite their very high test scores, they were not admitted due to disciplinary circumstances, that is, cases of violence during their school years.
In fact, since 2014, Seoul National University has started deducting up to two points from the test results for applicants transferred to another school or expelled for school violence. Now other national universities have adopted a similar policy.
The event that initiated the reform
In 2023, a conflict involving the son of former prosecutor Chung Sun-sin caused public outrage. He was admitted to Seoul National University, despite being transferred to another educational institution due to school violence.
This situation caused sharp protests throughout the country. As a result, the government imposed strict rules on all universities.
Therefore, starting from the 2026 academic year, all universities will be obligated to reduce grades for applicants who committed violence during school years, regardless of the form of admission.
Although many consider this reform to be just, these decisions also raise new problems. Now many students accused of violence are trying to recruit lawyers and overturn disciplinary decisions through the courts.
Lawyers note that this process is becoming increasingly commercialized, and some law firms are turning school conflicts into a source of income.
Currently, public opinion in South Korea is divided. Some advocate for considering moral qualities when entering university. In their opinion, this is a necessary step to combat violence and strengthen social responsibility.
Others consider such a policy unfair. They say that mistakes made during adolescence destroy the possibility of future professional growth.
As a reminder, Uzbekistan recently liberalized criminal liability for minors, establishing a special procedure for recognizing a person who has served a sentence for a crime committed before reaching the age of eighteen as not convicted.