Men 26 yildan buyon maktabda o‘qituvchilik qilaman. Yaqinda bo‘lib o‘tgan olimpiadada o‘quvchim yetarli ball to‘play olmadi. Direktor bu uchun hayfsan berdi.
Birinchi martada ogohlantirilmaydimi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri hayfsan beriladimi? Qaysi qonun yoki qarorda belgilangan? Iltimos, tushuncha bersangiz?
Mehnat kodeksining 312-moddasiga ko‘ra, pedagog xodim tomonidan mehnat intizomi buzilganligi aniqlangandan so‘ng, xodimga intizomiy jazo turlaridan biri qo‘llaniladi.
Mehnat kodeksining 301-moddasiga ko‘ra, xodim tomonidan intizomiy qilmish sodir etilishi xodimni intizomiy javobgarlikka tortish uchun asos bo‘ladi.
Intizomiy qilmish deganda xodim tomonidan o‘z mehnat majburiyatlarini aybli tarzda, g‘ayriqonuniy ravishda bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi (mehnat (lavozim) majburiyatlarining buzilishi) tushuniladi.
Agar xodimning o‘z mehnat (lavozim) majburiyatlarini bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi xodimga bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra yuz bergan bo‘lsa (xodimning o‘z mehnat vazifalarini bajarish uchun ish beruvchi tomonidan zarur shart-sharoitlar ta’minlanmaganligi, fors-major holatlari va hokazolarda), xodimni intizomiy javobgarlikka tortishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 16-maydagi 156-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi xodimlarining lavozim yo‘riqnomasi”da fan o‘qituvchilari o‘quvchilarni o‘z fani bo‘yicha fanlar olimpiadalari, turli tanlovlar va musobaqalarga tayyorlashi belgilangan.
Ammo, mazkur yo‘riqnomada pedagog xodimlarning fan olimpiadalari natijalari uchun javobgarlik belgilanmagan.
Shu sababli, fan olimpiadasida o‘quvchining yetarli ball to‘play olmaganligi uchun pedagog xodimga intizomiy jazo qo‘llab bo‘lmaydi.
Xodimga asossiz ravishda intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan taqdirda xodim intizomiy jazoni olib tashlash bo‘yicha kasaba uyushmasi qo‘mitasiga murojaat qilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilgan bo‘lsa, bundan bila turib g‘ayriqonuniy ishdan bo‘shatish mustasno, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

Я преподаю в школе уже 26 лет. На недавно прошедшей олимпиаде мой ученик не смог набрать достаточно баллов. Директор вынес за это выговор.
Не предупреждают ли в первый раз, дают ли прямой выговор? В каком законе или постановлении это предусмотрено? Пожалуйста, объясните?
Согласно статье 312 Трудового кодекса, после выявления нарушения педагогическим работником трудовой дисциплины к работнику применяется один из видов дисциплинарного взыскания.
Согласно статье 301 Трудового кодекса, совершение работником дисциплинарного проступка является основанием для привлечения работника к дисциплинарной ответственности.
Под дисциплинарным проступком понимается виновное, незаконное или ненадлежащее исполнение работником своих трудовых обязанностей (нарушение трудовых (должностных) обязанностей).
Не допускается привлечение работника к дисциплинарной ответственности, если неисполнение или ненадлежащее исполнение работником своих трудовых (должностных) обязанностей имело место по причинам, не зависящим от работника (необеспечение работодателем необходимых условий для выполнения работником своих трудовых обязанностей, форс-мажорные обстоятельства и т. п.).
В "Должностной инструкции работников общеобразовательных школ," утвержденной приказом Министра дошкольного и школьного образования No 156 от 16 мая 2025 года, установлено, что учителя-предметники готовят учащихся к предметным олимпиадам, различным конкурсам и соревнованиям по своему предмету.
Однако в данной инструкции не установлена ответственность педагогических работников за результаты предметных олимпиад.
Поэтому дисциплинарное взыскание не может быть применено к педагогу за то, что ученик не набрал достаточного количества баллов на предметной олимпиаде.
В случае необоснованного применения к работнику меры дисциплинарного взыскания работник может обратиться в профсоюзный комитет по снятию дисциплинарного взыскания.
Напомним, согласно статье 49 Кодекса об административной ответственности, нарушение должностным лицом законодательства о труде и охране труда - влечет наложение штрафа от пяти до десяти базовых расчетных величин.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, за исключением заведомо незаконного увольнения с работы, - влечет наложение штрафа от десяти до пятнадцати базовых расчетных величин.