Men 26 yildan buyon maktabda o‘qituvchilik qilaman. Yaqinda bo‘lib o‘tgan olimpiadada o‘quvchim yetarli ball to‘play olmadi. Direktor bu uchun hayfsan berdi.
Birinchi martada ogohlantirilmaydimi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri hayfsan beriladimi? Qaysi qonun yoki qarorda belgilangan? Iltimos, tushuncha bersangiz?
Mehnat kodeksining 312-moddasiga ko‘ra, pedagog xodim tomonidan mehnat intizomi buzilganligi aniqlangandan so‘ng, xodimga intizomiy jazo turlaridan biri qo‘llaniladi.
Mehnat kodeksining 301-moddasiga ko‘ra, xodim tomonidan intizomiy qilmish sodir etilishi xodimni intizomiy javobgarlikka tortish uchun asos bo‘ladi.
Intizomiy qilmish deganda xodim tomonidan o‘z mehnat majburiyatlarini aybli tarzda, g‘ayriqonuniy ravishda bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi (mehnat (lavozim) majburiyatlarining buzilishi) tushuniladi.
Agar xodimning o‘z mehnat (lavozim) majburiyatlarini bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi xodimga bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra yuz bergan bo‘lsa (xodimning o‘z mehnat vazifalarini bajarish uchun ish beruvchi tomonidan zarur shart-sharoitlar ta’minlanmaganligi, fors-major holatlari va hokazolarda), xodimni intizomiy javobgarlikka tortishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 16-maydagi 156-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi xodimlarining lavozim yo‘riqnomasi”da fan o‘qituvchilari o‘quvchilarni o‘z fani bo‘yicha fanlar olimpiadalari, turli tanlovlar va musobaqalarga tayyorlashi belgilangan.
Ammo, mazkur yo‘riqnomada pedagog xodimlarning fan olimpiadalari natijalari uchun javobgarlik belgilanmagan.
Shu sababli, fan olimpiadasida o‘quvchining yetarli ball to‘play olmaganligi uchun pedagog xodimga intizomiy jazo qo‘llab bo‘lmaydi.
Xodimga asossiz ravishda intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan taqdirda xodim intizomiy jazoni olib tashlash bo‘yicha kasaba uyushmasi qo‘mitasiga murojaat qilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasiga ko‘ra mansabdor shaxs tomonidan mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish, — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilgan bo‘lsa, bundan bila turib g‘ayriqonuniy ishdan bo‘shatish mustasno, — bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

13:11 / 16.11.2025 21.99k
I have been teaching at a school for 26 years. My student didn't score enough points at the recent Olympiad. The director issued a reprimand for this.
Won't they be warned for the first time, will there be a direct reprimand? Which law or decree specifies it? Could you please explain?
According to Article 312 of the Labor Code, upon detection of a violation of labor discipline by a pedagogical worker, one of the types of disciplinary action is applied to the employee.
According to Article 301 of the Labor Code, the commission of a disciplinary offense by an employee is grounds for bringing the employee to disciplinary responsibility.
A disciplinary offense is understood as a culpable, unlawful, or improper performance by an employee of their labor duties (violation of labor (official) duties).
Bringing an employee to disciplinary responsibility is not permitted if the employee's failure to perform or improper performance of their labor (position) duties occurred for reasons beyond their control (failure by the employer to provide the necessary conditions for the employee to perform their labor duties, force majeure circumstances, etc.).
The "Job Instructions for Secondary School Employees," approved by Order No. 156 of the Minister of Preschool and School Education dated May 16, 2025, stipulates that subject teachers prepare students for subject Olympiads, various competitions, and contests in their subject area.
However, this instruction does not establish the responsibility of pedagogical workers for the results of subject Olympiads.
Therefore, disciplinary action cannot be applied to a teacher for a student's failure to achieve a sufficient score in a subject Olympiad.
In the event of unjustified application of a disciplinary sanction to an employee, the employee may apply to the trade union committee for the removal of the disciplinary sanction.
We remind you that according to Article 49 of the Code of Administrative Responsibility, violation of labor and labor protection legislation by an official - entails the imposition of a fine from five to ten times the base calculation amount.
The same offense, committed repeatedly within a year after the application of administrative penalties, with the exception of knowingly unlawful dismissal from work, - entails the imposition of a fine from ten to fifteen times the base calculation amount.