17:16 / 02.12.2025 3.38k
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab “Yurisprudensiya” hamda “Davlat va jamiyat boshqaruvi” ta’lim yo‘nalishida bakalavr darajasiga ega bo‘lgan shaxslarga qayta tayyorlov kurslaridan o‘tmasdan ham umumiy o‘rta ta’lim maktablarida davlat va huquq asoslari fani bo‘yicha dars berishga ruxsat etiladi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 26-noyabr kungi “O‘zbekiston Respublikasida yuridik ta’lim va ilm-fanni yanada isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–232-sonli Farmonida nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, mazkur Farmon bilan umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 5 — 7-sinflarida tarbiya fani doirasida o‘quvchilarning huquqiy ongini shakllantirishga qaratilgan mavzularda vizual (komiks) kontentlardan foydalanish yo‘lga qo‘yiladi.
Yangi o‘quv yilidan huquq fanidan bilish darajasini baholash bo‘yicha test sinovini tashkil etish hamda uning natijalari asosida davlat namunasidagi sertifikat berish tartibi ham joriy etiladi.

17:16 / 02.12.2025 3.14k
Starting from the 2026/2027 academic year, persons with a bachelor's degree in the fields of "Jurisprudence" and "State and Public Administration" will be allowed to teach the subject "Fundamentals of State and Law" in general education schools without undergoing retraining courses.
This is stipulated by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 26, 2025, No. UP-232 "On Measures for Further Reforming Legal Education and Science in the Republic of Uzbekistan."
Also, this Decree establishes the use of visual (comic) content on topics aimed at forming the legal awareness of students within the framework of the subject "Upbringing" in grades 5-7 of general education schools.
Starting from the new academic year, a procedure for organizing a test to assess the level of knowledge in the subject of law and issuing a state-standard certificate based on its results will also be introduced.