17:16 / 02.12.2025 3.38k
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab “Yurisprudensiya” hamda “Davlat va jamiyat boshqaruvi” ta’lim yo‘nalishida bakalavr darajasiga ega bo‘lgan shaxslarga qayta tayyorlov kurslaridan o‘tmasdan ham umumiy o‘rta ta’lim maktablarida davlat va huquq asoslari fani bo‘yicha dars berishga ruxsat etiladi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 26-noyabr kungi “O‘zbekiston Respublikasida yuridik ta’lim va ilm-fanni yanada isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–232-sonli Farmonida nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, mazkur Farmon bilan umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 5 — 7-sinflarida tarbiya fani doirasida o‘quvchilarning huquqiy ongini shakllantirishga qaratilgan mavzularda vizual (komiks) kontentlardan foydalanish yo‘lga qo‘yiladi.
Yangi o‘quv yilidan huquq fanidan bilish darajasini baholash bo‘yicha test sinovini tashkil etish hamda uning natijalari asosida davlat namunasidagi sertifikat berish tartibi ham joriy etiladi.

17:16 / 02.12.2025 1.20k
С 2026/2027 учебного года лицам, имеющим степень бакалавра по направлениям образования "Юриспруденция" и "Государственное и общественное управление," будет разрешено преподавать основы государства и права в общеобразовательных школах без прохождения курсов переподготовки.
Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан от 26 ноября 2025 года No УП-232 "О мерах по дальнейшему реформированию юридического образования и науки в Республике Узбекистан."
Также данным Указом в рамках предмета "Воспитание" в 5-7 классах общеобразовательных школ будет налажено использование визуального (комического) контента по темам, направленным на формирование правового сознания учащихся.
С нового учебного года будет введен порядок организации тестовых испытаний по оценке уровня знаний по предмету "Право" и выдачи по их результатам сертификата государственного образца.