14:58 / 15.12.2025 1.27k
Qoraqalpog‘istonning Xo‘jayli tumanida ikkita maktab o‘quvchisi is gazidan vafot etdi. Bu haqda Daryo.uz nashri xabar berdi.
Aniqlanishicha, 13-dekabr kuni “Samanko‘l” OFY Qamissholi aholi punkti Faxriylar ko‘chasidagi uyni ijaraga olib ikkita nabirasi bilan birga yashayotgan fuqaro uyini isitish maqsadida qo‘lbola isitish pechini o‘zboshimchalik bilan boshqa xonaga ko‘chirgan. So‘ng uni mo‘risiz holda gaz tarmog‘iga noqonuniy ravishda ulagan.
Buning oqibatida oila a’zolari gazning yonayotgan tutunidan, ya’ni is gazidan kuchli zaharlanib, fuqaro A.J. va uning ikki nabirasi — 2011-yilda tug‘ilgan A.S. (8-sinf) va 2015-yilda tug‘ilgan A.Q. (4-sinf) o‘zlariga kelmasdan voqea joyida vafot etgan.

В Ходжейлийском районе Каракалпакстана от угарного газа скончались два школьника. Об этом сообщило издание Daryo.uz.
Выяснилось, что 13 декабря гражданин, снимавший дом на улице Фахрийлар в населенном пункте Комишоли СГА "Саманкуль," самовольно переместил самодельную отопительную печь в другую комнату, чтобы обогреть свой дом. Затем он незаконно подключил его к газовой сети без дымохода.
В результате члены семьи сильно отравились горящим газом, гражданин А.Ж. и двое его внуков - А.С., 2011 года рождения (8-й класс) и А.К., 2015 года рождения (4-й класс) скончались на месте происшествия, не приходя в сознание.
В хокимияте района сообщили, что семье погибшего оказывается социальная помощь. В настоящее время по данному факту проводится доследственная проверка.