Prezident maktab o‘quvchisiga shaxsiy telefoni va boshqa buyumlar sovg‘a qildi
Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov 17-dekabr kuni O‘sh viloyati Qora-Qo‘lcha tumaniga qarashli Koo-Chaty qishlog‘idagi “Aydin-Ko‘l” boshlang‘ich maktabining 4-sinf o‘quvchisi Nurzamon Almazbekov bilan uchrashdi.
Bu uchrashuvga ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘lgan video turtki bo‘ldi. Videoda deyarli bir metr qalinlikdagi qor qatlamini kechib, qiyinchiliklarga qaramay maktab sari yo‘l olayotgan kichik yoshdagi o‘quvchi tasvirlangandi. Ushbu lavha esa prezident Sadir Japarov e’tiboridan chetda qolmadi va o‘quvchini shaxsan qabul qildi.
“Shunaqa yurib maktabga borganingni ko‘rib, bolaligim esimga tushdi. Men ham sening yoshligingda qalin qorlarni kechib maktabga borardim. Bizning qishlog‘imiz Keng-Suu edi — hozirgi kichik vatanim. O‘sha paytlari qor yarim metr, ba’zida hatto bir metrgacha yog‘ardi.
U paytda traktorlar yo‘q edi, yo‘llarni ochib beradigan texnika ham bo‘lmasdi. Shunaqa sharoitda sen kabi piyoda yurib maktabga borardik. Seni ko‘rib, o‘sha bolaligim esimga tushdi. Barakalla, bolam”, dedi prezident.
Prezidentning aytishicha, o‘sha yillarda qor ba’zan yarim metr, ba’zida esa bir metrga yetib qolgan, biroq bu holat bolalarning maktabga borishiga to‘sqinlik qilmagan.
Uchrashuv davomida Prezident Nurzamonning o‘qishi, kundalik hayoti va qiziqishlari bilan qiziqdi. Bola futbolga qiziqishini, hujumchi sifatida o‘ynashini aytgach, Prezident buni ijobiy baholadi.
“Hujumchi ekansanmi? Barakalla. Demak, sendan albatta bir narsa chiqadi. Mehnat qilsang, oldinga intilsang, natija bo‘ladi,” — dedi u.
Prezident Nurzamonga noutbuk, futbol to‘pi va kitob sovg‘a qildi. Shuningdek, prezident o‘quvchiga shaxsiy mobil telefonini topshirib, bu texnologiyalar bilim olishda to‘g‘ri yo‘naltirilsa, katta imkoniyatlar ochishini ta’kidladi:
“Bu telefon oddiy o‘yinchoq emas. Unda o‘rganish mumkin, video qilish mumkin, yangi narsalarni bilib olish mumkin. Eng muhimi — uni bilim uchun ishlat,” — dedi prezident.
Uchrashuv yakunida prezident Nurzamonga omad tilab, bilim olish yo‘lida qat’iyat va mehnat eng muhim omil ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Qirg'iziston
Ta’lim vazirligi ushbu taklifni ilgari surmoqda
Bu haqida Qirg‘iziston rahbari matbuot xizmati ma’lum qildi
Qirg'iziston maktablarida pul yig‘imlari uchun javobgarlik belgilanmoqda
Qirg'izistonda davlat va shahar ta’lim muassasalarida pul mablag‘larini noqonuniy undirishga yo‘l qo‘ygan shaxslar Qirg‘iziston Respublikasining huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladilar.

Президент подарил школьнице личный телефон и другие предметы
17 декабря Президент Кыргызстана Садыр Жапаров встретился с Нурзамоном Алмазбековым, учеником 4-го класса начальной школы "Айдын-Куль" в селе Ку-Чаты Кара-Кульчинского района Ошской области.
Эта встреча была спровоцирована видео, которое вызвало широкое обсуждение в социальных сетях. На видео был запечатлен маленький школьник, который, преодолевая слой снега толщиной почти в метр, несмотря на трудности, направляется в школу. Этот эпизод не остался незамеченным президентом Садыром Жапаровым и лично принял читателя.
"Видя, как ты ходила в школу, я вспомнила своё детство. Когда ты был молод, я тоже ходил в школу через глубокий снег. Наша деревня была Кенг-Суу - моя нынешняя маленькая родина. В те времена снег выпадал на полметра, а иногда и на метр. Тогда не было тракторов, не было техники для прокладки дорог. В таких условиях мы ходили в школу пешком, как ты. Увидев тебя, я вспомнил то детство. Молодец, сынок," - сказал президент.
По словам президента, в те годы снег достигал то полуметра, то метра, но это не мешало детям ходить в школу.
В ходе встречи Президент поинтересовался учебой, повседневной жизнью и интересами Нурзамона. После того, как мальчик упомянул, что он интересуется футболом и играет в качестве нападающего, Президент положительно оценил это:
"Ты нападающий? Молодец. Значит, из тебя обязательно что-нибудь выйдет. Если будешь работать, стремиться вперед, будет результат," - сказал он.
Президент подарил Нурзамону ноутбук, футбольный мяч и книгу. Президент также вручил ученику личный мобильный телефон и подчеркнул, что если эти технологии будут правильно направлены на обучение, это откроет большие возможности:
"Этот телефон - не обычная игрушка. Там можно учиться, снимать видео, узнавать что-то новое. Самое главное - использовать его для знаний," - сказал президент.
В завершение встречи президент пожелал Нурзамону удачи и еще раз подчеркнул, что настойчивость и упорный труд являются важнейшими факторами в получении знаний.
Кыргызстан
Об этом сообщила пресс-служба главы Кыргызстана
В школах Кыргызстана определены обязанности по сбору денег
Лица, допустившие незаконное взыскание денежных средств в государственных и муниципальных образовательных учреждениях Кыргызстана, несут ответственность в соответствии с законодательством Кыргызской Республики о правонарушениях.