Prezident maktab o‘quvchisiga shaxsiy telefoni va boshqa buyumlar sovg‘a qildi
Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov 17-dekabr kuni O‘sh viloyati Qora-Qo‘lcha tumaniga qarashli Koo-Chaty qishlog‘idagi “Aydin-Ko‘l” boshlang‘ich maktabining 4-sinf o‘quvchisi Nurzamon Almazbekov bilan uchrashdi.
Bu uchrashuvga ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘lgan video turtki bo‘ldi. Videoda deyarli bir metr qalinlikdagi qor qatlamini kechib, qiyinchiliklarga qaramay maktab sari yo‘l olayotgan kichik yoshdagi o‘quvchi tasvirlangandi. Ushbu lavha esa prezident Sadir Japarov e’tiboridan chetda qolmadi va o‘quvchini shaxsan qabul qildi.
“Shunaqa yurib maktabga borganingni ko‘rib, bolaligim esimga tushdi. Men ham sening yoshligingda qalin qorlarni kechib maktabga borardim. Bizning qishlog‘imiz Keng-Suu edi — hozirgi kichik vatanim. O‘sha paytlari qor yarim metr, ba’zida hatto bir metrgacha yog‘ardi.
U paytda traktorlar yo‘q edi, yo‘llarni ochib beradigan texnika ham bo‘lmasdi. Shunaqa sharoitda sen kabi piyoda yurib maktabga borardik. Seni ko‘rib, o‘sha bolaligim esimga tushdi. Barakalla, bolam”, dedi prezident.
Prezidentning aytishicha, o‘sha yillarda qor ba’zan yarim metr, ba’zida esa bir metrga yetib qolgan, biroq bu holat bolalarning maktabga borishiga to‘sqinlik qilmagan.
Uchrashuv davomida Prezident Nurzamonning o‘qishi, kundalik hayoti va qiziqishlari bilan qiziqdi. Bola futbolga qiziqishini, hujumchi sifatida o‘ynashini aytgach, Prezident buni ijobiy baholadi.
“Hujumchi ekansanmi? Barakalla. Demak, sendan albatta bir narsa chiqadi. Mehnat qilsang, oldinga intilsang, natija bo‘ladi,” — dedi u.
Prezident Nurzamonga noutbuk, futbol to‘pi va kitob sovg‘a qildi. Shuningdek, prezident o‘quvchiga shaxsiy mobil telefonini topshirib, bu texnologiyalar bilim olishda to‘g‘ri yo‘naltirilsa, katta imkoniyatlar ochishini ta’kidladi:
“Bu telefon oddiy o‘yinchoq emas. Unda o‘rganish mumkin, video qilish mumkin, yangi narsalarni bilib olish mumkin. Eng muhimi — uni bilim uchun ishlat,” — dedi prezident.
Uchrashuv yakunida prezident Nurzamonga omad tilab, bilim olish yo‘lida qat’iyat va mehnat eng muhim omil ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Qirg'iziston
Ta’lim vazirligi ushbu taklifni ilgari surmoqda
Bu haqida Qirg‘iziston rahbari matbuot xizmati ma’lum qildi
Qirg'iziston maktablarida pul yig‘imlari uchun javobgarlik belgilanmoqda
Qirg'izistonda davlat va shahar ta’lim muassasalarida pul mablag‘larini noqonuniy undirishga yo‘l qo‘ygan shaxslar Qirg‘iziston Respublikasining huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladilar.

The President presented the schoolboy with a personal phone and other items.
On December 17, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov met with Nurzamon Almazbekov, a 4th-grade student of the "Aydin-Kul" primary school in the village of Koo-Chaty, Kara-Kulcha district, Osh region.
This meeting was triggered by a video that sparked widespread discussion on social media. The video depicted a young student wading through a nearly one-meter thick layer of snow, heading towards school despite the difficulties. This report did not go unnoticed by President Sadyr Japarov and personally received the reader.
"Seeing you go to school like this reminded me of my childhood. When you were young, I used to trudge through deep snow to school. Our village was Keng-Suu - my small homeland. In those days, it would snow half a meter, sometimes even up to a meter. At that time, there were no tractors, and there was no equipment to clear the roads. In such conditions, we would walk to school like you. Seeing you reminded me of my childhood. "Well done, my child," the president said.
According to the president, in those years the snow sometimes reached half a meter, sometimes a meter, but this did not prevent children from going to school.
During the meeting, the President inquired about Nurzamon's studies, daily life, and interests. When the boy said that he was interested in football and played as a striker, the President praised this positively:
"Are you an fotbool attacker? Well done. So, something will definitely come of you. "If you work hard, if you strive forward, there will be results," he said.
The President presented Nurzamon with a laptop, a soccer ball, and a book. The President also handed over a student's personal mobile phone, noting that if these technologies are properly directed towards learning, they will open up great opportunities:
"This phone is not a simple toy. In it, you can learn, make videos, learn new things. "The most important thing is to use it for knowledge," the president said.
At the end of the meeting, the President wished Nurzamon success and once again emphasized that determination and hard work are the most important factors in the pursuit of knowledge.
Kyrgyzstan
The Ministry of Education is putting forward this proposal
Prime Minister of Kyrgyzstan punished for purchasing low-quality laptops for teachers
This was reported by the press service of the President of Kyrgyzstan
Persons who allow illegal collection of funds in state and municipal educational institutions in Kyrgyzstan are liable in accordance with the legislation of the Kyrgyz Republic on offenses.