O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2025-yil 15-may kuni maktab ta’limida amalga oshirilgan islohotlar va kelgusidagi asosiy vazifalar to‘g‘risida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklariga har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish vazifasi belgilangandi.
Topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tuman (shahar)lardan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborishni tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, mas’ullarga ko‘rsatma berilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra 2025-yilda 360 nafar pedagog xodimlar Turkiya, Germaniya, Malayziya, Fransiya, Ozarbayjon davlatlariga malaka oshirishga yuborildi. Xalqtaliminfo.uz'dagi ma’lumotlarga ko‘ra pedagoglar Yaponiyaga ham malaka oshirishga yuborilgan.
Ammo, vazirlik bergan statistik ma’lumotlardan shuni bilish mumkinki, ayrim hududlarda prezident topshirig‘i lozim darajada bajarilmagan.
Chunki, prezident topshirig‘iga asosan har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan, jami 1000 nafardan ortiq maktab o‘qituvchilari xorijga malaka oshirishga yuborilishi lozim edi.
Unga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil 1-avgustga qadar xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuborish uchun o‘qituvchilarni tanlab olish mezonlarini ishlab chiqib, maktab o‘qituvchilarini tanlab olishi belgilangan.
Shundan so‘ng, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklari, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil sentabr–dekabr oylarida maktab o‘qituvchilarini xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuborib, tuman (shahar)lardagi umumta’lim maktablari o‘qituvchilari uchun xorijda malaka oshirish yakunlari bo‘yicha seminar-trening tashkil etishi lozim edi.
Hozircha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mazkur topshiriq ijrosi nima uchun to‘liq bajarilmaganligi yuzasidan aniq ma’lumot bermadi.

23:06 / 11.01.2026 2.71k
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 15 мая 2025 года под председательством Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева о реформах, проведенных в школьном образовании, и основных задачах на будущее, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента было поручено направить 5 школьных учителей из каждого района (города) на повышение квалификации за рубеж.
В целях обеспечения исполнения поручения Министерством дошкольного и школьного образования разработана "Дорожная карта" по организации направления 5 школьных учителей из районов (городов) на повышение квалификации за рубеж, ответственным лицам даны указания.
По данным Xalqtaliminfo.uz, педагоги были направлены на повышение квалификации в Японию.
Однако статистические данные, предоставленные министерством, показывают, что в некоторых регионах поручение президента не было выполнено должным образом.
Потому что, согласно поручению президента, 5 учителей из каждого района (города), в общей сложности более 1000 школьных учителей, должны были быть отправлены на повышение квалификации за границу.
Согласно документу, Министерство дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан и региональные управления дошкольного и школьного образования до 1 августа 2025 года разработают критерии отбора учителей для направления на повышение квалификации в зарубежные страны и отберут школьных учителей.
После этого Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты города Ташкента и областей, территориальные управления дошкольного и школьного образования должны были в сентябре-декабре 2025 года направить учителей школ на повышение квалификации в зарубежные страны и организовать семинар-тренинг для учителей общеобразовательных школ районов (городов) по итогам повышения квалификации за рубежом.
Пока Министерство дошкольного и школьного образования не предоставило конкретной информации о том, почему это поручение не было полностью выполнено.