O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2025-yil 15-may kuni maktab ta’limida amalga oshirilgan islohotlar va kelgusidagi asosiy vazifalar to‘g‘risida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklariga har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborish vazifasi belgilangandi.
Topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan tuman (shahar)lardan 5 nafardan maktab o‘qituvchilarini xorijga malaka oshirishga yuborishni tashkil etish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, mas’ullarga ko‘rsatma berilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra 2025-yilda 360 nafar pedagog xodimlar Turkiya, Germaniya, Malayziya, Fransiya, Ozarbayjon davlatlariga malaka oshirishga yuborildi. Xalqtaliminfo.uz'dagi ma’lumotlarga ko‘ra pedagoglar Yaponiyaga ham malaka oshirishga yuborilgan.
Ammo, vazirlik bergan statistik ma’lumotlardan shuni bilish mumkinki, ayrim hududlarda prezident topshirig‘i lozim darajada bajarilmagan.
Chunki, prezident topshirig‘iga asosan har bir tuman (shahar)dan 5 nafardan, jami 1000 nafardan ortiq maktab o‘qituvchilari xorijga malaka oshirishga yuborilishi lozim edi.
Unga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil 1-avgustga qadar xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuborish uchun o‘qituvchilarni tanlab olish mezonlarini ishlab chiqib, maktab o‘qituvchilarini tanlab olishi belgilangan.
Shundan so‘ng, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimliklari, hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari 2025-yil sentabr–dekabr oylarida maktab o‘qituvchilarini xorijiy davlatlarga malaka oshirishga yuborib, tuman (shahar)lardagi umumta’lim maktablari o‘qituvchilari uchun xorijda malaka oshirish yakunlari bo‘yicha seminar-trening tashkil etishi lozim edi.
Hozircha, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi mazkur topshiriq ijrosi nima uchun to‘liq bajarilmaganligi yuzasidan aniq ma’lumot bermadi.

The President's instruction to send teachers abroad for advanced training has not been fully implemented.
At a video-selector meeting held on May 15, 2025, under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev, on the reforms carried out in school education and the main tasks for the future, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the city of Tashkent and regions were instructed to send 5 school teachers from each district (city) abroad for advanced training.
In order to ensure the implementation of the task, the Ministry of Preschool and School Education has developed a "Roadmap" for organizing the sending of 5 school teachers from districts (cities) abroad for advanced training.
According to the Ministry of Preschool and School Education, in 2025, 360 teachers were sent to Turkey, Germany, Malaysia, France, and Azerbaijan for advanced training.
According to Xalqtaliminfo.uz, teachers were also sent to Japan for advanced training.
However, from the statistics provided by the ministry, it can be seen that in some regions, the presidential order was not properly implemented.
Because, according to the president's instructions, 5 teachers from each district (city), a total of more than 1000 school teachers, were supposed to be sent abroad for advanced training.
According to the decree, the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Karakalpakstan and regional preschool and school education departments will develop criteria for selecting teachers for advanced training abroad and select school teachers by August 1, 2025.
After that, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the city of Tashkent and regions, and the territorial departments of preschool and school education were to send school teachers abroad for advanced training in September-December 2025 and organize a seminar-training for teachers of secondary schools in districts (cities) on the results of advanced training abroad.
So far, the Ministry of Preschool and School Education has not provided specific information on why this task has not been fully implemented.