10:47 / 22.01.2026 7.14k
Qozog‘iston Madaniyat va axborot vazirligi 16 yoshga to‘lmagan bolalar va o‘smirlarning ijtimoiy tarmoqlarga kirishini taqiqlovchi qonun loyihasini ishlab chiqdi. Bu haqda hukumat rasmiylari yig‘ilishida Bosh vazir o‘rinbosari, Qozog‘iston Madaniyat va axborot vaziri Aida Balayeva ma’lum qildi.
Tashabbus mutaxassislar tomonidan baholanib, jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi. Buni amalga oshirish uchun Ta’lim vazirligi hamda Qozog‘iston Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi foydalanuvchilarning yoshini aniqlash mexanizmlari, shuningdek, zarurat bo‘lganida javobgarlik choralarini ishlab chiqadi.
“Asosiy e’tibor aholining media-savodxonligini oshirish va mustaqil OAVni qo‘llab-quvvatlashga qaratiladi. Bu yo‘nalishda tegishli ishlar soha jurnalistikasini rivojlantirish komissiyasi va boshqa mexanizmlar orqali amalga oshirilmoqda.
Bundan tashqari, reklama tushumlarini onlayn-platforma va OAV o‘rtasida taqsimlashni tartibga solish, shuningdek, ayrim tovarlarni reklama qilishga qo‘yilgan ayrim cheklovlarni qisman bekor qilish imkoniyati qonunchilik darajasida ko‘rib chiqiladi”, – deydi Aida Balayeva.
So‘nggi yillarda bir qator davlatlar bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni butunlay taqiqlashni, o‘smirlar foydalanishini esa qat’iy nazorat ostiga olish bo‘yicha yangi qoidalarni joriy qilmoqda.
Xususan, Janubiy Koreya parlamenti dars vaqtida mobil telefon va smart qurilmalardan foydalanishni taqiqlovchi yangi qonunni qabul qildi. Janubiy Koreya ayni qarorga kelgan ilk davlat emas – Fransiya, Finlyandiya, Italiya va Xitoy ham maktablarda telefondan foydalanishni cheklamoqda. Bu borada faqatgina Seul masalani qonun darajasiga olib chiqqani bilan farqlanadi.
Avvalroq, Yangi Zelandiya, Niderlandiya, Avstraliya, Norvegiya, Rossiya, Italiya kabi qator davlatlarda bolalarga ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlash bo‘yicha harakatlar boshlangan bo‘lsa, jumladan, qo‘shnimiz Qozog‘iston hamda Qirg‘izistonda maktab o‘quvchilarining dars vaqtida smartfondan foydalanishiga qonuniy taqiq joriy qilindi, Tojikiston parlamenti esa 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni butunlay taqiqlashni, o‘smirlar foydalanishini esa qat’iy nazorat ostiga olishni taklif qilmoqda.
Dunyoda birinchi bo‘lib Avstraliyada 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish rasman taqiqlandi. Mazkur cheklovlar 2025-yil 10-dekabrdan boshlab rasman kuchga kirgan. Shvetsiyada esa olti yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun raqamli qurilmalarni taqiqlab, planshetlardan kitoblarga qayta boshlandi.

Министерство культуры и информации Казахстана разработало законопроект, запрещающий доступ детей и подростков младше 16 лет к социальным сетям. Об этом на заседании правительственных чиновников сообщила заместитель премьер-министра, министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева.
Инициатива была оценена экспертами и вынесена на общественное обсуждение. Для этого Министерство образования и Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Казахстана разработают механизмы определения возраста пользователей, а также меры ответственности при необходимости.
"Основное внимание будет уделено повышению медиаграмотности населения и поддержке независимых СМИ. Соответствующая работа в этом направлении осуществляется через Комиссию по развитию отраслевой журналистики и другие механизмы.
Кроме того, на законодательном уровне будет рассмотрена возможность упорядочения распределения рекламной выручки между онлайн-платформой и СМИ, а также частичной отмены некоторых ограничений на рекламу отдельных товаров," - сказала Аида Балаева.
В последние годы ряд стран вводит новые правила, полностью запрещающие детям пользоваться социальными сетями, а подросткам - строго контролировать их использование.
В частности, парламент Южной Кореи принял новый закон, запрещающий использование мобильных телефонов и смарт-устройств во время уроков. Южная Корея не первая страна, принявшая такое решение - Франция, Финляндия, Италия и Китай также ограничивают использование телефонов в школах. В этом отношении отличается только то, что Сеул поднял вопрос на уровень закона.
Ранее в ряде стран, таких как Новая Зеландия, Нидерланды, Австралия, Норвегия, Россия и Италия, начались действия по запрету социальных сетей для детей, в том числе в соседних Казахстане и Кыргызстане был введен законный запрет на использование школьниками смартфонов во время уроков, а парламент Таджикистана предлагает полностью запретить использование социальных сетей детьми до 14 лет и взять под строгий контроль использование подростками.
Австралия первой в мире официально запретила использование социальных сетей детьми до 16 лет. Эти ограничения официально вступили в силу 10 декабря 2025 года. В Швеции же начался переход от планшетов к книгам, запретив цифровые устройства для детей до шести лет.