14:30 / 24.01.2026 11.05k
Men boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman. Kuzgi attestatsiyada 94 ball bilan oliy toifa hamda 70 foizlik ustamani oldim.
Biroq, menga qishki tarifikatsiya qilinganda 70 foizlik ustama faqat o‘qish savodxonligi, matematika va ona tili dars soatlariga to‘lanib, 2 soat informatika hamda 1 soat musiqa faniga amal qilinmaydi deb, oyligimni kam hisobladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-maydagi PF-79-son Farmoni bilan xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, ushbu qoida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-sonli qarorida ham o‘z aksini topgan.
Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizomning 21-bandiga ko‘ra Pedagog xodimlarga qonunchilik hujjatlarida belgilangan ustamalar, shu jumladan mavjud sertifikatlari uchun to‘lanadigan ustamalar, tarifikatsiya ro‘yxatida ajratilgan dars soatlariga (o‘qituvchining tarif stavkasiga) mutanosib ravishda to‘lab beriladi.
“Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi (ro‘yxat raqami 3271) nizomga ko‘ra:
• bazaviy tarif stavkasi ― bir stavka dars soati uchun o‘qituvchining ma’lumoti va malaka toifasiga ko‘ra belgilangan bazaviy haq miqdori;
• o‘qituvchining tarif stavkasi ― o‘qituvchiga biriktirilgan dars soatlari asosida bir stavka uchun belgilangan bazaviy tarif stavkadan kelib chiqib aniqlanadigan miqdor.
Bunda xalqaro standartlar asosida malaka toifasi sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama ularning tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan qo‘shimcha ravishda to‘lab berilishi kerak bo‘ladi.
Ya’ni, 70 foizlik ustamani qo‘lga kiritgan boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga mazkur ustamalar uning tarif stavkasining amaldagi miqdoridan kelib chiqqan holda u o‘tayotgan barcha dars soatlari uchun to‘liq to‘lab berilishi lozim.

Я учитель начальных классов. На осенней аттестации с 94 баллами получила высшую категорию и 70-процентную надбавку.
Однако, когда мне установили зимнюю тарификацию, 70% надбавка выплачивалась только за уроки грамотности чтения, математики и родного языка, а 2 часа по информатике и 1 час по музыке не учитывались, поэтому мою зарплату считали низкой.
Указом Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2023 года No УП-79 внедрена система предоставления 70-процентной надбавки педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов.
Пунктом 3в данного Указа предусмотрено внедрение практики выдачи квалификационного сертификата педагогическим кадрам на основе международных стандартов, при этом педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, выплачивается доплата в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок.
Это положение также отражено в постановлении Кабинета Министров No 130 от 28 февраля 2025 года.
Согласно пункту 21 Положения "Об оплате труда работников народного образования," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 21 декабря 2005 года No 275, педагогическим работникам выплачиваются надбавки, установленные законодательством, в том числе надбавки за имеющиеся сертификаты, пропорционально выделенным в тарификационном списке учебным часам (тарифной ставке преподавателя).
В соответствии с Положением о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях (рег. No 3271):
- базовая тарифная ставка ― размер базовой оплаты за один час занятий, установленный в соответствии с образованием и квалификационной категорией преподавателя;
- тарифная ставка учителя ― величина, определяемая исходя из базовой тарифной ставки, установленной за одну ставку на основе закрепленных за учителем учебных часов.
При этом педагогам, имеющим сертификат квалификационной категории на основе международных стандартов, надбавка в размере 70 процентов должна быть выплачена дополнительно к действующим размерам их тарифных ставок.
То есть учителю начальных классов, получившему надбавку в размере 70 процентов, эти надбавки должны быть полностью выплачены за все проводимые им учебные часы, исходя из действующего размера его тарифной ставки.