Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi korrupsiyaviy tashkilotlar ro‘yxatida
2025-yilning eng korrupsiyalashgan tashkilotlar ro‘yxatida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham tilga olindi. Xususan, tizimda qator qonunbuzilish holatlari aniqlangan bo‘lib, ular orasida noqonuniy davlat xaridlaridan tortib, Samarqandda mansabdor shaxslar tomonidan tanish-bilishchilikka yo‘l qo‘yilgani bilan bog‘liq holatlar ham bor.
Joriy yilning 6-fevral kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi binosida agentlik vakillari hamda jamoatchilik kengashining o‘tgan yilda amalga oshirilgan ishlar hisoboti hamda bu yil nimalar kutilayotgani yuzasidan yig‘ilishi bo‘lib o‘tgandi.
Unda o‘tgan yilning eng korrupsiyaviy tashkilotlari qatorida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ham tilga olingan. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xalqtaliminfo.uz'ning so‘roviga ko‘ra ayrim ma’lumotlarni taqdim etdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, korrupsiyaviy holatlarning oldini olish maqsadida uzoq yillar bir lavozimda ishlab kelayotgan rahbar xodimlar rotatsiya qilingan va bu ishlar davom ettirilmoqda.
Xususan, 2025-yilda maktabgacha va maktab ta’limi tizimida 666 nafar maktab direktori va 447 nafar maktabgacha ta’lim tashkiloti rahbari rotatsiya qilingan.
Ma’lumot uchun: Avvalroq, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbaeva rahbarlik lavozimini uzoq muddat hech kimga bermay kelayotgan shaxslarni qattiq tanqid qilgandi.U Sirdaryo viloyatidagi maktabgacha ta’lim muassasalarida 55 nafar xodim 5 yildan ortiq, 23 nafar xodim 10 yildan ortiq, 11 nafar xodim 20 yildan ortiq muddat davomida aynan bir muassasada rahbar sifatida faoliyat olib borayotganini misol qilib keltirgandi.Shuningdek, maktablar va maktabdan tashqari ta’lim muassasalarida 67 nafar xodim 5 yildan ortiq, 64 nafar xodim 10 yildan ortiq, 29 nafar xodim 20 yildan ortiq muddat davomida aynan bir muassasada rahbar sifatida faoliyat olib borayotganini keskin tanqid qilgandi.
Surishtiruv natijalaridan so‘ng, xorijga yuborilgan 8 nafar o‘quvchidan 4 nafari bevosita boshqarma boshlig‘ining o‘g‘li va jiyani, yana ikki nafari boshqarmada ishlovchi buxgalter va metodistning farzandi ekani ham ma’lum bo‘lgan.
Shundan so‘ng, iqtidorli yoshlar o‘rniga farzandi va jiyanini xorijga yuborgan samarqandlik amaldorlar 28 mln so‘m mablag‘ni byudjetga qaytargan. Qonun buzilishi holatlarini bartaraf etish, kelgusida bunday holatlarning oldini olish maqsadida boshqarma boshlig‘i Muzaffar Hamdamov egallab turgan lavozimidan ozod etildi.
Bundan tashqari, boshqarma boshlig‘ining o‘rinbosari A.B., Buxgalteriya hisobi va davlat xaridlari shoʻbasi yetakchi mutaxassisi O.M., Pedagoglarning bilim va malakalarini baholashni tashkil etish shoʻbasi bosh metodisti O.M., O‘quvchilar bilimini baholash va tahlil qilish shoʻbasi boshlig‘i G.S., O‘quvchilar bilimini baholash va tahlil qilish shoʻbasi metodisti I.X.ga nisbatan intizomiy jazo choralarini qo‘llash bo‘yicha vazirlikka taklif kiritildi.
O‘tgan yilda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan maktabgacha va maktab ta’limi tizimida korrupsiyaga oid jinoyatlarning sabablari, “korrupsiyasiz soha” loyihasining ijrosi, sohaga taalluqli normativ-huquqiy hujjatlardagi korrupsiya omillari tahlil qilib borilgan.
Xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari mablag‘lari hisobidan amalga oshirilgan xaridlar bo‘yicha o‘tkazilgan tekshiruvlar davomida esa bir qancha noqonuniy holatlar aniqlangan.
Jumladan, 666,6 mlrd. so‘mlik 189 ta davlat xaridlari yuzasidan davlat buyurtmachilariga 117 ta taqdimnoma kiritilgan, 70 mlrd. so‘mlik 60 ta xaridlar bekor qilingan hamda 667,5 mlrd. so‘mlik 166 ta davlat xaridlari yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat organlariga 109 ta so‘rovnoma yuborilgan.
Shuningdek, Andijon, Toshkent viloyatlari hamda Toshkent shahrida joylashgan MTMlari uchun jami 441,7 mlrd.so‘mlik “autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirish xizmatlari ko‘rsatish” bo‘yicha o‘tkazilgan tenderlarda qonunbuzilish holatlari yuzasidan taqdimnoma kiritilgan.
Bunda mansabdor shaxslarning 14 nafariga (16 mlrd.) ma’muriy, 12 nafariga (3,8 mlrd.) intizomiy jazo choralari qo‘llanilib, 2 ta holat bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan, 49 nafariga bayonnoma rasmiylashtirilib, tegishli sudlarga yuborilgan (MJtKning 193-4-moddasi).
Ta’kidlab o‘tish joizki, 2024-yilda davlat idoralarining korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faoliyati samaradorligi reytingida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 82 ball bilan “yaxshi” natijani qayd etgandi.
Bunda vazirlik huzuridagi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi ham 81 ball bilan “yaxshi” natijaga erishgan bo‘lsa, Maktabgacha ta’lim agentligi 56 ball bilan “qoniqarli” deb topilgan.
Shu sababli, muammoni kamaytirish uchun jazolash choralaridan tashqari, tizimli islohotlar, ochiq ma’lumotlar doirasini kengaytirish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish kabi choralarni ko‘rish lozim.
Jizzax shahar Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga asl narxi 15,2 mln so‘m bo‘lgan interaktiv doskalarni 25 mln so‘mdan o‘tkazib bermoqchi bo‘lgan shaxslar ushlandi.

Система дошкольного и школьного образования в списке коррумпированных организаций
В списке самых коррумпированных организаций прошлого 2025 года также упоминалось Министерство дошкольного и школьного образования. В частности, в системе выявлен ряд нарушений, начиная с незаконных государственных закупок и заканчивая случаями кумовства со стороны должностных лиц в Самарканде.
6 февраля текущего года в здании Агентства по противодействию коррупции состоялось заседание представителей агентства и общественного совета, посвященное отчету о проделанной работе за прошлый год и ожиданиям на этот год.
Министерство дошкольного и школьного образования было названо одной из самых коррумпированных организаций прошлого года. Агентство по противодействию коррупции предоставило некоторую информацию по запросу xalqtaliminfo.uz.
Согласно имеющейся информации, в целях предотвращения коррупции, руководящие сотрудники, которые много лет работали на одной должности, были ротированы, и эта работа продолжается.
В частности, в 2025 году в системе дошкольного и школьного образования было ротировано 666 директоров школ и 447 руководителей дошкольных образовательных организаций.
Для справки: Ранее Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева подвергла резкой критике лиц, которые долгое время никому не уступали руководящие должности.
Он привел в пример, что в дошкольных образовательных учреждениях Сырдарьинской области 55 сотрудников работают в качестве руководителей в одном и том же учреждении более 5 лет, 23 сотрудника - более 10 лет, 11 сотрудников - более 20 лет.
Он также подверг резкой критике тот факт, что 67 сотрудников школ и внешкольных образовательных учреждений работают в качестве руководителей в одном и том же учреждении более 5 лет, 64 сотрудника - более 10 лет, а 29 сотрудников - более 20 лет.
Другие случаи коррупции в системе
В прошлом году Агентство по противодействию коррупции проанализировало причины коррупционных преступлений в системе дошкольного и школьного образования, реализацию проекта "Сфера без коррупции," коррупционные факторы в нормативно-правовых актах, касающихся сферы.
В ходе проверок закупок, осуществленных за счет средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, был выявлен ряд незаконных случаев.
В частности, по 189 государственным закупкам на сумму 666,6 млрд. сумов государственным заказчикам было подано 117 представлений, 60 закупок на сумму 70 млрд. сумов были отменены, а по 166 государственным закупкам на сумму 667,5 млрд. сумов в правоохранительные и контролирующие органы было направлено 109 запросов.
Также внесено представление о нарушениях законодательства на тендерах по "оказанию услуг здорового питания методом аутсорсинга" для ДОУ, расположенных в Андижанской, Ташкентской областях и городе Ташкенте, на общую сумму 441,7 млрд сумов.
При этом к 14 должностным лицам (16 млрд.) применены административные, к 12 (3,8 млрд.) - дисциплинарные взыскания, по 2 фактам возбуждены уголовные дела, по 49 должностным лицам составлены протоколы и направлены в соответствующие суды (статья 193-4 КоАО).
Следует отметить, что в 2024 году в рейтинге эффективности деятельности государственных органов в борьбе с коррупцией Министерство дошкольного и школьного образования показало "хороший" результат с 82 баллами.
Агентство специализированных образовательных учреждений при министерстве также достигло "хорошего" результата с 81 баллом, а Агентство дошкольного образования было признано "удовлетворительным" с 56 баллами.
В целом, коррупция в системе не ограничивается недостатками отдельных лиц или отдельных регионов; эта проблема может быть во многом связана со специфической структурой системы. Система дошкольного и школьного образования является одной из крупнейших отраслей среди государственных организаций, охватывающей тысячи учреждений, миллионы учащихся и значительные бюджетные средства. Такой масштаб сам по себе усложняет механизмы контроля.
Поэтому, чтобы уменьшить проблему, помимо мер наказания, необходимо принять такие меры, как системные реформы, расширение сферы открытых данных и усиление общественного контроля.