Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi
Yangi o‘quv yiligacha eng yaxshi 100 ta asardan iborat kitoblar to‘plamini tayyorlab, barcha maktab va texnikumlarga yetkaziladi. Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev bugungi yoshlar bilan muloqotda ma’lum qildi.
“Yosh oilalar uchun eng avvalo nima kerak? Albatta, qulay va shinam uy-joy zarur. Shuni hisobga olib, yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida uy-joy ipoteka dasturi doirasida kredit stavkasining 14 foizdan oshgan qismi budjetdan qoplab beriladi”, – dedi prezident.
Uchrashuvda axborot xurujlari avj olayotgan bugungi kunda yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni ommalashtirish muhim vazifalardan biri bo‘lib qolishi qayd etildi.
Bu ishlarni yangi bosqichga olib chiqish uchun tuzilgan “Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish” jamg‘armasi orqali eng iste’dodli yozuvchilarga ijodiy buyurtma beriladi va bir yil davomida oyiga 20 million so‘mdan haq to‘lanadi.
Eng sara xorijiy adabiyotlarni o‘zbek tiliga, milliy adabiyotlarni xorijiy tillarga tarjima qilish va chop etish xarajatining yarmi qoplanadi.
Mutasaddilarga yangi o‘quv yiligacha eng yaxshi 100 ta asardan iborat kitoblar to‘plamini tayyorlab, barcha maktab va texnikumlarga yetkazish topshirildi. Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi.
Kutubxona, “book cafe” va kitob do‘konlari ochib, kitob savdosini oyiga 10 ming donadan oshirgan tadbirkorlarga uch yilga 1 milliard so‘mgacha 7 foizli ssuda berish yo‘lga qo‘yiladi.

Самым активным читателям в школах будут вручены премии в размере 10 миллионов сумов.
До нового учебного года будут подготовлены и доставлены во все школы и техникумы сборники из 100 лучших произведений. Самым активным читателям в школах будут вручены премии в размере 10 миллионов сумов. Об этом заявил Президент Шавкат Мирзиёев в беседе с молодежью.
"Что нужно молодым семьям в первую очередь? Конечно, необходимо удобное и комфортное жилье. Учитывая это, в целях поддержки молодых семей в рамках жилищной ипотечной программы часть кредитной ставки, превышающая 14%, будет покрываться из бюджета," - сказал президент.
На встрече было отмечено, что популяризация чтения среди молодежи остается одной из важных задач сегодня, когда усиливаются информационные атаки.
Для вывода этой работы на новый уровень через созданный фонд "Развитие культуры чтения" самым талантливым писателям будут предоставляться творческие заказы и выплачиваться 20 миллионов сумов в месяц в течение года.
Будет покрываться половина расходов на перевод и издание лучшей зарубежной литературы на узбекский язык и национальной литературы на иностранные языки.
Ответственным лицам поручено подготовить к новому учебному году сборник из 100 лучших произведений и доставить его во все школы и техникумы. Самым активным читателям в школах будут вручены премии в размере 10 миллионов сумов.
Предпринимателям, открывшим библиотеки, книжные кафе и книжные магазины и увеличившим продажи книг более чем на 10 тысяч экземпляров в месяц, будет предоставлена ссуда до 1 миллиарда сумов под 7 процентов годовых сроком на три года.