Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi
Yangi o‘quv yiligacha eng yaxshi 100 ta asardan iborat kitoblar to‘plamini tayyorlab, barcha maktab va texnikumlarga yetkaziladi. Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev bugungi yoshlar bilan muloqotda ma’lum qildi.
“Yosh oilalar uchun eng avvalo nima kerak? Albatta, qulay va shinam uy-joy zarur. Shuni hisobga olib, yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida uy-joy ipoteka dasturi doirasida kredit stavkasining 14 foizdan oshgan qismi budjetdan qoplab beriladi”, – dedi prezident.
Uchrashuvda axborot xurujlari avj olayotgan bugungi kunda yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni ommalashtirish muhim vazifalardan biri bo‘lib qolishi qayd etildi.
Bu ishlarni yangi bosqichga olib chiqish uchun tuzilgan “Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish” jamg‘armasi orqali eng iste’dodli yozuvchilarga ijodiy buyurtma beriladi va bir yil davomida oyiga 20 million so‘mdan haq to‘lanadi.
Eng sara xorijiy adabiyotlarni o‘zbek tiliga, milliy adabiyotlarni xorijiy tillarga tarjima qilish va chop etish xarajatining yarmi qoplanadi.
Mutasaddilarga yangi o‘quv yiligacha eng yaxshi 100 ta asardan iborat kitoblar to‘plamini tayyorlab, barcha maktab va texnikumlarga yetkazish topshirildi. Maktablardagi eng faol kitobxon o‘quvchilarga 10 million so‘mdan mukofot beriladi.
Kutubxona, “book cafe” va kitob do‘konlari ochib, kitob savdosini oyiga 10 ming donadan oshirgan tadbirkorlarga uch yilga 1 milliard so‘mgacha 7 foizli ssuda berish yo‘lga qo‘yiladi.

The most active readers in schools will receive a prize of 10 million soums.
By the new academic year, a collection of the best 100 books will be prepared and distributed to all schools and technical schools. The most active readers in schools will receive a prize of 10 million soums each. President Shavkat Mirziyoyev announced this during a meeting with young people.
"What do young families need first and foremost? Of course, comfortable and cozy housing is necessary. "Taking this into account, in order to support young families, within the framework of the housing mortgage program, the part of the loan rate exceeding 14 percent will be covered from the budget," the president said.
At the meeting, it was noted that popularizing reading among young people remains one of the important tasks today, when information attacks are intensifying.
Through the "Fund for the Development of Reading Culture," created to bring this work to a new level, the most talented writers will receive creative orders and a monthly salary of 20 million soums for one year.
Half of the costs of translating and publishing the best foreign literature into Uzbek and national literature into foreign languages will be covered.
Responsible officials were instructed to prepare a collection of 100 best books by the new academic year and distribute them to all schools and technical schools. The most active readers in schools will receive a prize of 10 million soums each.
Entrepreneurs who open libraries, book cafes, and bookstores, increasing their book sales to over 10,000 copies per month, will be granted loans of up to 1 billion soums at a 7% interest rate for three years.