14:00 / 12.03.2026 2.43k
Ma’lumki, har yili o‘qituvchilarning tibbiy ko‘rikdan o‘tishi pullikmi yoki bepul degan masala kun mavzusiga aylanadi. Ko‘p hollarda o‘qituvchilardan tibbiy ko‘rik uchun pul mablag‘lari undiriladi. O‘z haq-huquqlarini yaxshi biladigan pedagog xodimlar esa tegishli tashkilotlarga shikoyat qiladi. Ammo, bu ham yetarlicha samara bermasdi.
Shu sababli, Vazirlar Mahkamasining pedagoglarni majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tartibini takomillashtirishga qaratilgan qaror loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Hujjat loyihasiga ko‘ra, O‘zbekistondagi barcha davlat va nodavlat ta’lim tashkilotlarida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlar har yili davriy tibbiy ko‘rikdan o‘tishi majburiy bo‘ladi. Bu talab maktab, bog‘cha va boshqa ta’lim tashkilotlarida ishlayotgan pedagoglarning sog‘lig‘ini muntazam nazorat qilib borishga qaratilgan.
Hujjatda yana bir muhim norma nazarda tutilgan. Unga ko‘ra, davlat ta’lim tashkilotlarida bolalarga bevosita ta’lim va tarbiya beradigan pedagoglarning tibbiy ko‘rigi davlat budjeti hisobidan qoplanadi. Ya’ni davlat ta’lim tashkilotlarida ishlaydigan o‘qituvchi hamda tarbiyachilar majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tayotganda buning uchun o‘z cho‘ntagidan pul to‘lashga majbur bo‘lmaydi.
Pedagog belgilangan tibbiyot muassasasida tekshiruvdan o‘tadi, xizmat uchun to‘lovi esa davlat budjeti hisobidan qoplab beriladi. Bu norma amaliyotda pedagoglardan tibbiy ko‘rik uchun pul yig‘ilishi holatlarining oldini olishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Nodavlat ta’lim tashkilotlarida ishlaydigan pedagoglarning tibbiy ko‘riklari esa tegishli tashkilotning o‘z mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Bunda ko‘riklar litsenziyaga ega davlat yoki nodavlat tibbiyot muassasalari tomonidan o‘tkaziladi.
Shuningdek, loyiha pedagoglarni majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni tashkil etish mas’uliyatini ish beruvchining zimmasiga yuklaydi. Pedagog tibbiy ko‘rikdan o‘tayotgan vaqtida esa uning ish joyi va lavozimi saqlanib qoladi, o‘rtacha ish haqi ham to‘lab beriladi.
Bu haqda qonunchilik nima deydi?
Mehnat kodeksining 501-moddasida umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining, maktabgacha ta’lim tashkilotlari hamda boshqa tashkilotlarning bolalarni o‘qitish yoki tarbiyalash bilan bevosita shug‘ullanuvchi pedagog xodimlari va boshqa xodimlari Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan tartibda dastlabki tarzda (ishga qabul qilish chog‘ida) va davriy (ish jarayonida) majburiy tibbiy ko‘riklardan o‘tishi nazarda tutilgan.
Pedagog xodimlar bir yilda bir marta albatta tibbiy ko‘rikdan o‘tishlari talab etiladi. Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunning 6- hamda 14-moddasida pedagoglar davlat sog‘liqni saqlash muassasalarida majburiy tibbiy ko‘rikdan bepul o‘tishi mumkinligi qayd etilgan.
Pedagog xodimlar hozirgi kunga qadar Sog‘liqni saqlash vazirligining 2012-yil 10-iyuldagi  200-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom asosida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib kelinadi.
Bunda ish beruvchi, ya’ni direktor hududiy SEO va maktab kasaba uyushmasi qo‘mitasi bilan birgalikda har kalendar yilning 1-dekabrigacha (odatda o‘quv yili boshida) tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilishi shart bo‘lgan xodimlarning ro‘yxatini tuzadi va tibbiy ko‘rikni o‘tkazuvchi davolash-profilaktika muassasasiga taqdim etadi. Taqdim etilgan ro‘yxat asosida xodimlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Mehnat kodeksining 360-moddasi hamda Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra, xodimlar majburiy tibbiy ko‘riklardan o‘tishi munosabati bilan chiqimdor bo‘lmaydi. Majburiy tibbiy ko‘riklarni o‘tkazish vaqtida xodimning ish joyi (lavozimi) va o‘rtacha ish haqi saqlanib qoladi.
Pedagoglar qaysi turdagi tekshiruvlarga jalb qilingan?
Ta’lim muassasalarida ishlovchi pedagoglar tibbiy ko‘rik jarayonida terapevt, dermatovenerolog va ginekolog shifokor – mutaxassislar ko‘rigidan, laboratoriya tekshiruvida esa flyuorografiya, gelmentlarni aniqlash uchun najas tahlili, gonokokklarga tekshirish, RW ga qon tekshirish tahlili talab qilinadi.
Tibbiy ko‘rikning sifatli o‘tkazilishiga tibbiy ko‘rikdan o‘tkazuvchi davolash-profilaktika muassasasining rahbari javobgar hisoblanadi.
Ish beruvchilar esa o‘z xodimlarining majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘z vaqtida o‘tishi uchun va majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tmagan shaxslarni ishga qo‘yish natijasida fuqarolarning sog‘lig‘iga yetkazilgan zararli oqibatlar uchun javobgar bo‘ladilar.

Известно, что каждый год вопрос о том, является ли медицинский осмотр учителей платным или бесплатным, становится темой дня. В большинстве случаев с учителей взимаются денежные средства за медицинские осмотры. Педагогические работники, хорошо знающие свои права, подают жалобы в соответствующие организации. Однако даже это не дало достаточных результатов.
В связи с этим разработан проект постановления Кабинета Министров, направленный на совершенствование порядка обязательного медицинского освидетельствования педагогов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Согласно проекту документа, педагогические работники, работающие во всех государственных и негосударственных образовательных организациях Узбекистана, будут обязаны проходить ежегодный периодический медицинский осмотр. Это требование направлено на регулярный контроль за здоровьем педагогов, работающих в школах, детских садах и других образовательных организациях.
Документом предусмотрена еще одна важная норма. Согласно документу, медицинский осмотр педагогов, непосредственно обучающих и воспитывающих детей в государственных образовательных организациях, покрывается за счет государственного бюджета. Это означает, что учителя и воспитатели, работающие в государственных образовательных учреждениях, не будут обязаны платить из своего кармана при прохождении обязательного медицинского осмотра.
Педагог проходит обследование в назначенном медицинском учреждении, а оплата за услуги покрывается за счет государственного бюджета. Ожидается, что эта норма послужит предотвращению случаев сбора денег с педагогов на медицинские осмотры на практике.
Медицинские осмотры педагогов, работающих в негосударственных образовательных организациях, проводятся за счет собственных средств соответствующей организации. При этом осмотры проводятся лицензированными государственными или негосударственными медицинскими учреждениями.
Также проект возлагает на работодателя ответственность за организацию обязательного медицинского осмотра педагогов. А во время прохождения педагогом медицинского освидетельствования за ним сохраняется место работы и должность, выплачивается средняя заработная плата.
Что говорит об этом законодательство?
Статья 501 Трудового кодекса предусматривает, что педагогические и другие работники организаций общего среднего образования, дошкольных образовательных организаций и других организаций, непосредственно занимающиеся обучением или воспитанием детей, проходят обязательные предварительные (при приеме на работу) и периодические (в процессе работы) медицинские осмотры в порядке, утверждаемом Министерством здравоохранения.
Педагогические работники обязаны проходить медицинский осмотр один раз в год. В статьях 6 и 14 Закона о статусе педагога указано, что педагоги могут бесплатно проходить обязательный медицинский осмотр в государственных учреждениях здравоохранения.
Педагогические работники до настоящего времени проходят медицинский осмотр на основании Положения "О порядке проведения медицинского освидетельствования работников," утвержденного приказом Министерства здравоохранения No 200 от 10 июля 2012 года.
При этом работодатель, то есть директор совместно с территориальным СЭС и профсоюзным комитетом школы составляет список работников, подлежащих обязательному медицинскому осмотру, и представляет его в лечебно-профилактическое учреждение, проводящее медицинский осмотр, до 1 декабря каждого календарного года (обычно в начале учебного года). На основании представленного списка сотрудники проходят медицинское обследование.
Согласно статье 360 Трудового кодекса и Закону о статусе педагога, работники не несут расходов в связи с прохождением обязательных медицинских осмотров. При проведении обязательных медицинских осмотров за работником сохраняется место работы (должность) и средняя заработная плата.
К каким видам обследований привлекаются педагогические работники при прохождении медицинского осмотра?
Педагогам, работающим в образовательных учреждениях, в процессе медицинского осмотра требуется осмотр врачей-специалистов-терапевтов, дерматовенерологов и гинекологов, а при лабораторном обследовании - флюорография, анализ кала на гельминты, исследование на гонококки, анализ крови на RW.
Ответственность за качественное проведение медицинского освидетельствования несет руководитель лечебно-профилактического учреждения, проводящего освидетельствование.
Работодатели несут ответственность за своевременное прохождение обязательного медицинского осмотра своими работниками и за вредные последствия, причиненные здоровью граждан в результате допуска к работе лиц, не прошедших обязательный медицинский осмотр.
В процессе медицинских осмотров школьников будет создана электронная система для определения их способностей к спорту путем оценки их физиологического и антропометрического состояния и, на этой основе, направления их к спорту.