Avvalroq, aprel oyi boshida o‘tkazilgan tarix fanidan milliy sertifikat imtihonining savollari oldindan tarqalgani va sotilgani haqida xabar bergandik. Shundan so‘ng, Bilim va malakalarni baholash agentligi rasmiy munosabat bildirib, savollarning 33 tasi mazmunan o‘xshash ekanini qisman tan olgandi.
Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan 2026-yil 28-, 29-, 30-mart va 4-, 5-, 6-, 7-aprel kunlari biologiya, tarix va fizika fanlaridan navbatdagi milliy sertifikat imtihonlari o‘tkazilgandi. Ma’lumotlarga ko‘ra, imtihonlarda jami 194 mingdan ortiq talabgor qatnashgan va 77 nafar talabgor tartib-qoidani buzgani uchun test sinovidan chetlatilgan.
Tarix fanidan milliy sertifikat uchun sinov jarayonlari 2026-yil 4-aprel (3 smena), 5-aprel (3 smena) va 7-aprel (2 smena) kunlari — jami 8 ta smenada o‘tkazilgan.
Ammo, tarix fanidan milliy sertifikat imtihonining savollari oldindan tarqalib ketgan. Keyinroq holat bo‘yicha Bilim va malakalarni baholash agentligi rasmiy munosabat bildirib, tahririyat ixtiyorida mavjud bo‘lgan audiofayllar va boshqa ma’lumotlar Agentlikda ham mavjud bo‘lgan va o‘rganib chiqilgan.
O‘rganishlar natijasida audiochatda o‘qilgani aytilgan savollar imtihonda qo‘llanilgan testlar bilan solishtirilgan. Natijada ularning 33 tasi mazmunan o‘xshash ekani aniqlangan, biroq Agentlik ular so‘zma-so‘z bir xil emasligini ma’lum qilgan.
Bilim va malakalarni baholash agentligining bayonotidan so‘ng ayrim jamoatchilik faollari ham o‘z fikrini bildirdi. Xususan, ta’lim bo‘yicha ekspert Komil Jalilovning fikricha, 50 ta savoldan 33 tasining 400 dan ortiq savollar ichida “tasodifan” mos kelishi ehtimoldan yiroq.
Komil Jalilov test topshiruvchilarning bir qismiga testda tushadigan savollar va ularning javoblari (farqi yo‘q - hamma savollarmi yoki savollarning bir qismimi) oldindan ma’lum bo‘lsa, bu testning validligini yo‘qqa chiqarishini ham alohida ta’kidlab o‘tgan.
Tarixchi va pedagog Jalol Boltayevga ko‘ra, faqat bitta 50 talik to‘plamga asoslanib, “400 ta testdan 33 tasi tushgan” degan umumiy xulosaga kelish to‘liq asosli emas va bunday yondashuv manipulyatsiya sifatida baholanadi. Aslida 400 tadan 33 ta emas, 50 tadan 33 ta tushgan.
Pedagog Davron Akbarning aytishicha, test savollari imtihon avvalida sizdirilgani ma’lum bo‘lsa, barcha imtihon natijalari bekor qilinishi hamda imtihonlar qayta o‘tkazilishi kerak.
Pedagog Husanboy Xoldorov yanvar oyidayoq ayrim shubhali holatlar kuzatilganini ta’kidladi. Hatto imtihondan bir kun o‘tib, uning qo‘liga bir nechta oq-qora sahifalar kelib tushgani, keyinchalik ma’lum bo‘lgan videomateriallar esa yanvarda ham “x-variant” chiqqanligi ehtimolini yanada oshirganini ma’lum qildi.
Yuqoridagi holatlar kuzatilgan bo‘lsa-da, Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan tarix fani milliy sertifikat natijalarining e’lon qilinishi jamoatchilik orasidagi bahs va e’tirozlarni yanada kuchaytirishi aniq. Chunki test savollarining oldindan tarqalganiga oid da’volar, audioyozuvlar, ekspert va pedagoglarning savollari hanuzgacha ochiq qolmoqda.
Imtihon savollarining bir qismi oldindan ma’lum bo‘lgani tasdiqlansa, bu holat butun test jarayonining shaffofligi va adolatliligiga jiddiy putur yetkazadigan holat hisoblanadi. Ayniqsa, milliy sertifikat natijalari abituriyentlarning oliy ta’limga kirishi, pedagoglarning ustama olishi va boshqa muhim imkoniyatlarga ta’sir qilishini hisobga olsak, masala yanada jiddiy tus oladi.
Agentlik imtihon natijalarining statistik tahlili asosida qo‘shimcha ma’lumot berilishini bildirgan bo‘lsa-da, hozircha bu borada rasmiy izoh berilgani yo‘q. Shuningdek, Agentlik tomonidan tarix fanidan milliy sertifikat imtihonlarini qayta o‘tkazish yoki natijalarni bekor qilish bo‘yicha qaror qabul qilingani haqida ham ma’lumot berilmagan.
Tahririyatga ma’lum qilishlaricha, ayni vaqtda imtihonda qatnashgan ayrim talabgorlar quyidagicha mazmunda apellyatsiya yuborishni rejalashtirmoqda:
“50 ta savoldan 33 tasi imtihonda tushganini BMBAning o‘zi ham tan oldi. Bu esa imtihon materiallari oldindan tarqalgan bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi va natijalarga, jumladan, mening natijamga ham ta’sir qilmasdan qolmaydi. Shu sababli imtihonni qayta tashkil etib berishingizni so‘rayman”.

12:00 / 07.05.2026 15.51k
Ранее мы сообщали о том, что вопросы национального сертификационного экзамена по истории, проведённого в начале апреля, были заранее распространены и продавались.
После этого Агентство по оценке знаний и квалификаций выступило с официальным заявлением и частично признало, что 33 вопроса оказались содержательно схожими.
Агентством по оценке знаний и квалификаций 28, 29, 30 марта, а также 4, 5, 6 и 7 апреля 2026 года были проведены очередные национальные сертификационные экзамены по биологии, истории и физике.
По имеющимся данным, в экзаменах приняли участие более 194 тысяч кандидатов, а 77 человек были отстранены от тестирования за нарушение установленных правил.
Экзамены на получение национального сертификата по истории проходили 4 апреля 2026 года (3 смены), 5 апреля (3 смены) и 7 апреля (2 смены) — всего в 8 сменах.
Однако вопросы экзамена по истории для получения национального сертификата были распространены заранее. Позднее Агентство по оценке знаний и квалификаций выступило с официальным комментарием, сообщив, что аудиофайлы и другие материалы, находившиеся в распоряжении редакции, также имелись у Агентства и были изучены.
В ходе проверки вопросы, зачитанные в аудиочате, были сопоставлены с тестами, использованными на экзамене. В результате было установлено, что 33 из них содержательно совпадают, однако Агентство подчеркнуло, что они не являются дословно идентичными.
После заявления Агентства ряд общественных активистов также высказали своё мнение. В частности, по мнению эксперта в сфере образования Komil Jalilov, вероятность того, что 33 из 50 вопросов «случайно» совпали среди более чем 400 вопросов, крайне мала.
Комил Жалилов также отдельно подчеркнул, что если части участников тестирования заранее были известны вопросы и ответы, которые встретятся на экзамене (неважно — все вопросы или только часть из них), это полностью лишает тест его валидности.
По словам историка и педагога Jalol Boltayev, делать общий вывод о том, что «33 вопроса совпали из 400», основываясь лишь на одном наборе из 50 вопросов, не совсем обоснованно, и такой подход можно расценивать как манипуляцию.
Педагог Davron Akbar заявил, что если станет известно о сливе тестовых вопросов до начала экзамена, все результаты должны быть аннулированы, а экзамены — проведены повторно.
Педагог Husanboy Xoldorov отметил, что подозрительные ситуации наблюдались ещё в январе. Более того, уже на следующий день после экзамена к нему попали несколько чёрно-белых страниц с материалами.
Несмотря на все вышеуказанные обстоятельства, публикация результатов национального сертификационного экзамена по истории со стороны Агентства по оценке знаний и квалификаций, очевидно, ещё больше усилит общественные споры и возражения.
Поскольку заявления о предварительном распространении тестовых вопросов, аудиозаписи, а также вопросы экспертов и педагогов до сих пор остаются без окончательного ответа.
Если подтвердится, что часть экзаменационных вопросов была известна заранее, это станет серьёзным ударом по прозрачности и справедливости всего тестового процесса. Особенно с учётом того, что результаты национального сертификата влияют на поступление абитуриентов в высшие учебные заведения, получение педагогами дополнительных баллов и другие важные возможности, данный вопрос приобретает ещё большую актуальность.
Хотя Агентство заявило, что предоставит дополнительную информацию на основе статистического анализа результатов экзаменов, официальных разъяснений по этому поводу пока не поступало. Также Агентство не сообщало о принятии решения о повторном проведении экзаменов по истории или аннулировании результатов.