13:00 / 07.05.2026 3.19k
Senatning Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi majlisida pedagog xodimlar malakasini oshirish tizimidagi ayrim kamchiliklar muhokama qilindi.
2026-yil 6-may kuni Senatning Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi hamda xalq deputatlari Qashqadaryo viloyati Kengashining qo‘shma majlisida viloyatdagi davlat umumta’lim maktablaridagi rahbar va pedagog xodimlar malakasini oshirish, qayta tayyorlash bo‘yicha belgilangan vazifalar bajarilishi, shu jumladan umumta’lim maktablari rahbarlari uchun tashkil etilgan menejerlik kurslarini o‘rganish natijalari muhokama qilindi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Azizbek Turdiyev ishtirok etib, bu yo‘nalishda vazirlik tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar haqida hisobot berdi. Senatorlar esa mazkur sohada uchrayotgan ayrim kamchiliklarga ham to‘xtalib o‘tib, vazirlik mas’ullarini so‘roqqa tutdi.
Ma’lum qilinishicha, 2025-yil yanvar-dekabr oylarida 5 yillik malaka oshirish tizimi asosida umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining 125 245 nafar xodimining malakasi oshirilgan.
2024-2025-yillar hamda 2026-yil yanvar-mart oylari davomida respublika bo‘yicha 8 309 nafar tinglovchi menejerlik o‘quv kurslariga qabul qilingan bo‘lib, shundan 4 595 nafari (55,3%) kursni muvaffaqiyatli tamomlab, menejerlik sertifikatiga ega bo‘lgan.
Senatorlar mazkur sohada uchrayotgan ayrim kamchiliklarga ham to‘xtalib o‘tib, “Uzluksiz kasbiy ta’lim” maxsus elektron platformasidan (onlinedu.uz) faqatgina malaka oshirish o‘quv jarayonini tashkil qilishda foydalanilayotganini tanqid qilishdi.
Senatorlarning ta’kidlashicha, uch yoshga to‘lmagan bolasi bo‘lgan ayollar, pensiya yoshidagilar hamda nogironligi bo‘lgan pedagog va mutaxassis xodimlarga elektron platforma orqali mustaqil malaka oshirish imkoniyati joriy etilgan bo‘lsa-da, mazkur amaliyot bugungi kunda cheklab qo‘yilgan.
Shuningdek, umumta’lim maktabi direktorlarining faoliyatiga yakuniy baho berishda ularning sohadagi ko‘p yillik samarali mehnati natijalari, ularning rahbarligida maktab o‘quvchilari hamda pedagoglari turli yutuqlarga erishgani inobatga olinmasligi maktab rahbarlarining haqli e’tiroziga sabab bo‘layotganligi ham qayd etildi.
Yana bir e’tirozli holatlardan biri — menejerlik sertifikatini qo‘lga kiritgan davlat umumta’lim maktablari direktorlarining keyingi faoliyatini monitoring qilish tizimi mavjud emasligi. Ya’ni, menejerlik o‘quv kurslarini yakunlagan maktab direktorlari faoliyatidagi ijobiy o‘zgarishlarni baholashning mexanizmi yaratilmagan.
Yuqoridagi e’tirozli holatlardan kelib chiqib, maktabgacha va maktab ta’limi tizimi vakillariga pedagog xodimlarning malakasini oshirish hamda rahbar kadrlar uchun tashkil etiladigan menejerlik o‘quv kurslarini o‘qitish, yakuniy baholash tizimini tubdan takomillashtirish va sertifikatga ega bo‘lgan rahbar xodimlarining keyingi mehnat faoliyatini monitoring qilish hamda samaradorligini baholash mexanizmlarini joriy qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Majlis yakunida umumta’lim muassasalarining rahbar va pedagog xodimlari malakasini oshirishni takomillashtirishga qaratilgan qo‘shma qaror qabul qilindi.

13:00 / 07.05.2026 3.19k
На заседании Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения были обсуждены отдельные недостатки в системе повышения квалификации педагогических работников.
6 мая 2026 года на совместном заседании Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения и Кашкадарьинского областного Кенгаша народных депутатов были рассмотрены результаты изучения выполнения задач по повышению квалификации и переподготовке руководящих и педагогических работников государственных общеобразовательных школ области, в том числе организации менеджерских курсов для директоров школ.
В ходе заседания сенаторы также остановились на ряде существующих проблем в данной сфере и адресовали вопросы ответственным представителям министерства.
В заседании принял участие заместитель министра дошкольного и школьного образования Азизбек Турдиев, который представил отчет о работе, проводимой министерством в данном направлении.
Сообщалось, что в январе–декабре 2025 года в рамках пятилетней системы повышения квалификации обучение прошли 125 245 работников учреждений общего среднего образования.
В 2024–2025 годах, а также в январе–марте 2026 года по республике на менеджерские учебные курсы были приняты 8 309 слушателей, из которых 4 595 человек (55,3%) успешно завершили обучение и получили менеджерские сертификаты.
Сенаторы также подвергли критике тот факт, что специальная электронная платформа непрерывного профессионального образования “onlinedu.uz” используется исключительно для организации процесса повышения квалификации.
По словам сенаторов, несмотря на то, что для женщин, имеющих детей младше трех лет, лиц пенсионного возраста, а также педагогических и специализированных работников с инвалидностью была внедрена возможность самостоятельного повышения квалификации через электронную платформу, на сегодняшний день данная практика ограничена.
Также было отмечено, что при итоговой оценке деятельности директоров общеобразовательных школ не учитываются результаты их многолетней эффективной работы, а также достижения учащихся и педагогов под их руководством, что вызывает обоснованные возражения со стороны руководителей школ.
Еще одной проблемой было названо отсутствие системы мониторинга дальнейшей деятельности директоров государственных общеобразовательных школ, получивших менеджерские сертификаты. Иными словами, не создан механизм оценки положительных изменений в деятельности директоров после завершения менеджерских учебных курсов.
Исходя из вышеуказанных проблем, представителям системы дошкольного и школьного образования были даны рекомендации по коренному совершенствованию системы повышения квалификации педагогических работников, обучения и итоговой оценки на менеджерских курсах для руководящих кадров, а также по внедрению механизмов мониторинга и оценки эффективности дальнейшей трудовой деятельности руководителей, получивших сертификаты.
По итогам заседания было принято совместное постановление, направленное на совершенствование системы повышения квалификации руководящих и педагогических работников общеобразовательных учреждений.