21:39 / 03.09.2026 79
Maktabimizda ingliz tili fanidan ikki nafar o‘qituvchi faoliyat yuritadi. Dars soatlarini taqsimlashda har yili muammolar yuzaga kelmoqda. Hamkasbim yaqinda homiladorlik va tug‘ish ta’tilidan ishga qaytdi.
Hozir uning farzandi 6 oylik. U I malaka toifasiga ega. Unda B2 darajadagi sertifikat bo‘lgan, biroq uning amal qilish muddati tugagan. Shuningdek, unda TKT bo‘yicha C1 sertifikati mavjud.
Men esa II malaka toifasiga ega bo‘lib, amaldagi B2 darajadagi sertifikatga egaman. Maktabimizda ingliz tili fidan jami 29,5 soat dars mavjud. Shu dars soatlari biz ikki o‘qituvchi o‘rtasida qanday tartibda va qancha miqdorda taqsimlanishi kerak?
Bu yil metod birlashma tomonidan hamkasbimga 18 soat, menga esa 11,5 soat dars ajratildi. Biroq hamkasbim mening 1,5 soat darsimni ham o‘ziga olib qo‘yishni talab qilmoqda.
Avvalgi yillarda ham dars taqsimotida uning turli yutuqlari va ko‘rsatkichlari hisobga olinib, unga ko‘proq dars soati berilgan. Uning diplomidagi mutaxassisligi esa tarjimonlik bilan bog‘liq. Men esa ingliz tili fani bo‘yicha tegishli mutaxassislikka egaman. Bundan tashqari, men ham malaka toifasi va sertifikatga ega bo‘ldim.
Shu sababli, dars soatlarini taqsimlashda qaysi o‘qituvchiga ustuvorlik berilishi, mavjud 29,5 soat qanday taqsimlanishi va hamkasbimning mening 1,5 soat darsimni o‘ziga talab qilishi qanchalik asosli ekanini tushuntirib berishingizni so‘rayman. Ushbu masalani qonunchilik asosida hal etishda yordam berishingizni so‘rayman. Javobingiz uchun oldindan rahmat.
Umumta’lim maktablarida dars soatlari “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomning 15-bandida belgilangan ustuvor ketma-ketlik asosida taqsimlanadi. Nizomning 19-bandiga ko‘ra, homiladorlik va tug‘ish ta’tili hamda bola parvarishidan qaytgan o‘qituvchilarga dars soatlari nizomning 15-bandida belgilangan ko‘rsatkichlar ustuvor ketma-ketligi asosida taqsimlanadi.
Chunki, umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomdaning 15-bandida dars beradigan fanidan pedagog xodimlarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan milliy yoki xalqaro tan olingan sertifikatga ega oʻqituvchilarga oliy malaka toifasidan keyingi o‘rinda ustuvorlik belgilangan. Bunda mazkur sertifikatlarning belgilangan darajasi va amal qilish muddatiga qarab darslar taqsimlanadi.
Yuqoridagi vaziyatda ham TKT bo‘yicha C1 sertifikatiga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 18 soat, B2 darajadagi milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘qituvchiga 11,5 soat dars taqsimlangan bo‘lib, bunda dars taqsimoti to‘g‘risidagi nizom talablari buzilmagan.
Chunki, TKT sertifikati xalqaro sertifikat hisoblanib, B2 darajadagi milliy sertifikatdan yuqori ustuvorlikka ega. Hozirgi kunda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi “2022 — 2026-yillarda maktab taʼlimini rivojlantirish boʻyicha milliy dasturni tasdiqlash toʻgʻrisida”gi PF-134-sonli Farmonining 9-bandiga ko‘ra oʻzi dars beradigan fani boʻyicha xalqaro tan olingan sertifikatga ega boʻlgan pedagog kadrlarga ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida, xalqaro standartlar talablariga javob beradigan milliy baholash tizimida olingan sertifikatga ega boʻlgan pedagog kadrlarga ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida qoʻshimcha ustama toʻlanadi.
Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga Teaching Knowledge Test (TKT) sertifikati Common European Framework of Reference (CEFR) tizimining B2 yoki undan yuqori darajasidagi sertifikat bilan birgalikda qabul qilinadi hamda ularga ustama belgilangan tartibda toʻlanadi, bunda ustama toʻlash muddati Common European Framework of Reference (CEFR) tizimidagi B2 yoki undan yuqori darajadagi sertifikatning amal qilish muddatiga bogʻliq boʻlmaydi, balki Teaching Knowledge Test (TKT) sertifikatining amal qilish muddati asosida belgilanadi.
Ya’ni, TKT sertifikatiga ega bo‘lgan o‘qituvchining B2 darajadagi milliy sertifikat muddati tugagan taqdirda ham, TKT sertifikat uchun ustama to‘lash to‘xtatilmaydi. Shu sababli, dars taqsimotida ham TKT sertifikati ustuvor hisoblanadi.
Undan tashqari ushbu vaziyatda o‘qituvchilarning malaka toifalari ham teng ustuvorlikka ega emas. Xususan, birinchi o‘qituvchi I malaka toifasiga, ikkinchi o‘qituvchi esa II malaka toifasiga ega ekanligi hisobga olingan holda dars soatlari taqsimlan taqdirda ham I malaka toifasiga ega o‘qituvchiga maksimal miqdorda dars soati ajratiladi.
Maksimal dars soati bilan ta’minlangan o‘qituvchi yana dars talab qilishi to‘g‘rimi?
Ma’lumki, sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomda ustuvor ketma-ketliklar o‘rtasida dars soatlari miqdori aynan necha soat bo‘lishi kerakligi belgilanmagan. Ya’ni, yuqori ustuvorlikka ega bo‘lgan o‘qituvchiga maksimal dars soatlari ajratiladi, biroq aynan necha soat ajratilishini pedagogik kengash hal qiladi.
Bunda pedagog xodimlar ularga taqsimlangan dars soatini ko‘paytirish bo‘yicha murojaat qilishga haqli. Ma’lumki, dars soatlari setkasi umumta’lim muassasasining pedagogik kengashi tomonidan taqsimlanadi.
Shu sababli, 18 soat dars bilan ta’minlangan pedagog xodim bunday vaziyatlarda dars soatlarini ko‘paytirilishini so‘rab, pedagogik kengashga murojaat qilishi mumkin. Biroq, pedagogik kengash murojaatchining o‘quv, ma’naviy-ma’rifiy, ilmiy-metodik va tajriba-sinov ishlaridagi faol ishtirokiga yoki boshqa ko‘rsatgichlariga qarab, shundan so‘ng dars soatlarini ko‘paytirish yoki o‘z holicha qoldirish bo‘yicha qaror qabul qilishi lozim.
Shuningdek, 11,5 soat dars bilan ta’minlangan pedagog xodim ham o‘z navbatida dars soatini ko‘paytirish bo‘yicha pedagogik kengash murojaat qilishga haqli. Bunda pedagogok kengash har ikki pedagogning ish faoliyatidagi natijalariga qarab, darslarni adolatli ravishda taqsimlash choralarini ko‘rishi zarur.
“Informatika va axborot texnologiyalari” fani 1-, 2-, 3- va 4-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘quvchilarning mantiqiy va tizimli fikrlashini rivojlantirishga qaratilganligi sababli mazkur fan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari tomonidan o‘qitilishi belgilangan.
23:23 / 03.09.2026
21:36 / 31.08.2026
Surdopedagogika bo‘yicha qayta tayyorlangan o‘qituvchiga korreksion sinf darslari beriladimi?
Agar o‘qituvchida surdopedagogika bo‘yicha kasbiy qayta tayyorlash diplomi mavjud bo‘lsa, u mazkur ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasidagi tegishli dars soatlariga da’vogarlik qilishi mumkin.
11:03 / 31.08.2026
Oliy toifali “Milliy g‘oya va ma’naviyat asoslari” fani o‘qituvchisi boshlang‘ich sinfdagi “Tarbiya” faniga da’vogarlik qiloladimi?
“Tarbiya” fanini umumta’lim muassasalarida o‘qitilishi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-iyundagi 422-son qarori bilan tartibga solinadi. Mazkur qarorga ko‘ra, “Boshlang‘ich ta’lim” o‘qituvchilariga ham “Milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limi” fani o‘qituvchilari ham “Tarbiya” fanidan dars berishi mumkin.

В нашей школе работают два учителя английского языка. Каждый год при распределении учебных часов возникают проблемы. Моя коллега недавно вернулась из отпуска по беременности и родам.
В настоящее время её ребёнку 6 месяцев. Она имеет первую квалификационную категорию. Ранее у неё был сертификат уровня B2, однако срок его действия истёк. Кроме того, у неё имеется сертификат C1 по Teaching Knowledge Test (TKT).
Я имею вторую квалификационную категорию и действующий сертификат уровня B2. В нашей школе всего имеется 29,5 часа учебной нагрузки по английскому языку. В каком порядке и в каком объёме эти учебные часы должны быть распределены между нами двумя?
В этом году методическим объединением моей коллеге было выделено 18 часов, а мне — 11,5 часа. Однако моя коллега требует передать ей также 1,5 часа из выделенных мне учебных часов.
В предыдущие годы при распределении учебных часов учитывались различные достижения и показатели моей коллеги, в связи с чем ей предоставлялось больше учебных часов. При этом её диплом связан со специальностью «переводческое дело», тогда как я имею соответствующую специальность именно по английскому языку. Кроме того, у меня также имеется квалификационная категория и сертификат.
В связи с этим прошу разъяснить, какому учителю должно предоставляться преимущество при распределении учебных часов, каким образом должны быть распределены имеющиеся 29,5 часа и насколько обосновано требование моей коллеги передать ей 1,5 часа из выделенных мне часов.
Прошу оказать содействие в разрешении данного вопроса на основании законодательства. Заранее благодарю за ответ.
В общеобразовательных школах учебные часы распределяются в соответствии с установленной пунктом 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях последовательностью приоритетов. Согласно пункту 19 данного Положения, учебные часы педагогическим работникам, вернувшимся из отпуска по беременности и родам, а также отпуска по уходу за ребёнком, распределяются в соответствии с показателями приоритета, установленными пунктом 15 Положения.
В рассматриваемой ситуации, поскольку оба учителя имеют соответствующие сертификаты, при распределении учебных часов целесообразно руководствоваться не квалификационной категорией, а именно уровнем имеющихся сертификатов.
Это связано с тем, что пунктом 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях предусмотрен приоритет для педагогических работников, имеющих национальные или международно признанные сертификаты, используемые для установления надбавок за преподавание соответствующего предмета. При этом при распределении учебных часов учитываются установленный уровень и срок действия таких сертификатов.
В приведённой ситуации учителю, имеющему сертификат TKT уровня C1, было выделено 18 часов, а учителю, имеющему действующий национальный сертификат уровня B2, — 11,5 часа. Таким образом, требования Положения в части распределения учебных часов не нарушены.
Это связано с тем, что сертификат TKT является международным сертификатом и имеет более высокий приоритет по сравнению с национальным сертификатом уровня B2. В настоящее время в соответствии с пунктом 9 Указа Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года № ПФ-134 «Об утверждении Национальной программы развития школьного образования на 2022–2026 годы» педагогическим кадрам, имеющим международно признанный сертификат по преподаваемому предмету, выплачивается дополнительная надбавка в размере 50 процентов тарифной ставки. Педагогическим работникам, имеющим сертификат, полученный в рамках национальной системы оценивания, отвечающей требованиям международных стандартов, также выплачивается дополнительная надбавка в размере 50 процентов тарифной ставки.
Для педагогических работников, осуществляющих деятельность в общеобразовательных учреждениях, сертификат Teaching Knowledge Test (TKT) принимается в совокупности с сертификатом уровня B2 или выше по системе Common European Framework of Reference (CEFR), и соответствующая надбавка выплачивается в установленном порядке. При этом срок выплаты надбавки не зависит от срока действия сертификата уровня B2 или выше по системе CEFR, а определяется сроком действия сертификата TKT.
Иными словами, даже если срок действия национального сертификата уровня B2 у учителя, имеющего сертификат TKT, истёк, выплата надбавки за сертификат TKT не прекращается. Поэтому при распределении учебных часов сертификат TKT также имеет приоритет.
Кроме того, в данной ситуации квалификационные категории двух педагогов также не являются равными по степени приоритета. В частности, если учитывать, что первый учитель имеет первую квалификационную категорию, а второй — вторую квалификационную категорию, то и в этом случае учителю с первой квалификационной категорией должно быть предоставлено максимальное количество учебных часов.
Как известно, Положение о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях не устанавливает конкретное количество учебных часов, которое должно быть распределено между уровнями приоритета. Иными словами, учителю с более высоким приоритетом предоставляется максимальное количество учебных часов, однако конкретное количество выделяемых часов определяется Педагогическим советом.
Вместе с тем педагогические работники вправе обратиться с просьбой об увеличении количества выделенных им учебных часов. Как известно, распределение сетки учебных часов осуществляется Педагогическим советом общеобразовательного учреждения.
Таким образом, педагогическому работнику, которому выделено 18 часов, не запрещено обратиться в Педагогический совет с просьбой увеличить количество учебных часов.
Однако Педагогический совет должен рассмотреть активность заявителя в учебной, духовно-просветительской, научно-методической и опытно-экспериментальной работе, а также другие показатели его деятельности и после этого принять решение об увеличении количества учебных часов либо оставить существующее распределение без изменений.
В свою очередь, педагогический работник, которому выделено 11,5 часа, также имеет право обратиться в Педагогический совет с просьбой увеличить объём учебной нагрузки. В данном случае Педагогический совет должен принять меры для справедливого распределения учебных часов с учётом результатов и показателей работы обоих педагогических работников.