15 yillik ish stajiga ega bo‘lgan o'qituvchilarni attestatsiyaga jalb qilish bo'yicha vazirlik bayonot berdi
21:23 / 27.01.2024
9.54k
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2022-yilda ta’lim tashkilotlarida 15 yillik uzluksiz ish stajiga ega bo‘lganligi uchun navbatdagi-majburiy attestatsiyadan ozod qilingan oliy malaka toifali (bosh o‘qituvchi lavozimidagi) pedagog kadrlar joriy yilgi navbatdagi-majburiy attestatsiyalarga jalb qilinmaydi deya bayonot berdi.
"O‘zbekiston Respublikasining “Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘risida”gi Qonunining 41-bandiga asosan normativ-huquqiy hujjatlar orqaga qaytish kuchiga ega emas va ular amalga kiritilganidan keyin yuzaga kelgan ijtimoiy munosabatlarga nisbatan qo‘llanilishi ko‘rsatib o‘tilgan.
Shu munosabat bilan, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori bilan pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi Nizomga kiritilgan o‘zgartirishlar 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan hamda oliy toifaga ega (bunda oliy toifaga ega bo‘lganlik davri muhim emas) bo‘lgan pedagoglarga nisbatan tatbiq etilmasligini hamda mazkur masala bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligining 2022-yil 12-sentabrdagi 03-03/1-4619-son xati hozirgi kunda ham o‘z kuchida ekanligini ma’lum qilamiz.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomda navbatdagi majburiy attestatsiyaga jalb etilmaydigan pedagoglar ro‘yxati keltirib o‘tilgan" — deyiladi vazirlik bergan rasmiy bayonotda.
Shunday qilib, 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lib olgan oliy toifali o‘qituvchilarning malaka toifasi umrbod saqlanib qoladigan bo‘ldi. Bu yil vazirlik tomonidan mana shu toifaga kiruvchi pedagoglarga umrbod amal qiladigan sertifikat berilishi kutilmoqda.
Ma’lumot uchun, hozigi kunda respublika bo‘yicha umumiy o‘rta ta'lim muassasalarida 53 ming 914 nafar oliy toifaga ega bo‘lgan o‘qituvchilar faoliyat yuritadi. Ularning ma'lum bir qismi 2022-yilning 2-avgustiga qadar 15 yil uzluksiz ish stajiga ega bo‘lgan oliy toifali o‘qituvchilar bo‘lib, malaka toifasi umrbod saqlanib qoladi.

Министерство выпустило распоряжение о привлечении к аттестации учителей с 15-летним стажем работы
Министерство дошкольного и школьного образования в 2022 году не будут привлекать к работе педагогов высшей квалификации (в должности завуча), освобожденных от очередной обязательной аттестации в связи с наличием 15-летнего непрерывного стажа работы в организациях образования. регулярная обязательная сертификация в этом году.
Согласно пункту 41 Закона Республики Узбекистан «О нормативно-правовых документах», нормативно-правовые документы не имеют обратной силы и применяются к общественным отношениям, возникшим после их реализации.
В связи с этим решением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 425 от 2 августа 2022 года внесены изменения в Положение о порядке аттестации педагогических кадров со стажем непрерывной работы 15 лет до 2 августа. от 2022 года о том, что он не распространяется на педагогов, имеющих и имеющих высшую категорию (при этом срок получения высшей категории не имеет значения) и по этому вопросу принято решение Министерства народного образования Республики Узбекистан о 12 сентября 2022 г. Сообщаем Вам, что письмо № 03/1-4619 действует и по сей день.
В Положении «О порядке аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций», утвержденном постановлением Кабинета Министров № 572 от 17 сентября 2021 года, указан перечень педагогов, которые будут не будут включены в очередную обязательную сертификацию", - говорится в официальном заявлении министерства.
Таким образом, до 2 августа 2022 года квалификационная категория учителей высшего класса, имеющих 15-летний непрерывный стаж работы, будет сохранена пожизненно. Ожидается, что в этом году министерство выдаст педагогам этой категории пожизненный сертификат.
Для информации, в общеобразовательных учреждениях по республике работают 53 тысячи 914 учителей высшей категории. Определенная часть из них – это высококлассные педагоги, имеющие к 2 августа 2022 года 15-летний непрерывный стаж работы, а квалификационная категория сохранится пожизненно.