Maktab o‘qituvchisi uchun qanday malaka talablar belgilangan?
Maktab o‘qituvchisiga qo‘yilgan malaka talablar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari” bilan belgilangan.
O‘qituvchi lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar quyidagicha:
➖boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi uchun - boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha kamida o‘rta maxsus pedagogik ma’lumot yoki kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha dars berish huquqi bilan kasbiy qayta tayyorlov kursini tugatganligi;
➖fan o‘qituvchisi uchun - fan yo‘nalishiga to‘g‘ri keluvchi kamida bakalavr darajasidagi oliy pedagogik ma’lumot yoki kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va fan yo‘nalishiga to‘g‘ri keluvchi dars berish huquqi bilan kasbiy qayta tayyorlov kursini tugatganligi yoxud fan yo‘nalishiga (xususiyatiga) to‘g‘ri keluvchi kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va pedagogik faoliyat yuritish huquqi bilan qayta tayyorlov kursini tugatganligi;
➖ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktablar hamda maktab-internatlarning ixtisoslashtirilgan fan o‘qituvchisi uchun – kamida birinchi malaka toifasiga ega bo‘lishi;

Каковы квалификационные требования к школьному учителю?
Квалификационные требования к школьным учителям определены «Квалификационными характеристиками руководителей и работников общеобразовательных школ», утвержденными приказом Министра дошкольного и школьного образования № 247 от 16 августа 2023 года.
Квалификационные требования к должности учителя следующие:
➖для учителя начальных классов - не ниже среднего специального педагогического образования по специальности начального образования или не ниже степени бакалавра высшего образования и педагогики по специальности начального образования, прошедшего по праву курс профессиональной переподготовки;
➖для преподавателя естественных наук - высшее педагогическое образование не ниже степени бакалавра в области естественных наук или высшее образование не ниже степени бакалавра и профессиональную переподготовку с правом преподавания в области науки после прохождения подготовительного курса или прошедшие курс переподготовки, имеющие как минимум степень бакалавра, соответствующую дисциплине (специальности) и право заниматься педагогической деятельностью;
➖для учителей-предметников специализированных школ и школ-интернатов, где отдельные предметы изучаются углубленно, - иметь не ниже первой квалификационной категории;