Maktab o‘qituvchisi uchun qanday malaka talablar belgilangan?
Maktab o‘qituvchisiga qo‘yilgan malaka talablar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2023-yil 16-avgustdagi 247-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktabi rahbar va xodimlarining malaka tavsiflari” bilan belgilangan.
O‘qituvchi lavozimiga qo‘yiladigan malaka talablar quyidagicha:
➖boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi uchun - boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha kamida o‘rta maxsus pedagogik ma’lumot yoki kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va boshlang‘ich ta’lim ixtisosligi bo‘yicha dars berish huquqi bilan kasbiy qayta tayyorlov kursini tugatganligi;
➖fan o‘qituvchisi uchun - fan yo‘nalishiga to‘g‘ri keluvchi kamida bakalavr darajasidagi oliy pedagogik ma’lumot yoki kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va fan yo‘nalishiga to‘g‘ri keluvchi dars berish huquqi bilan kasbiy qayta tayyorlov kursini tugatganligi yoxud fan yo‘nalishiga (xususiyatiga) to‘g‘ri keluvchi kamida bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot va pedagogik faoliyat yuritish huquqi bilan qayta tayyorlov kursini tugatganligi;
➖ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan maktablar hamda maktab-internatlarning ixtisoslashtirilgan fan o‘qituvchisi uchun – kamida birinchi malaka toifasiga ega bo‘lishi;

What are the qualification requirements for a school teacher?
The qualification requirements for school teachers are defined by the "Qualification descriptions of general secondary school leaders and employees" approved by the order of the Minister of Preschool and School Education No. 247 dated August 16, 2023.
Qualification requirements for the position of a teacher are as follows:
➖for a primary school teacher - at least secondary special pedagogical education in the specialty of primary education or at least a bachelor's degree in higher education and teaching in the specialty of primary education having completed a professional retraining course by right;
➖for a science teacher - a higher pedagogical education of at least a bachelor's degree in the field of science or a higher education of at least a bachelor's degree and a professional retraining with the right to teach in a field of science having completed a preparatory course or having completed a retraining course with at least a bachelor's degree corresponding to the discipline (specialty) and the right to engage in pedagogical activity;
➖for specialized subject teachers of specialized schools and boarding schools where certain subjects are studied in depth - to have at least the first qualification category;