Oʻquvchilar telefondan foydalanish qoidalarini buzganda ota-onalar javobgarlikka tortilishi mumkin
Joriy yilning 22-yanvar kuni taʻlim muassasalarida oʻquvchi va oʻqituvchilar tomonidan mobil telefonlardan foydalanish tartibiga rioya etilishini qatʻiy nazorat qilish boʻyicha Prezident Administratsiyasi tomonidan topshiriq berilgan.
Bu haqda Maktabgacha va maktab taʻlimi vazirligining 2024-yil 24-yanvar kungi “Taʻlim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi nizom talablarini soʻzsiz bajarilishini taʻminlashga qaratilgan chora-tadbirlar” rejasida nazarda tutilgan.
Unda taʼlim muassasasi hududida har bir taʻlim-tarbiya jarayoni ishtirokchilari (pedagog-xodimlar, oʻquvchilar, ota-onalar) hamda tashrif buyuruvchi boshqa fuqarolar shaxsiy mobil aloqa vositalarini ovozsiz holatga keltirishlari va vaqtincha saqlashga topshirishlari uchun, taʻlim muassasalarida ichki imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda (maktab foyesi, maʻnaviyat xonasi, sinf xonalari va boshqa qulflanadigan joylarda) qutilar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berilgan.
Shuningdek, vazirlikning mazkur chora-tadbirlar rejasida quyidagi ishlarni amalga oshirish belgilangan:
—taʼlim muassasasida maktab rahbariyati tomonidan mobil aloqa vositalarini olib kirmaslik (maktab foyesi, maʻnaviyat xonasi, sinf xonalari va boshqa qulflanadigan joylarda saqlash) boʻyicha qatʻiy nazorat oʻrnatish;
—oʻquvchilar tomonidan sinf xonasiga kirishda, ovozsiz rejimga qoʻyilgan mobil telefonlarini maktab foyesi yoki oʻqituvchi stoli yonidagi qutida qoldirish, dars tugagandan soʻng mobil telefonlarini olish;
—boshlangʻich sinf oʻquvchilari uchun mobil telefonlarini darslar boshlanishidan avval oʻqituvchiga topshirish, darslar tugagandan soʻng oʻqituvchidan olish amaliyotini joriy etish;
—oʻquvchilar tomonidan mobil telefondan foydalanish tartiblari buzilganda ogohlantirish, qayta takrorlanganda, ularning ota-onalarini xabardor qilish va qonunchilikda belgilangan tartibda maʻmuriy javobgarlikka tortish choralarini koʻrish;
—taʻlim muassasalarida inspektor psixolog va profilaktika inspektori tomonidan mobil telefon ishlatish qoidalariga rioya etilishi boʻyicha doimiy reydlar uyushtirish.
Hozirgi kunda taʻlim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi “Oʻzbekiston Respublikasi taʻlim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 139-son qarori hamda Maktabgacha va maktab taʻlimi vazirligining 2023-yil 31-avgustdagi “Umumiy oʻrta taʼlim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalarini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 282-son buyrugʻi bilan tasdiqlangan namunaviy odob-axloq qoidalari bilan tartibga solinadi.
Maʼlumot uchun, o‘quvchilarning asosiy ko‘nikmalari pasayib borayotganidan xavotirlar kuchaygach, 2023-yil sentyabr oyidan boshlab Shvetsiya olti yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun raqamli o‘rganishni bekor qilib, planshetlardan kitoblarga qayta boshlagan.
Shuningdek, Qozog‘istonda ham maktab o‘quvchilarining dars paytida smartfonlardan foydalanishini taqiqlash qonuniylashtirilmoqda.

Родители могут быть привлечены к ответственности за неоднократные нарушения правил использования мобильных телефонов
20:43 / 27.02.2024 18.58k
22 января текущего года Администрация Президента издала распоряжение строго контролировать использование мобильных телефонов студентами и преподавателями в образовательных учреждениях.
Это предусмотрено планом Миндошкольного и школьного образования от 24 января 2024 года «Меры, направленные на обеспечение безусловного выполнения требований положения о порядке использования мобильных телефонов в образовательных учреждениях».
В нем участники каждого образовательного процесса (педагогический состав, обучающиеся, родители) и другие приезжие граждане могут отключать свои личные мобильные устройства связи на территории образовательного учреждения и оставлять их на временное хранение, исходя из своих внутренних возможностей в образовательном учреждении. учреждениях (школьный вестибюль, духовная комната, классы и другие запираемые места) предписывается организовать боксы.
Также в данном плане мероприятий министерства определены следующие мероприятия:
строгий контроль со стороны руководства школы за непроносом в образовательное учреждение мобильных устройств связи (хранением их в вестибюле школы, духовной комнате, аудиториях и других закрытых местах);
—при входе в класс учащиеся оставляют свои мобильные телефоны в беззвучном режиме в ящике рядом с вестибюлем школы или на столе учителя, забирают мобильные телефоны после окончания урока;
внедрить практику передачи мобильных телефонов учителю перед началом занятий для учащихся младших классов и отбора их у учителя после окончания занятий;
предупреждать учащихся в случае нарушений правил пользования мобильным телефоном, уведомлять их родителей в случае повторных нарушений и принимать меры по привлечению их к административной ответственности в соответствии с законодательством;
организация регулярных рейдов по соблюдению правил пользования мобильными телефонами инспектором-психологом и инспектором по профилактике в образовательных учреждениях.
В настоящее время регулированием использования мобильных телефонов в образовательных учреждениях является постановление Кабинета Министров от 21 мая 2012 года № 139 «О мерах по регулированию использования мобильных телефонов в образовательных учреждениях Республики Узбекистан» и Решение Министерства дошкольного и школьного образования от 31 августа 2023 года «Регламентировано типовыми правилами поведения, утвержденными приказом № 282 «Об утверждении усовершенствованных типовых правил поведения общего среднего образовательного учреждения».
Для справки, Швеция прекратит цифровое обучение для детей в возрасте до шести лет в сентябре 2023 года и вернется к планшетам и книгам на фоне растущей обеспокоенности по поводу снижения базовых навыков учащихся.
Также в Казахстане узаконивают запрет школьникам пользоваться смартфонами во время занятий.
Напомним, ранее аким Ташкентской области Зоир Мирзаев продвигал инициативу «Школа без телефонов» и сообщил, что школа, отказавшаяся от использования телефонов, получит денежное вознаграждение в размере 300 миллионов сумов.