Oʻquvchilar telefondan foydalanish qoidalarini buzganda ota-onalar javobgarlikka tortilishi mumkin
Joriy yilning 22-yanvar kuni taʻlim muassasalarida oʻquvchi va oʻqituvchilar tomonidan mobil telefonlardan foydalanish tartibiga rioya etilishini qatʻiy nazorat qilish boʻyicha Prezident Administratsiyasi tomonidan topshiriq berilgan.
Bu haqda Maktabgacha va maktab taʻlimi vazirligining 2024-yil 24-yanvar kungi “Taʻlim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi nizom talablarini soʻzsiz bajarilishini taʻminlashga qaratilgan chora-tadbirlar” rejasida nazarda tutilgan.
Unda taʼlim muassasasi hududida har bir taʻlim-tarbiya jarayoni ishtirokchilari (pedagog-xodimlar, oʻquvchilar, ota-onalar) hamda tashrif buyuruvchi boshqa fuqarolar shaxsiy mobil aloqa vositalarini ovozsiz holatga keltirishlari va vaqtincha saqlashga topshirishlari uchun, taʻlim muassasalarida ichki imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda (maktab foyesi, maʻnaviyat xonasi, sinf xonalari va boshqa qulflanadigan joylarda) qutilar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berilgan.
Shuningdek, vazirlikning mazkur chora-tadbirlar rejasida quyidagi ishlarni amalga oshirish belgilangan:
—taʼlim muassasasida maktab rahbariyati tomonidan mobil aloqa vositalarini olib kirmaslik (maktab foyesi, maʻnaviyat xonasi, sinf xonalari va boshqa qulflanadigan joylarda saqlash) boʻyicha qatʻiy nazorat oʻrnatish;
—oʻquvchilar tomonidan sinf xonasiga kirishda, ovozsiz rejimga qoʻyilgan mobil telefonlarini maktab foyesi yoki oʻqituvchi stoli yonidagi qutida qoldirish, dars tugagandan soʻng mobil telefonlarini olish;
—boshlangʻich sinf oʻquvchilari uchun mobil telefonlarini darslar boshlanishidan avval oʻqituvchiga topshirish, darslar tugagandan soʻng oʻqituvchidan olish amaliyotini joriy etish;
—oʻquvchilar tomonidan mobil telefondan foydalanish tartiblari buzilganda ogohlantirish, qayta takrorlanganda, ularning ota-onalarini xabardor qilish va qonunchilikda belgilangan tartibda maʻmuriy javobgarlikka tortish choralarini koʻrish;
—taʻlim muassasalarida inspektor psixolog va profilaktika inspektori tomonidan mobil telefon ishlatish qoidalariga rioya etilishi boʻyicha doimiy reydlar uyushtirish.
Hozirgi kunda taʻlim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi “Oʻzbekiston Respublikasi taʻlim muassasalarida mobil telefonlardan foydalanishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 139-son qarori hamda Maktabgacha va maktab taʻlimi vazirligining 2023-yil 31-avgustdagi “Umumiy oʻrta taʼlim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalarini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 282-son buyrugʻi bilan tasdiqlangan namunaviy odob-axloq qoidalari bilan tartibga solinadi.
Maʼlumot uchun, o‘quvchilarning asosiy ko‘nikmalari pasayib borayotganidan xavotirlar kuchaygach, 2023-yil sentyabr oyidan boshlab Shvetsiya olti yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun raqamli o‘rganishni bekor qilib, planshetlardan kitoblarga qayta boshlagan.
Shuningdek, Qozog‘istonda ham maktab o‘quvchilarining dars paytida smartfonlardan foydalanishini taqiqlash qonuniylashtirilmoqda.

Parents may be held responsible for repeated cell phone violations
On January 22 of this year, the Presidential Administration issued an order to strictly control the use of mobile phones by students and teachers in educational institutions.
This is provided for in the plan of the Ministry of Preschool and School Education dated January 24, 2024 "Measures aimed at ensuring the unconditional fulfillment of the requirements of the regulation on the procedure for using mobile phones in educational institutions".
In it, the participants of each educational process (pedagogical staff, students, parents) and other visiting citizens can turn off their personal mobile communication devices on the territory of the educational institution and leave them for temporary storage, based on their internal capabilities in educational institutions (school lobby , spiritual room, classrooms and other lockable places) are instructed to organize boxes.
Also, in this plan of measures of the ministry, the following activities are defined:
—strict control of the school management on not bringing mobile communication devices into the educational institution (keeping them in the school lobby, spiritual room, classrooms and other locked places);
—when students enter the classroom, leave their mobile phones in silent mode in the box next to the school lobby or the teacher's desk, pick up their mobile phones after the end of the lesson;
—to introduce the practice of handing over mobile phones to the teacher before the beginning of classes for primary school students and taking them from the teacher after the end of classes;
—to warn students in case of violations of the rules of mobile phone use, to notify their parents in case of repeated violations and to take measures to bring them to administrative responsibility in accordance with the law;
—organizing regular raids on compliance with the rules of mobile phone use by the inspector psychologist and prevention inspector in educational institutions.
Currently, the regulation of the use of mobile phones in educational institutions is the decision of the Cabinet of Ministers dated May 21, 2012 No. 139 "On measures to regulate the use of mobile phones in educational institutions of the Republic of Uzbekistan" and the decision of the Ministry of Pre-school and School Education dated August 31, 2023 " It is regulated by the model rules of conduct approved by Order No. 282 "On approval of the improved model rules of conduct of the general secondary educational institution".
For reference, Sweden will end digital learning for children under the age of six in September 2023 and switch back to tablets and books, amid growing concerns about students' declining basic skills.
Also, in Kazakhstan, it is being legalized to ban schoolchildren from using smartphones during classes.
We remind you that earlier, the governor of Tashkent region, Zoyir Mirzayev, promoted the initiative "School without telephones" and said that the school that refused to use telephones would receive a monetary reward of 300 million soums.