“OpenBudget”da 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan maktablarni vazirlik saralab beradi
Avvalroq, 2023-yilda “OpenBudget” loyihasida 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plab, g‘olib bo‘lmagan maktablarning jihozlash bilan bog‘liq loyihalarini moliyalashtirish uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi haqida ma’lum qilgandik.
Juda ko‘plab pedagoglar biz ham 2023-yilda “OpenBudget” loyihasida qatnashib, 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagandik, bizning maktabga ham mablag‘ ajratiladimi deb murojaat yo‘llamoqda. Shu sababli, mazkur masalani yanada batafsil o‘rganib chiqishga harakat qildik.
Ma’lumki, “O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonuniga ko‘ra “Tashabbusli byudjet”da 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan, lekin g‘olib deb topilmagan jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun ta’lim muassasalariga 164 mlrd 237 mln so‘m qo‘shimcha mablag‘ ajratilgan.
Xalqtaliminfo.uz manbasining aniqlik kiritilishicha, Iqtisodiyot va moliya vazirligi jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun ta’lim muassasalariga ajratilgan 164 mlrd 237 mln so‘m mablag‘ni eng dolzarb loyihalarni moliyalashtirishga yo‘naltirishni reja qilmoqda. (asosli hujjat mavjud)
Bunda ushbu mablag‘lar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tahlillari asosida jihozlash bilan bog‘liq loyihalar orasidan eng dolzarb loyihalarni moliyalashtirishga sarflanadi.
Yanada aniqroq qilib aytadigan bo‘lsak, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi qaysi maktabning jihozlash bilan bog‘liq ehtiyoji yuqori bo‘lsa, ana shu maktabni tanlab beradi.
Aytaylik, 2023-yilda “OpenBudget” loyihasida jami 200 ta maktab 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan bo‘lsa, Davlat byudjetidan ajratilgan 164 mlrd 237 mln so‘m mablag‘ni xuddi shu maktablarga taqsimlash kerak bo‘ladi. (maktablar soni tahminiy korsatildi)
Agar har bir ta’lim muassasasining jihozlash bilan bog‘liq loyihalari o‘rtacha 1 mlrd so‘mni tashkil qilsa, yuqoridagi summani o‘rtacha hisobda 164 ta maktabga yetkazish imkoni bo‘ladi xolos. Qolgan 40 ta maktabning jihozlash bilan bog‘liq ehtiyoji yuqori bo‘lmaganligi uchun ular moliyalashtirib berilmasligi ham mumkin.
Bu esa yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tahlillari asosida amalga oshiriladi.

Schools that have more than 1,500 votes in "OpenBudget" will be selected by the Ministry
Earlier, in 2023, we reported that additional funds will be allocated to finance projects related to equipment of non-winning schools that have collected more than 1,500 votes in the "OpenBudget" project.
A lot of pedagogues, we participated in the "OpenBudget" project in 2023 and collected more than 1.5 thousand votes, are sending an appeal asking whether funds will be allocated to our school. Therefore, we tried to study this issue in more detail.
It is known that according to the Law "On the State Budget of the Republic of Uzbekistan" in the "Initiative Budget" financing of projects related to equipment, which collected more than 1.5 thousand votes, but were not declared winners 164 billion 237 million soums of additional funds were allocated to educational institutions.
According to the source of Xalqtaliminfo.uz, the Ministry of Economy and Finance plans to allocate 164 billion 237 million soums allocated to educational institutions to finance the most urgent projects.
In this case, these funds will be used to finance the most relevant projects among the projects related to equipment based on the analyzes of the Ministry of Preschool and School Education.
To be more precise, the Ministry of Preschool and School Education will select the school that has the greatest need for equipment.
Let's say that in 2023 a total of 200 schools received more than 1.5 thousand votes in the "OpenBudget" project, 164 billion 237 million soums allocated from the state budget will have to be distributed to the same schools.
If the projects related to equipment of each educational institution amount to 1 billion soums on average, it means that the above amount can be delivered to 164 schools on average. The remaining 40 schools may not be funded as their equipment needs are not high.
This is done on the basis of the analyzes of the Ministry of Preschool and School Education, as we mentioned above.