“OpenBudget”da 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan maktablarni vazirlik saralab beradi
Avvalroq, 2023-yilda “OpenBudget” loyihasida 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plab, g‘olib bo‘lmagan maktablarning jihozlash bilan bog‘liq loyihalarini moliyalashtirish uchun qo‘shimcha mablag‘ ajratilishi haqida ma’lum qilgandik.
Juda ko‘plab pedagoglar biz ham 2023-yilda “OpenBudget” loyihasida qatnashib, 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagandik, bizning maktabga ham mablag‘ ajratiladimi deb murojaat yo‘llamoqda. Shu sababli, mazkur masalani yanada batafsil o‘rganib chiqishga harakat qildik.
Ma’lumki, “O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonuniga ko‘ra “Tashabbusli byudjet”da 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan, lekin g‘olib deb topilmagan jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun ta’lim muassasalariga 164 mlrd 237 mln so‘m qo‘shimcha mablag‘ ajratilgan.
Xalqtaliminfo.uz manbasining aniqlik kiritilishicha, Iqtisodiyot va moliya vazirligi jihozlash bilan bog‘liq loyihalarni moliyalashtirish uchun ta’lim muassasalariga ajratilgan 164 mlrd 237 mln so‘m mablag‘ni eng dolzarb loyihalarni moliyalashtirishga yo‘naltirishni reja qilmoqda. (asosli hujjat mavjud)
Bunda ushbu mablag‘lar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tahlillari asosida jihozlash bilan bog‘liq loyihalar orasidan eng dolzarb loyihalarni moliyalashtirishga sarflanadi.
Yanada aniqroq qilib aytadigan bo‘lsak, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi qaysi maktabning jihozlash bilan bog‘liq ehtiyoji yuqori bo‘lsa, ana shu maktabni tanlab beradi.
Aytaylik, 2023-yilda “OpenBudget” loyihasida jami 200 ta maktab 1,5 mingdan ortiq ovoz to‘plagan bo‘lsa, Davlat byudjetidan ajratilgan 164 mlrd 237 mln so‘m mablag‘ni xuddi shu maktablarga taqsimlash kerak bo‘ladi. (maktablar soni tahminiy korsatildi)
Agar har bir ta’lim muassasasining jihozlash bilan bog‘liq loyihalari o‘rtacha 1 mlrd so‘mni tashkil qilsa, yuqoridagi summani o‘rtacha hisobda 164 ta maktabga yetkazish imkoni bo‘ladi xolos. Qolgan 40 ta maktabning jihozlash bilan bog‘liq ehtiyoji yuqori bo‘lmaganligi uchun ular moliyalashtirib berilmasligi ham mumkin.
Bu esa yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tahlillari asosida amalga oshiriladi.

Школы, набравшие более 1500 голосов в «Открытом бюджете», будут выбраны Министерством
Ранее, в 2023 году, мы сообщали, что дополнительные средства будут направлены на финансирование проектов, связанных с оснащением школ-непобедителей, набравших более 1500 голосов в проекте «Открытый бюджет».
Многие педагоги, мы участвовали в проекте «Открытый бюджет» в 2023 году и собрали более 1,5 тысяч голосов, отправляют обращение с вопросом, будут ли выделены средства на нашу школу.
Поэтому мы постарались изучить этот вопрос более детально.
Известно, что согласно Закону «О Государственном бюджете Республики Узбекистан» в «Инициативном бюджете» на финансирование проектов, связанных с оборудованием, набравших более 1,5 тысяч голосов, но не объявленных победителями, выделено 164 миллиарда 237 миллионов сумов. дополнительных средств было выделено образовательным учреждениям.
По данным источника Xalqtaliminfo.uz, Министерство экономики и финансов планирует направить образовательным учреждениям 164 млрд 237 млн сумов на финансирование наиболее актуальных проектов.
В этом случае данные средства будут направлены на финансирование наиболее актуальных проектов среди проектов, связанных с оборудованием, согласно анализу Министерства дошкольного и школьного образования.
Точнее, Министерство дошкольного и школьного образования выберет ту школу, которая больше всего нуждается в оборудовании.
Допустим, в 2023 году всего 200 школ получили более 1,5 тысяч голосов в проекте «Открытый бюджет», на эти же школы придется распределить 164 миллиарда 237 миллионов сумов, выделенных из государственного бюджета.
Если проекты по оснащению каждого образовательного учреждения составляют в среднем 1 миллиард сумов, то это означает, что указанную сумму можно передать в среднем 164 школам. Остальные 40 школ могут не получить финансирования, поскольку их потребности в оборудовании невелики.
Делается это на основе анализов Министерства дошкольного и школьного образования, как мы упоминали выше.