Joriy yil 29-yanvar kuni Statistika agentligi 2023-yil yakunlariga ko‘ra eng ko‘p va kam maosh olayotgan soha vakillari haqidagi ma’lumotlarni taqdim etgandi.
Statistika agentligi bergan ma’lumotlardan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, har doimgidek eng quyi pog‘onalarni ta’lim sohasi vakillari egallagan bo‘lib, ularning o‘rtacha ish haqi 3 mln 123 ming so‘mni tashkil etgan. Bu yo‘nalishda ta’lim tizimi vakillari ancha vaqtdan buyon o‘z o‘rnini “hech kimga bermay” kelmoqda. Ya’ni, ularning maoshlarida deyarli o‘sish kuzatilmagan. Bu haqida iqtisodchilar ham fikr bildirgan.
5 yil avval o‘qituvchilarning maoshi Respublika bo‘yicha o‘rtacha maoshning 79 foizini tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilda bu ko‘rsatkich 69 foizgacha tushgan. Ya’ni qolganlarga nisbatan olganda, o‘qituvchilarning iqtisodiy holati faqat yomonlashgan, — deya yozgandi iqtisodchi Otabek Bakirov.
2023-yil yakunlariga ko‘ra eng yuqori maoshlar moliya va sug‘urta faoliyatiga to‘g‘ri kelib, ularning o‘rtacha oylik ish haqi 13 mln 323,2 ming so‘mni tashkil etgan. 2023-yilgi ma’lumotlarga ko‘ra oylik maoshi 6 mln so‘mdan oshgan o‘qituvchilar soni 25 ming 697 nafarni tashkil etib, bu umumiy o‘qituvchilar soninining 5 foizini tashkil qiladi. Ya’ni, qolgan 95 foiz o‘qituvchilar kontingenti Davlat statistika agentligi nazarda tutayotgan eng kam oylikni olayotgan bo‘lishi mumkin.
Prezidentning 2023-yil 17-noyabrdagi 196-sonli farmoni bilan 2023-yil 1-dekabrdan boshlab ish haqi, pensiyalar va ijtimoiy nafaqalar 7 foizga oshirilishi belgilangan.
Oshirilgan maoshlar bo‘yicha hisoblanganda, hozirgi kunda pedagog va boshqa xodimlar quyidagicha maosh olmoqda:
4 mln 084 ming 179 so‘m (400 o‘quvchigacha);
4 mln 360 ming 917 so‘m (401-880 o‘quvchigacha);
4 mln 624 ming 262 so‘m (881-1600 o‘quvchigacha);
4 mln 891 ming 647 so‘m (1600dan ortiq);
3 mln 814 ming 502 so‘m (400 o‘quvchigacha);
4 mln 084 ming 179 so‘m (401-880 o‘quvchigacha);
4 mln 360 ming 917 so‘m (881-1600 o‘quvchigacha);
4 mln 624 ming 262 so‘m (1600dan ortiq);
1 mln 618 ming 065 so‘m (400 o‘quvchigacha);
1 mln 765 ming 457 so‘m (401-880 o‘quvchigacha);
1 mln 919 ming 114 so‘m (881-1600 o‘quvchigacha);
2 mln 078 ming 589 so‘m (1600dan ortiq);
2 mln 948 ming 543 so‘m;
2024-yil 15-yanvardan boshlab malaka toifasiga ega bo‘lgan CHQBT rahbari:
Mutaxassis – 2 mln 948 ming 543 so‘m;
Ikkinchi toifali – 3 mln 301 ming 055 so‘m;
Birinchi toifali – 3 mln 678 ming 381 so‘m;
Oliy toifali – 4 mln 064 ming 865 so‘m;
**Psixologlar
Oliy ma’lumotli psixolog – 2 mln 653 ming 689 so‘m;
Ikkinchi toifali psixolog – 2 mln 841 ming 780 so‘m;
Birinchi toifali psixolog – 3 mln 034 ming 666 so‘m;
Oliy toifali psixolog – 3 mln 219 ming 374 so‘m;
O‘qituvchilar
O‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchi – 2 mln 756 ming 194 so‘m;
Oliy ma’lumotli o‘qituvchi – 2 mln 948 ming 543 so‘m;
Ikkinchi toifali o‘qituvchi – 3 mln 301 ming 055 so‘m;
Birinchi toifali o‘qituvchi – 3 mln 678 ming 381 so‘m;
Oliy toifali o‘qituvchi – 4 mln 064 ming 865 so‘m;
Maktab laboranti (1 st)– 1 mln 458 ming 770 so‘m;
O‘rta maxsus ma’lumotli – 1 mln 941 ming 691 so‘m;
Oliy ma’lumotli – 2 mln 118 ming 548 so‘m;
O‘rta maxsus ma’lumotli – 1 mln 683 ming 734 so‘m;
Oliy ma’lumotli – 1 mln 772 ming 354 so‘m.
**Psixologlar oylik maoshi ham malaka toifasiga ko‘ra farqlanadi. Ayni damda psixologlarning kasb standarti ishlab chiqilgan. “Umumiy o‘rta va o‘rta maxsus davlat ta’lim muassasasidagi psixologik xizmatning psixolog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom qayta ishlab chiqilib, tasdiqlangandan so‘ng esa psixologlar ham attestatsiyadan o‘tib toifa olishlari mumkin bo‘ladi.

Сколько зарабатывают работники образования?
По итогам 2023 года Агентство по статистике предоставило информацию о представителях отрасли с самой высокой и самой низкой зарплатой.
Как всегда, самые низкие строчки заняли представители сферы образования, средняя зарплата которых составила 3 ​​миллиона 123 тысячи сумов. В этом направлении представители образовательной системы уже давно никому «не уступают» своего места. То есть повышения зарплат у них почти не было.
Еще 5 лет назад зарплата учителей составляла 79% от средней зарплаты по республике, а в 2023 году этот показатель снизился до 69%. Другими словами, по сравнению с остальными, экономическое положение учителей только ухудшилось, - пишет экономист Отабек Бакиров.
Для справки, по итогам 2023 года самые высокие зарплаты будут соответствовать финансовой и страховой деятельности, а их среднемесячная заработная плата составит 13 миллионов 323,2 тысячи сумов.
Напоминаем, что по данным 2023 года количество учителей, чья ежемесячная зарплата превышает 6 млн сумов, составляет 25 697 человек, что составляет 5% от общего количества учителей. То есть оставшиеся 95 процентов контингента учителей могут получать минимальную зарплату, предусмотренную Госстатом.
Согласно указу Президента №196 от 17 ноября 2023 года, начиная с 1 декабря 2023 года, заработная плата, пенсии и социальные выплаты будут увеличены на 7%.
С учетом повышения заработной платы педагогам и другим работникам в настоящее время выплачивается следующая заработная плата:
4 миллиона 084 тысячи 179 сум (до 400 обучающихся)
4 миллиона 360 тысяч 917 сум (до 401-880 учащихся)
4 миллиона 624 тысячи 262 сума (до 881-1600 учащихся)
4 миллиона 891 тысяча 647 сум (более 1600)
Заместители директора: (MMIBDO, OTIBDO)
3 миллиона 814 тысяч 502 сума (до 400 обучающихся)
4 миллиона 084 тысячи 179 сум (до 401-880 учащихся)
4 миллиона 360 тысяч 917 сум (до 881-1600 учащихся)
4 миллиона 624 тысячи 262 сума (более 1600)
1 миллион 618 тысяч 065 сум (до 400 обучающихся)
1 миллион 765 тысяч 457 сум (до 401-880 обучающихся)
1 миллион 919 тысяч 114 сум (до 881-1600 обучающихся)
2 миллиона 078 тысяч 589 сум (более 1600)
*Заместители директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма:
2 миллиона 948 тысяч 543 сума
С 15 января 2024 года руководитель Заместители директора по воспитанию молодежи в духе патриотизма с квалификационной категорией:
Специалист – 2 миллиона 948 тысяч 543 сума;
Вторая категория – 3 миллиона 301 тысяча 055 сумов;
Первый класс – 3 миллиона 678 тысяч 381 сум;
Высшая категория – 4 миллиона 064 тысячи 865 сумов.
**Психологи
Психолог с высшим образованием – 2 миллиона 653 тысячи 689 сумов.
Психолог второй категории – 2 миллиона 841 тысяча 780 сум.
Психолог первого класса – 3 миллиона 034 тысячи 666 сумов.
Психолог высокого класса – 3 миллиона 219 тысяч 374 сумов.
Учителя
Учитель со средним специальным образованием – 2 миллиона 756 тысяч 194 сума.
Учитель с высшим образованием – 2 миллиона 948 тысяч 543 сума.
Учитель второго класса – 3 миллиона 301 тысяча 055 сумов.
Учитель первого класса – 3 миллиона 678 тысяч 381 сум.
Учитель высшей категории – 4 миллиона 064 тысячи 865 сумов.
Школьный лаборант (1 место) – 1 миллион 458 тысяч 770 сумов.
Среднее образование – 1 миллион 941 тысяча 691 сум.
Высшее образование – 2 миллиона 118 тысяч 548 сумов.
Среднее образование – 1 миллион 683 тысячи 734 сум.
Высшее образование – 1 миллион 772 тысячи 354 сум.
Примечание: *С 15 января 2024 года установлен порядок присвоения квалификационной категории руководителям ЧКБТ, как и другим учителям-предметникам. После этого их месячная зарплата также различается в зависимости от квалификационной категории.
**Месячная заработная плата психологов также варьируется в зависимости от квалификационной категории. В настоящее время разработан профессиональный стандарт психологов. После доработки и утверждения положения «О порядке аттестации психологических кадров психологической службы в общем среднем и среднем специальном государственном образовательном учреждении» психологи также смогут получить категорию после прохождения аттестации.