Qashqadaryodagi maktab ko‘chatlar orqali 2 ming dollar daromad topdi
Qashqadaryo viloyati Koson tumanidagi maktab ko‘chatlar orqali 2 ming dollar daromad topdi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xabar berdi.
Aytilishicha, Qashqadaryo viloyati, Koson tumanida “Yashil makon” doirasida ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib borilgan. Xususan, tumandagi 15-, 28-, 77-maktab mevali va manzarali daraxtlarni yetishtirish hamda mahalliy aholiga sotib, daromad topish manbayiga ham ega bo‘lgan.
Qayd etish lozimki, 77-maktab bog‘i 18 ming tup daraxtga ega. Shundan, 8 ming tup ko‘chatlar sotuvga tayyor. 2023-yilda esa ko‘chatlar orqali maktab 2000 AQSH dollaridan ortiq daromad topgan.
Bundan tashqari, tumandagi 28-maktab 13 mingdan ortiq mevali, manzarali daraxtlarga ega. Ushbu maktab ham ancha yillardan buyon nihol, ko‘chatchilik bilan shug‘ullanadi va yillik qo‘shimcha daromadi o‘rtacha 2500 AQSH dollarini tashkil etadi. Topilgan daromad orqali iqtidorli o‘quvchilar va ustoz, murabbiylarni rag‘batlantirish anʼanaga aylangan.

Школа в Кашкадарье заработала на посадках $2000
Школа в Косонском районе Кашкадарьинской области заработала на саженцах 2000 долларов. Об этом сообщили в Министерстве дошкольного и школьного образования.
Сообщается, что в рамках «Зеленого пространства» в Косонском районе Кашкадарьинской области были проведены работы по благоустройству. В частности, 15, 28, 77 школы района получили возможность выращивать плодовые и декоративные деревья и продавать их местным жителям для получения дохода.
Следует отметить, что в саду 77-й школы насчитывается 18 тысяч деревьев. Из них 8000 саженцев готовы к продаже. В 2023 году школа заработала на рассаде более 2000 долларов США.
Кроме того, в 28-й школе района высажено более 13 тысяч плодовых и декоративных деревьев. Эта школа также уже много лет занимается проращиванием и выращиванием питомников, а ее годовой дополнительный доход составляет в среднем 2500 долларов США. Стало традицией поощрять талантливых учеников, преподавателей и тренеров заработанным доходом.