Qashqadaryodagi maktab ko‘chatlar orqali 2 ming dollar daromad topdi
Qashqadaryo viloyati Koson tumanidagi maktab ko‘chatlar orqali 2 ming dollar daromad topdi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xabar berdi.
Aytilishicha, Qashqadaryo viloyati, Koson tumanida “Yashil makon” doirasida ko‘kalamzorlashtirish ishlari olib borilgan. Xususan, tumandagi 15-, 28-, 77-maktab mevali va manzarali daraxtlarni yetishtirish hamda mahalliy aholiga sotib, daromad topish manbayiga ham ega bo‘lgan.
Qayd etish lozimki, 77-maktab bog‘i 18 ming tup daraxtga ega. Shundan, 8 ming tup ko‘chatlar sotuvga tayyor. 2023-yilda esa ko‘chatlar orqali maktab 2000 AQSH dollaridan ortiq daromad topgan.
Bundan tashqari, tumandagi 28-maktab 13 mingdan ortiq mevali, manzarali daraxtlarga ega. Ushbu maktab ham ancha yillardan buyon nihol, ko‘chatchilik bilan shug‘ullanadi va yillik qo‘shimcha daromadi o‘rtacha 2500 AQSH dollarini tashkil etadi. Topilgan daromad orqali iqtidorli o‘quvchilar va ustoz, murabbiylarni rag‘batlantirish anʼanaga aylangan.

The school in Kashkadarya earned $2,000 through planting
A school in Koson district of Kashkadarya region earned $2,000 through seedlings. This was reported by the Ministry of Preschool and School Education.
It is said that landscaping works were carried out in the framework of "Green Space" in Koson district of Kashkadarya region. In particular, the 15th, 28th, 77th schools in the district had the opportunity to grow fruit and ornamental trees and sell them to local residents to earn income.
It should be noted that the garden of the 77th school has 18 thousand trees. Of these, 8,000 seedlings are ready for sale. In 2023, the school earned more than 2,000 US dollars through seedlings.
In addition, the 28th school in the district has more than 13 thousand fruit and decorative trees. This school has also been engaged in germination and nursery cultivation for many years, and its annual additional income is on average 2500 US dollars. It has become a tradition to encourage talented students and teachers and coaches through earned income.