23-mart kuni informatika fan olimpiadasining tuman (shahar) bosqichi bo'lib o'tadi
Xabaringiz bor, 17-martdan 17-aprelga qadar 5-8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida informatika fan olimpiadasi o‘tkazilishi reja qilingan.
Mart-aprel oylarida 5-, 6-, 7- va 8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkaziladigan olimpiada “maktab - tuman (shahar) - viloyat - respublika” bosqichlarida tashkil qilinadi. Bunda:
Olimpiadaning maktab bosqichi 17-martga qadar;
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi 23-mart, soat 11:00 da;
Olimpiadaning viloyat bosqichi 17-aprel, soat 10:00 da;
Olimpiadaning respublika bosqichi 18-aprel, soat 10:00 da o‘tkazilishi belgilangan.
Olimpiadaning maktab bosqichini tashkil etish qay tartibda bo‘ladi?
Olimpiadaning maktab bosqichi davlat va nodavlat taʼlim muassasalarida mart oyida o‘tkaziladi. Davlat va nodavlat taʼlim muassasalarida olimpiadani tashkil etish  va o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tuziladi.
Olimpiada uchun nazorat materiallarini tayyorlash, maxfiyligini taʼminlash, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishiga maktab direktori shaxsan masʼul hisoblanadi.
Maktablarda har bir sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma- ketligida 3 nafargacha g‘olib aniqlanadi va maktab pedagogik kengashining (yoki nodavlat taʼlim tashkiloti rahbarining) qarori bilan ikkinchi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi bo‘limi olimpiadaning maktab bosqichini tashkil etilishini muvofiqlashtiradi hamda adolatli va shaffof o‘tkazilishi bo‘yicha nazoratni amalga oshiradi.
Olimpiadaning tuman (shahar) tashkil etish qay tartibda bo‘ladi?
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi olimpiadaning maktab bosqichida g‘olib bo‘lgan davlat va nodavlat taʼlim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida mart oyida o‘tkaziladi. Tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi bo‘limlarida olimpiadani tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tuziladi.
Olimpiada ishtirokchilarining olimpiada bo‘lib o‘tadigan manzilga xavfsiz kelib-ketishlariga tegishli maktab direktorlari, olimpiada nazorat materiallarining maxfiyligini taʼminlash, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishiga hududiy maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmalari boshliqlari shaxsan masʼul hisoblanadi.
Olimpiada uchun nazorat materiallari Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan tuziladi hamda maxfiyligi taʼminlangan holda hududlarga yetkaziladi.
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi bitta turda tashkil qilinadi. Bunda: ishtirokchilarga matematika fanidan turli qiyinlik darajasidagi 30 ta nostandart topshiriqlar taqdim qilinib, ularni bajarish uchun 90 daqiqa vaqt beriladi.
Topshiriqlarining dastlabki 10 tasi sodda darajadagi yopiq test (A, B, S, D javob variantlaridan tanlanadi) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 0,9 ball bilan baholanadi.
Keyingi 10 tasi o‘rta qiyinlik darajadagi yopiq test (A, B, S, D javob variantlaridan tanlanadi) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 1,5 ball bilan baholanadi.
Qolgan 10 tasi qiyin darajadagi ochiq test (javobi yoziladigan) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 2,6 ball bilan baholanadi, jami 50 ball (100,9+101,5+10*2,6=50).
Tuman (shahar) bosqichida har bir sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma-ketligida 3 nafargacha (1, 2, 3-o‘rinlar) g‘olib aniqlanadi va hakamlar hayʼati qarori asosida tashkiliy qo‘mita tomonidan uchinchi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, g‘olib o‘rinlar uchun bir nechta ishtirokchilarning ballari teng bo‘lgan taqdirda, topshiriqlaridagi murakkab topshiriqlar bo‘yicha ko‘p ball to‘plagan o‘quvchi ustunlikka ega bo‘ladi.
Barcha holat bo‘yicha ham ballar teng bo‘lgan taqdirda o‘quvchilarga hakamlar hayʼati tomonidan qo‘shimcha 3 ta ochiq test (javobi yoziladigan) beriladi va g‘olib aniqlanadi.

On March 23, the district (city) stage of the Informatics Science Olympiad will be held
As you know, from March 17 to April 17, it is planned to hold the Informatics Science Olympiad among students of the 5th-8th grade.
According to it, in March-April, science olympiad will be held among students of 5th, 6th, 7th and 8th grades in the field of informatics. The Olympiad is organized in the stages of "school - district (city) - region - republic".
In this case, the school stage of the Olympiad is until March 17;
The district (city) stage of the Olympics is March 23 at 11:00 a.m.;
The regional stage of the Olympics is April 17 at 10:00 a.m.;
The republican stage of the Olympiad is scheduled to be held on April 18 at 10:00.
How will the school stage of the Olympiad be organized?
The school stage of the Olympiad will be held in state and non-state educational institutions in March. An organizational committee will be formed to organize and hold the Olympiad in state and non-state educational institutions.
The director of the school is personally responsible for the preparation of control materials for the Olympiad, ensuring their confidentiality, fair and transparent conduct of the process.
In schools, up to 3 winners will be determined from among the participants in each grade in order of points and recommended for participation in the second stage by the decision of the school's pedagogical council (or the head of a non-governmental educational organization).
The district (city) preschool and school education department coordinates the organization of the school stage of the Olympiad and supervises its fair and transparent conduct.
What is the procedure for organizing the district (city) of the Olympics?
The district (city) stage of the Olympiad will be held in March between students of state and non-state educational institutions who won the school stage of the Olympiad.
In district (city) pre-school and school education departments, an organizing committee for the organization and holding of the Olympiad will be formed.
School principals responsible for the safe arrival and departure of Olympiad participants to the venue of the Olympiad, Heads of regional pre-school and school education departments are personally responsible for ensuring the confidentiality of Olympiad control materials, fair and transparent conduct of the process.
Control materials for the Olympiad are prepared by the Ministry of Pre-School and School Education and delivered to the regions in a confidential manner.
The district (city) stage of the Olympiad is organized in one round. Here: the participants are presented with 30 non-standard tasks of different levels of difficulty in mathematics, and they are given 90 minutes to complete them.
The first 10 tasks are a closed test of a simple level (choose from A, B, C, D answer options), and each correct answer is evaluated with 0.9 points.
The next 10 are closed tests of medium difficulty (choose from A, B, C, D answer options), and each correct answer is valued at 1.5 points.
The remaining 10 are difficult open-ended tests (with written answers), each correct answer is worth 2.6 points, totaling 50 points (100.9+101.5+10*2.6=50).
At the district (city) stage, up to 3 winners (1st, 2nd, 3rd places) will be determined from among the participants in each class segment and recommended by the organizing committee to participate in the third stage based on the decision of the jury.
According to the final results, in the event that several participants have equal points for the winning places, the student with the most points on the difficult tasks of the assignments will have an advantage.
In case of equal scores in all cases, students will be given 3 additional open tests (with written answers) by the jury and the winner will be determined.