23-mart kuni informatika fan olimpiadasining tuman (shahar) bosqichi bo'lib o'tadi
Xabaringiz bor, 17-martdan 17-aprelga qadar 5-8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida informatika fan olimpiadasi o‘tkazilishi reja qilingan.
Mart-aprel oylarida 5-, 6-, 7- va 8-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkaziladigan olimpiada “maktab - tuman (shahar) - viloyat - respublika” bosqichlarida tashkil qilinadi. Bunda:
Olimpiadaning maktab bosqichi 17-martga qadar;
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi 23-mart, soat 11:00 da;
Olimpiadaning viloyat bosqichi 17-aprel, soat 10:00 da;
Olimpiadaning respublika bosqichi 18-aprel, soat 10:00 da o‘tkazilishi belgilangan.
Olimpiadaning maktab bosqichini tashkil etish qay tartibda bo‘ladi?
Olimpiadaning maktab bosqichi davlat va nodavlat taʼlim muassasalarida mart oyida o‘tkaziladi. Davlat va nodavlat taʼlim muassasalarida olimpiadani tashkil etish  va o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tuziladi.
Olimpiada uchun nazorat materiallarini tayyorlash, maxfiyligini taʼminlash, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishiga maktab direktori shaxsan masʼul hisoblanadi.
Maktablarda har bir sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma- ketligida 3 nafargacha g‘olib aniqlanadi va maktab pedagogik kengashining (yoki nodavlat taʼlim tashkiloti rahbarining) qarori bilan ikkinchi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi bo‘limi olimpiadaning maktab bosqichini tashkil etilishini muvofiqlashtiradi hamda adolatli va shaffof o‘tkazilishi bo‘yicha nazoratni amalga oshiradi.
Olimpiadaning tuman (shahar) tashkil etish qay tartibda bo‘ladi?
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi olimpiadaning maktab bosqichida g‘olib bo‘lgan davlat va nodavlat taʼlim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida mart oyida o‘tkaziladi. Tuman (shahar) maktabgacha va maktab taʼlimi bo‘limlarida olimpiadani tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita tuziladi.
Olimpiada ishtirokchilarining olimpiada bo‘lib o‘tadigan manzilga xavfsiz kelib-ketishlariga tegishli maktab direktorlari, olimpiada nazorat materiallarining maxfiyligini taʼminlash, jarayonning adolatli va shaffof o‘tkazilishiga hududiy maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmalari boshliqlari shaxsan masʼul hisoblanadi.
Olimpiada uchun nazorat materiallari Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan tuziladi hamda maxfiyligi taʼminlangan holda hududlarga yetkaziladi.
Olimpiadaning tuman (shahar) bosqichi bitta turda tashkil qilinadi. Bunda: ishtirokchilarga matematika fanidan turli qiyinlik darajasidagi 30 ta nostandart topshiriqlar taqdim qilinib, ularni bajarish uchun 90 daqiqa vaqt beriladi.
Topshiriqlarining dastlabki 10 tasi sodda darajadagi yopiq test (A, B, S, D javob variantlaridan tanlanadi) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 0,9 ball bilan baholanadi.
Keyingi 10 tasi o‘rta qiyinlik darajadagi yopiq test (A, B, S, D javob variantlaridan tanlanadi) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 1,5 ball bilan baholanadi.
Qolgan 10 tasi qiyin darajadagi ochiq test (javobi yoziladigan) bo‘lib, har bir to‘g‘ri javob 2,6 ball bilan baholanadi, jami 50 ball (100,9+101,5+10*2,6=50).
Tuman (shahar) bosqichida har bir sinf kesimida ishtirokchilar orasidan ballar ketma-ketligida 3 nafargacha (1, 2, 3-o‘rinlar) g‘olib aniqlanadi va hakamlar hayʼati qarori asosida tashkiliy qo‘mita tomonidan uchinchi bosqichda ishtirok etish uchun tavsiya etiladi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, g‘olib o‘rinlar uchun bir nechta ishtirokchilarning ballari teng bo‘lgan taqdirda, topshiriqlaridagi murakkab topshiriqlar bo‘yicha ko‘p ball to‘plagan o‘quvchi ustunlikka ega bo‘ladi.
Barcha holat bo‘yicha ham ballar teng bo‘lgan taqdirda o‘quvchilarga hakamlar hayʼati tomonidan qo‘shimcha 3 ta ochiq test (javobi yoziladigan) beriladi va g‘olib aniqlanadi.

23 марта состоится районный (городской) этап олимпиады по информатике.
Как известно, с 17 марта по 17 апреля планируется провести олимпиаду по информатике среди учащихся 5-8 классов.
По его данным, в марте-апреле среди учащихся 5, 6, 7 и 8 классов пройдет олимпиада по информатике. Олимпиада организуется по этапам «школа – район (город) – область – республика».
В этом случае школьный этап олимпиады продлится до 17 марта;
Районный (городской) этап Олимпиады – 23 марта в 11:00;
Региональный этап Олимпиады – 17 апреля в 10:00;
Республиканский этап олимпиады планируется провести 18 апреля в 10:00.
Как будет организован школьный этап олимпиады?
Школьный этап олимпиады пройдет в государственных и негосударственных образовательных учреждениях в марте.
Для организации и проведения олимпиады в государственных и негосударственных образовательных учреждениях будет сформирован организационный комитет.
Директор школы несет личную ответственность за подготовку контрольных материалов к олимпиаде, обеспечивая их конфиденциальность, честное и прозрачное проведение процесса.
В школах из числа участников каждого класса в порядке набранных баллов определяются до 3-х победителей и рекомендуются к участию во втором этапе решением педагогического совета школы (или руководителя негосударственной образовательной организации).
Районный (городской) отдел дошкольного и школьного образования координирует организацию школьного этапа Олимпиады и контролирует его справедливое и прозрачное проведение.
Каков порядок организации района (города) проведения Олимпиады?
Районный (городской) этап олимпиады пройдет в марте между учащимися государственных и негосударственных образовательных учреждений, победившими на школьном этапе олимпиады.
В районных (городских) управлениях дошкольного и школьного образования будут сформированы оргкомитеты по организации и проведению олимпиады.
Директора школ, ответственные за безопасный приезд и выезд участников Олимпиады к месту проведения Олимпиады, Руководители региональных управлений дошкольного и школьного образования несут личную ответственность за обеспечение конфиденциальности контрольных материалов олимпиады, честное и прозрачное проведение процесса.
Контрольные материалы к олимпиаде готовятся Министерством дошкольного и школьного образования и в конфиденциальном порядке доставляются в регионы.
Районный (городской) этап Олимпиады проводится в один тур. Здесь: участникам предлагается 30 нестандартных заданий разного уровня сложности по математике, на их выполнение дается 90 минут.
Первые 10 заданий представляют собой закрытый тест простого уровня (выбор из вариантов ответа A, B, C, D), каждый правильный ответ оценивается 0,9 балла.
Следующие 10 — закрытые тесты средней сложности (выбор из вариантов ответа А, Б, В, D), каждый правильный ответ оценивается в 1,5 балла.
Остальные 10 — сложные открытые тесты (с письменными ответами), каждый правильный ответ оценивается в 2,6 балла, всего 50 баллов (100,9+101,5+10*2,6=50).
На районном (городском) этапе из числа участников в каждом классном сегменте будут определены до 3-х победителей (1, 2, 3 места) и рекомендованы оргкомитетом для участия в третьем этапе на основании решения жюри.
По итоговым результатам, в случае равенства баллов у нескольких участников за призовые места, преимущество будет иметь студент, набравший наибольшее количество баллов по сложным заданиям заданий.
В случае равенства баллов во всех случаях студентам будет предложено жюри 3 дополнительных открытых теста (с письменными ответами) и будет определен победитель.