Yakuniy imtihondan o‘tolmagan maktab bitiruvchisini sinfda qoldirib yuborish mumkinmi?
Maktab bitiruvchilari uchun umumiy o‘rta ta’lim dasturlarini to‘liq o‘zlashtirgandan keyin yakuniy attestatsiyadan o‘tish majburiydir.
Maktab bitiruvchilarining bilimi, malaka va ko‘nikmalariga qo‘yilgan talablarning bajarilishi bo‘yicha yakuniy attestatsiya yozma, og‘zaki yoki test usulida har bir fanning amaldagi o‘quv dasturi asosida o‘quv yilining yakuni bo‘yicha o‘tkaziladi.
Ta’lim dasturlarini davlat ta’lim standartlari talablari darajasida o‘zlashtirgan va o‘quv fanlaridan yil yakuni bo‘yicha ijobiy baholangan, yoki bitta o‘quv fanidan qoniqarsiz baholangan bitiruvchilar maktab pedagogik kengashi qaroriga asosan yakuniy attestatsiyaga qo‘yiladilar.
Xalq ta’limi vazirining 2008-yil 4-martdagi 56-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim oluvchilarning yakuniy davlat attestatsiyasi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra, bir yoki ikki fandan o‘tkazilgan yakuniy attestatsiyada qoniqarsiz baho olgan bitiruvchilarga oxirgi yakuniy attestatsiyadan keyin ikki hafta o‘tgach qoniqarsiz baho olgan fanidan qayta yakuniy attestatsiyadan o‘tish huquqi beriladi.
Yillik baho va yakuniy attestatsiya natijalariga ko‘ra, umumiy o‘rta ta’lim davlat ta’lim standartlari talablarini bajarmay, qoniqarsiz baho olgan bitiruvchilar shu sinfda qayta o‘qishga qoldirilishi mumkin.

Can a school graduate who fails the final exam be left in the classroom?
For school graduates, it is mandatory to pass the final certification after fully mastering general secondary education programs.
The final attestation of the fulfillment of the requirements for the knowledge, qualifications and skills of school graduates is carried out at the end of the academic year based on the current curriculum of each subject in a written, oral or test method.
Graduates who mastered the educational programs at the level of the requirements of the state educational standards and received a positive evaluation from the academic subjects at the end of the year, or were evaluated unsatisfactorily in one academic subject, are submitted to the final attestation based on the decision of the school's pedagogical council.
According to the regulation "On the final state certification of students of general secondary education" approved by the order of the Minister of Public Education No. 56 dated March 4, 2008, passed one or two subjects Graduates who received an unsatisfactory grade in the final attestation have the right to retake the final attestation in the subject they received an unsatisfactory grade two weeks after the last final attestation.
According to the results of the annual assessment and final certification, graduates who did not meet the requirements of general secondary education state education standards and received an "unsatisfactory" grade can be postponed to re-study in this class.