Attestatsiyadagi texnik nosozlik sabab o‘qituvchilar uzoq vaqt zalda qolib ketgan
Bir guruh Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilari 15-16-aprel kuni bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlari vaqtida pedkadr.uzedu.uz platformasida nosozliklar yuzaga kelib, ishlamay qolganligini aytmoqda.
15-apreldan boshlab respublikamiz bo‘ylab pedagog kadrlar attestatsiyasining malaka (test) sinovlariga start berilib, 15-16-aprel kunlari mazkur sinovlarda Informatika va axborot texnologiyalari fani o‘qituvchilari ishtirok etgandi.
Ko‘plab pedagoglar xalqtaliminfo.uz tahririyatiga murojaat qilib, attestatsiya jarayonidan norozi ekanliklari, texnik nosozlik sabab 3-4 soat auditoriyada qolib ketganligidan shikoyat qildi. Shikoyatlar asosli ekanligini mana bu manzilda yozilgan izohlardan ham bilish mumkin.
Attestatsiyaga turmush o‘rtog‘ini olib borgan murojaatchi holatni quyidagicha izohladi:
“Farg‘onaga attestatsiyadan o‘tgani bordik. (Ayolim informatika o‘qituvchisi). salkam 100 km masofa bosib bordik. Soat 11 da kirib ketib 15:00 gacha yo‘q bo‘lib ketdi. Keyin bilsam test ishlayotgan joyda bazalari ishlamay qotib qolgan, 11 ta savol ochilgan, qolgani ko‘rinmagan. Ajratilgan vaqt tugaguncha kutishgan. Ishlamasdan vaqt tugagan. Nazoratchi yakunlashni bosib boshqatdan boshlanglar degach, yakunlash bosilgan. Qaytadan ochilmagan.
Natija esa 10 ta to‘g‘ri javob (11 ta ochilgan xolos-ku). Xo‘sh, endi ishlamay qolgan baza ortidan shuncha tayyorgarlik ko‘rib, test isholmagan ustozlarning taqdiri nima bo‘ladi? O‘zi nimaga shuncha vaqt davomida shu bitta bazani qotmaydigan qilib tayyorlay olishmagan? Attestatsiyaga to‘langan pullarning bir qismi bo‘lsa ham tuzukroq dasturchilarga berilganda bunaqa asabbuzarliklar bo‘lmas edi balki.
Deyarli hamma o‘qituvchida shu holat bo‘libdi Farg‘onada. Menman o‘zimning boshimdan o‘tganini yozdim. Balki, boshqalar ham murojaat qilib qolar. O‘zi onlayn uzatib turilgan video o‘chib qolganida ham ko‘nglimga xavotir o‘ralagandi. To
gridan-togri olib berilayotgan video yarim soat ham ishlamasdan “Error” bo‘lib qoldi-ku.”
O‘qituvchilardan biri esa testga borib, naqt 3 soat kutganini aytmoqda:
“Bizni testimiz 11 tasi ochilgan joyida qotdi 3 soat kutdik, keyin nazoratchi yakunlashni bosib boshqatdan ochib beraman dedi, yakunlashni bosib boshqatdan ochishga urinish samara bermadi, nazoratchi telegramdan boshqarmaga pasport ma’lumotlarimizni yuborib qaytadan ochib berishini aytdi, lekin baza ishlamadi, noiloj soat 15 dan o‘tib uyga qaytdik”, - deydi murojaatchi.
Mazkur holat bo‘yicha boshqa pedgoglar quyidagicha e’tiroz bildirgan:
“16-aprel kuni bizda ham qotib qoldi va bizga ketishimizga ruxsat berib yuborishdi, may oyida hamma fandan keyin kirar ekanmiz, masalan menda bugunning o‘zida ishlagani yaxshi edi, sababi savollarim belgilanmagan qolgan bo‘lsa-da, 68 ball olib bo‘lgan ekanman, 1 toifani olgan bo‘lardim, agar ishlaganda. Judayam alam qildi, yana shuncha kutib vaqtimiz va asabimiz ketgani qoladi.”
“Attestatsiya shaffof bo‘lmadi deb hisoblaymiz savollari ham soat 08:00 da tarqab ketdi ijtimoiy tarmoqlarga. To‘g‘ri belgilab chiqqan savollarimiz ham noto‘g‘ri chiqib, to‘plagan ballarimiz kam chiqdi. Bu vaziyat faqat menda bo‘ldimi desam, boshqa viloyatdagi ustozlarimizda ham shunday vaziyat bo‘lgan ekan. Qolaversa, savollarga ham e’tirozim bor.”
“15-aprel kuni ertalab 9:00 da attestatsiya imtihoniga kirdik. Baza qotib qolgan, yaxshi ishlamaydi. 1 soatda test ochildi. Tugagandan keyin 2 soat kutdik. Test natijasi chiqmadi. 3-4 martalab yakunlash qilsak ham natija chiqmadi. 13:40 larda soat chiqdik. Biz norozimiz. Iloji bo‘lsa testni boshqatdan ishlasak. Ruxsat berishlarini so‘raymiz. Bazaning faol ishlashini ham. Qancha pedagoglarning taqdiri hal bo‘lyapti. Testni yana bir bor topshiraylik, iloji bo‘lsa.”
“Baza qotib qoldi, testni oxirigacha ham ko‘rib chiqolmadim, hammadan qaytadan olsin! Beshariq tumanidan 70 ta xodim test topshirgani borgan, lekin 3 donasi o‘tib kelgan, men maktabimizda xalqaro tadqiqot bo‘lganligi sababli bugun bordim, 11:00 da testga kirdim, 5-testga kirmadi, ochmadi qotib turaverdi, 3 soatdan keyin javob berib yuborishdi, qaytadan hammadan keyin olamiz o‘zimiz chaqiramiz deyishdi.”
O‘qituvchilar orasida kech soat 21:00 da testdan chiqqanlari ham bor.
Ayrim pedagoglar platformadagi nosozliklar sabab, ba’zi savollar avtomatik tarzda belgilanib qolganiga ham guvoh bo‘lishgan.
“Men kecha testga kirib chiqdim va yetarlicha balni yig‘a olmadim. Bir narsaga men hayron bo‘lyapman: Men avval bilgan savollarimni birma-bir belgilab chiqdim. Keyin masalalarga qaytib ishlamoqchi bo‘lib qarasam, ko‘p savollarim belgilanib qolgandi. Men ana shu holatda ham chuv tushdim shekilli. Chunki belgilagan testlarimga qaytib belgilashga vaqtdan qizg‘andim”, deyiladi o‘qituvchi yozib qoldirgan izohlarning birida.
Ma’lum bo‘lishicha, test savolliklari ham tarqalib ketgan. Buni ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan test namunalidan ham sezish qiyin emas. Bunday holat bo‘yicha yana bir o‘qituvchi quyidagilarni ma’lum qildi:
“Men noroziman! Avvalam bor soat 8:00 da birinchi guruh bo‘lib kirdik, baza ishlamay qotib qolib 1 soat sozlashdi va 11:30 da chiqdik, tashqarida biz ishlab o‘tolmagan test aylanib yuribdi. 100 kishi kirgan bo‘lsa 3 tasi o‘tdi xolos. Savollarda xatolik ko‘p edi, variantlarning ko‘pi bir xil edi, pedagogik mahoratdan ham.
Oliyga topshirgan ham 2 ga topshirgan ham shu savol. Qani adolat? Oliyga tajribali yoshi kattaroq o‘qituvchi boradi , ikkiga yangi yosh mutaxassis boradi. Lekin savollar bir xil. Savollar tarqalgach, ikkiga topshirgan oliyni natijasini olyapti 82 ball. Shaffof deb bong urishadi bod-bod qani haqiqat? Bekor qilinib boshqatdan topshirsin hamma. Iloji bo‘lsa bir vaqtda kirsin hamma.”
Ayrim hududlarda attestatsiya vaqtida elektr o‘chish holati ham kuzatilgan.
“Kecha, 15-aprel Buxoroda testni yakunlaymiz deganda tok o‘chdi, tok yonishini kutdik 30 daqiqa. Nazoratchilar kattasi kelib testingizni qolgan joyidan davom ettirasizlar, tushkunlikka tushmang deyishdi. Lekin ming afsuski, yangitdan javoblari chalkash, mantiqsiz testlar tushdi. Shaxsan men o‘ta tushkun holatga tushdim, bollarim bog‘cha yoshida bo‘lib qarovsiz qolib ketdi.
Bu qanaqa tizim talabga javob bermas ekan, nima qilardi, tumandan kelgan o‘qituvchini xor va sarson qilib ustidan kulishmi bu? Bechora o‘qituvchi 22:10 da kirib boryapti uyiga ayol boshi bilan. Yomg‘irda taksi kutib. Mana o‘qituvchining ahvoli. 100 kishidan atigi 2 tasi o‘tdi, uning 1 tasi himoya. Kechagi jarayondan noroziman qayta o‘tkazsin.”, deydi yana bir pedagog.
“15-aprel kuni Namanganda ham soat 15:20 da kirdik imtihonga. Lekin 20 daqiqa qolganda svet o‘chib qoldi. Nazoratchilar hozir yonadi va o‘sha joyidan testingizni ishlab davom ettirasiz deyishdi. Lekin svet yongach, boshqatdan yangi savollar tushdi. O‘qituvchi 50 ta testni ishlab charchaydi, tok o‘chganiga ruhiyati tushadi, lekin buni hech kim hisobga olmadi. Testni ishlamay chiqib ketmoqchi bo‘lganlarga ertaga kelsangiz kirgizmaymiz deb tazyiq ostida testni qaytadan ishlashga majbur qildi nazoratchilar.
Shuning uchun olgan balidan qoniqmagan ustozlarga yana bir imkon berilishini so‘ragan bo‘lar edim. Sababi bir imkoniyat o‘qituvchiga ishtiyoq bo‘lardi, yana ham o‘z ustida ishlashga harakat qilib xatolarini tahlil qilar edi. Agar imkon bo‘lsa, 15-aprel sanasida kirgan ustozlarga yana bir imkon berilishini so‘rayman. Agar o‘z kuchi bilan yuqori ballga ega o‘qituvchilar yana qayta topshirganda ham hech ikkilanmay yana undan yuqori ball to‘play olishsa kerak.”, - deydi yana bir o‘qituvchi.
Eslatib otamiz, attestatsiyada ishtirok etish uchun 243 ming 541 nafar pedagoglar onlayn ariza topshirib, ularning 202 ming nafardan ortig‘i ishtirok etishi kutilyotgandi.

Teachers were stuck in the hall for a long time due to a technical failure in the certification process
"We went to Ferghana to pass the certification. (My wife is an informatics teacher). we traveled about 100 km. It came in at 11:00 and was gone by 15:00. Then I found out that the databases were not working where the test was running, 11 questions were opened, and the rest were not visible. They waited until the allotted time was over. Idle time is up. After the supervisor said "press finish and start over", finish was pressed. Not reopened.
The result is 10 correct answers (11 opened only). So, what will happen to the teachers who failed the test after preparing so much for the base that is no longer working? Why couldn't they prepare this one base to be non-hardening for so long? If even a part of the money paid for certification was given to better programmers, there would not have been such scandals. Almost all teachers in Fergana have this situation. I wrote what happened to me. Maybe others will apply. I was also worried when the video that was uploaded online disappeared. This video became "Error" after half an hour.
"We waited for 3 hours, 11 of our tests froze where they were opened, then the supervisor said that I will open again by pressing the end button, the attempt to open it again by pressing the end button did not work, the supervisor said by telegram that he would send our passport information to the board and open it again, but the base did not work, it was inevitable from 3 p.m. we passed and returned home," said the applicant.
"On April 16, we also got stuck and they let us go. In May, when we all entered after science, for example, it was good that I worked today, because my questions were not marked, but I got 68 points. I would get 1 category if it worked. It hurt a lot, we have to wait so long and lose our nerves."
"We believe that the attestation was not transparent, the questions were spread on social networks at 08:00. Even the questions that we had correctly marked were wrong, and the points we got were low. If I say that this situation happened only to me, then it happened to our teachers in other regions as well. Besides, I have objection to the questions."
"On April 15, at 9:00 in the morning, we entered the certification exam. The base does not work well when it is hardened. Test opened in 1 hour. After finishing we waited for 2 hours. No test result. Even if we tried to complete it 3-4 times, there was no result. We left at 13:40. We are unhappy. If possible, let's do the test again. We ask for permission. Active operation of the database. The fate of many pedagogues is being decided. Let's take the test again, if possible."
"The base froze, I couldn't even finish the test, everyone please take it again!" 70 employees from Besharik District went to take the test, but 3 of them passed. I went today because there was an international study in our school. , they said that we will get it after everyone else, we will call ourselves."
"I went in and out of the test yesterday and I didn't get enough points. I am wondering about one thing. Because I marked the questions that I knew before one by one. Then, when I looked back at the issues and wanted to work, I had many questions marked. I think I'm stuck in this situation as well. Because I was too busy to mark the tests I set," said one of the comments written by the teacher.
“I am displeased! First of all, we entered as the first group at 8:00 a.m., the base was not working and they set it up for 1 hour, and we left at 11:30 a.m. Outside there was a test that we failed to complete. 100 people entered and only 3 passed. There were many mistakes in the questions, most of the options were the same, as well as pedagogical skills. It is the same question that was submitted to Oliy and to 2. Where is the justice? An older, experienced teacher goes to Oliy, and a new young specialist goes to two. But the questions are the same. After the questions were distributed, he got the highest result of 82 points. What is the truth when they say it is transparent? Let it be canceled and resubmitted. If possible, let everyone enter at the same time."
"Yesterday, April 15, when we were going to complete the test in Bukhara, the power went out, we waited for 30 minutes for the power to turn on. The senior invigilator came and said that you will continue your test from where you left off, don't get discouraged. But unfortunately, new tests with confusing and illogical answers came out. Personally, I fell into a very depressed state, my children were left without care since they were in kindergarten. What kind of system did he do when he did not meet the requirements? Is it to laugh at the teacher who came from the district? The poor teacher comes home at 22:10 with a woman's head. Waiting for a taxi in the rain. Here is the situation of the teacher. Out of 100 people, only 2 passed, 1 of which was defense. I am dissatisfied with yesterday's process, let him repeat it," said another pedagogue.
"On April 15, we took the exam in Namangan at 15:20. But with 20 minutes left, the light went out. The supervisors said it will light up now and you can continue running your test from there. But when the light came on, new questions arose. The teacher gets tired of doing 50 tests, he is depressed because the power went out, but no one took this into account. The supervisors forced those who wanted to leave the test to retake the test under pressure, saying that they will not let them in if they come back tomorrow.
That's why I would like to ask teachers who are not satisfied with their score to be given another chance. One of the reasons was that he was passionate about the teacher, he tried to work on himself and analyzed his mistakes. If possible, I would like to ask the teachers who entered on April 15 to be given another chance. "If the teachers with high marks by their own efforts, they will be able to get higher marks without hesitation even if they retake it again," said another teacher.