Endilikda 2-sinfda ham “Informatika”, 5-sinfda esa “Tabiiy fan (Science)” fani o‘qitiladi
Yangi o‘quv yilidan boshlab, umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 2-sinfida ham haftasiga 1 soatdan “Informatika va axborot texnologiyalari” fani o‘qitiladi. O‘tgan yili mazkur fan 1-sinf o‘quvchilari uchun joriy qilingandi.
1-2-sinflarda “Informatika va axborot texnologiyalari” fani oʻquvchilarning mantiqiy fikrlashini rivojlantirishga asoslanganligi sababli mazkur fan boshlangʻich sinf oʻqituvchilari tomonidan oʻqitiladi.
Bu haqda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2024-yil 3-martdagi 94-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan umumiy oʻrta taʼlim maktablari uchun 2024-2025-oʻquv yiliga moʻljallangan tayanch oʻquv rejada nazarda tutilgan.
Shuningdek, vazirning mazkur buyrug‘i bilan 5-sinfda “Tabiiy fan (Science)” fani o‘qitilishi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda ushbu fan 1-2-sinflarda 1 soatdan, 3-5-sinflarda 2 soatdan, 6-sinfda esa 3 soatdan oʻqitiladi.
“Tabiiy fan (Science)” fani boshlangʻich sinflarda boshlangʻich sinfoʻqituvchilari va 5-6-sinflarda esa “Fizika”, “Biologiya”, “Geografiya” fanlari oʻqituvchilari tomonidan oʻqitiladi.
Bunda, ushbu fan dars soatlari Umumta’lim muassasalarida sinflarnikomplektlash hamda tarifikatsiya roʻyxatlarini shakllantirish tartibi toʻgʻrisidaginizomning (Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2020-yil 30-iyundaroʻyxatdan oʻtkazilgan, roʻyxat raqami 3271) 15-bandida belgilangan koʻrsatkichlarketma-ketligi asosida taqsimlanadi.

Сейчас «Информатика» преподается во 2 классе, а «Наука» в 5 классе.
С нового учебного года во 2-м классе общеобразовательных школ предмет «Информатика и информационные технологии» преподается по 1 часу в неделю. В прошлом году этот предмет был введен для первоклассников.
В 1-2 классах «Информатику и информационные технологии» преподают учителя начальных классов, поскольку она основана на развитии логического мышления учащихся.
Это предусмотрено основной учебной программой на 2024-2025 учебный год для общеобразовательных школ, утвержденной приказом министра дошкольного и школьного образования № 94 от 3 марта 2024 года.
Также приказом министра в 5-м классе будет начато преподавание предмета "Наука". Этот предмет преподается 1 час в 1-2 классах, 2 часа в 3-5 классах и 3 часа в 6 классе.
«Науку» преподают учителя начальных классов в начальных классах и учителя «Физики», «Биологии», «Географии» в 5-6 классах.
При этом урочные часы по данному предмету распределяются исходя из последовательности показателей, указанных в пункте 15 положения о порядке завершения занятий и формирования тарифных списков в общеобразовательных учреждениях (зарегистрированных Минюстом). Республики Узбекистан от 30 июня 2020 года, опись № 3271).