1-, 5- va 7-sinf o‘quvchilari avtohalokat tufayli halok bo'ldi
Joriy yilning 15-aprel kuni Jizzax viloyati G‘allaorol tumanidagi “Oqtom” mahallasi hududidan yuqori tezlikda harakatlanib, rul boshqaruvini yo‘qotgan Gentra avtomobili haydovchisi qarama-qarshi yo‘nalishda maktab tomon harakatlanib ketayotgan 5- va 7-sinf o‘quvchilarini urib yuborgan.
Avtohalokat oqibatida bolalar vafot etgan. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, haydovchiga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 221-moddasi tartibida qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
“100 tezlikda kelayotgandim. Boshqaruvni yo‘qotdim. Asfalt yo‘lida yomg‘ir edi. Mashinamning orqasi o‘ynab ketdi. Qo‘rqqanimdan rulni to‘g‘rilay olmadim. Bolalarni urib yubordim”, deydi haydovchi.
Shuningdek, 19-aprel kuni Qashqadaryo viloyati Shahrisabz tumanida maktabdan qaytayotib piyodalar yo‘lakchasidan o‘tayotgan 1-sinf o‘quvchisini katta tezlikda harakatlanib kelgan “Damas” mashinasi urib yuborishi oqibatida o‘quvchi halok bo‘ldi.
Ma’lum bo‘lishicha, Shahrisabz shahridagi 11-maktabning 1-“B” sinf o‘quvchisi O. I. 2024-yil 19-aprel kuni maktabga kelgan hamda darslarga to‘liq qatnashgan. Soat 12:35 larda o‘quvchi uyi yonidagi piyodalar yo‘lakchasidan o‘tayotganda yuqori tezlikda kelayotgan “Damas” mashinasi urib yuborgan.
O‘quvchi zudlik bilan Shahrisabz shahar shoshilinch tez tibbiy yordam bo‘limiga olib borilgan. Ko‘rsatilgan tez tibbiy yordamlarga qaramasdan u vafot etgan.
Qayd etilishicha, haydovchiga nisbatan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Haydovchi protsessual tarzda qamoqqa olingan.

1-, 5- и 7-классники погибли в автокатастрофе
15 апреля текущего года водитель автомобиля Gentra, ехавший на высокой скорости в районе микрорайона «Октом» Галлаорольского района Джизакской области, не справился с управлением и сбил учащихся 5-го и 7-го классов. которые двигались в противоположном направлении к школе.
Дети погибли в автокатастрофе. В связи с данной ситуацией возбуждено уголовное дело по статье 266 части 3 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, а водителю применена мера пресечения в виде лишения свободы в соответствии со статьей 221 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан. Республика Узбекистан.
"Я ехал на скорости 100. Я потерял контроль. На асфальтированной дороге шел дождь. Задняя часть моей машины была сломана. Я не мог отрегулировать руль, потому что боялся. Я сбил детей", - говорит водитель.
Также 19 апреля в Шахрисабзском районе Кашкадарьинской области погиб первоклассник, когда скоростной автомобиль "Дамас" сбил его, когда он возвращался из школы.
Как выяснилось, ученица 1 «Б» класса 11 школы города Шахрисабза О.И. пришла в школу 19 апреля 2024 года и полностью посещала занятия. В 12:35 его сбил скоростной автомобиль «Дамас», когда он переходил тротуар возле здания школы.
Студента немедленно доставили в отделение неотложной помощи города Шахрисабза. Он умер, несмотря на оказанную первую помощь.
Отмечается, что в отношении водителя возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 УК. Водитель был взят под стражу.