Pedagoglarga ustama to‘lanadigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlandi
Ko‘pchilik pedagoglar e’tiroz bildirgach, hujjat loyihasida nazarda tutilgan ayrim xalqaro sertifikatlar ro‘yxatdan chiqarib tashlanmadi. Shuningdek, Milliy sertifikatga ustama olish uchun o‘qituvchilar necha ball yig‘ishi kerakligi ma’lum bo‘ldi.
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining “Xorijiy tillar va umumtaʼlim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qarori tasdiqlandi.
Mazkur qaror bilan:
- umumiy oʻrta taʼlim tizimida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan xorijiy tillarni bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxati;
- umumiy oʻrta taʼlim tizimida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan umumtaʼlim fanlari boʻyicha milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxati alohida roʻyxat shaklida tasdiqlandi.
Shuningdek:
- taʼlim sohasida xizmat koʻrsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlarning rasmiy roʻyxatidan oʻtmagan test markazlarida, masofadan (uyda) nazoratsiz olingan sertifikatlarga imtiyoz va ustamalar qoʻllamaslik;
- amal qilish muddati cheklanmagan (belgilanmagan) sertifikatlar uchun sertifikat olingan kundan boshlab uch yildan koʻp boʻlmagan vaqt mobaynida qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda imtiyoz va ustamalar qoʻllash tartibi belgilandi.

Утвержден перечень сертификатов для выплаты премий учителям
После возражений многих педагогов некоторые международные сертификаты, предусмотренные проектом документа, из списка не были исключены. Также стало известно, сколько баллов нужно набрать учителям, чтобы получить продление Национального сертификата.
Утверждено решение Министерства высшего образования, науки и инноваций и Министерства дошкольного и школьного образования «Об утверждении перечня национально и международно признанных сертификатов, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами».
Этим решением:
- перечень сертификатов государственного и международного признания, определяющих уровень владения иностранными языками, используемых при назначении премий педагогическим работникам, работающим в системе общего среднего образования;
- Перечень аттестатов национального и международного признания по общеобразовательным предметам, используемых при назначении премий педагогическим работникам, работающим в системе общего среднего образования, утвержден в виде отдельного перечня.
Также:
- не применять льготы и надбавки к сертификатам, полученным дистанционно (на дому) без присмотра, в тестовых центрах, не прошедших официальный список уполномоченных международных организаций, оказывающих услуги в сфере образования;
- для сертификатов с неограниченным (бессрочным) сроком действия порядок применения льгот и надбавок в установленном законодательством порядке устанавливается в срок не более трех лет со дня получения сертификата.