Pedagoglarga ustama to‘lanadigan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlandi
Ko‘pchilik pedagoglar e’tiroz bildirgach, hujjat loyihasida nazarda tutilgan ayrim xalqaro sertifikatlar ro‘yxatdan chiqarib tashlanmadi. Shuningdek, Milliy sertifikatga ustama olish uchun o‘qituvchilar necha ball yig‘ishi kerakligi ma’lum bo‘ldi.
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining “Xorijiy tillar va umumtaʼlim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxatini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qarori tasdiqlandi.
Mazkur qaror bilan:
- umumiy oʻrta taʼlim tizimida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan xorijiy tillarni bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxati;
- umumiy oʻrta taʼlim tizimida faoliyat yuritayotgan pedagog xodimlarga ustama belgilashda qoʻllaniladigan umumtaʼlim fanlari boʻyicha milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar roʻyxati alohida roʻyxat shaklida tasdiqlandi.
Shuningdek:
- taʼlim sohasida xizmat koʻrsatuvchi vakolatli xalqaro tashkilotlarning rasmiy roʻyxatidan oʻtmagan test markazlarida, masofadan (uyda) nazoratsiz olingan sertifikatlarga imtiyoz va ustamalar qoʻllamaslik;
- amal qilish muddati cheklanmagan (belgilanmagan) sertifikatlar uchun sertifikat olingan kundan boshlab uch yildan koʻp boʻlmagan vaqt mobaynida qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda imtiyoz va ustamalar qoʻllash tartibi belgilandi.

The list of certificates for the payment of bonuses to teachers has been approved
After many pedagogues objected, some international certificates provided for in the draft document were not removed from the list. Also, it became known how many points teachers need to collect in order to get an extension to the National Certificate.
The decision of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the Ministry of Preschool and School Education "On approval of the list of nationally and internationally recognized certificates determining the level of knowledge of foreign languages ​​and general education subjects" was approved.
By this decision:
• a list of nationally and internationally recognized certificates that determine the level of knowledge of foreign languages ​​used in setting bonuses for teaching staff working in the general secondary education system;
• the list of nationally and internationally recognized certificates in general education subjects, used in the setting of bonuses for teaching staff working in the general secondary education system, was approved in the form of a separate list.
Also:
• not to apply privileges and allowances to certificates obtained remotely (at home) without supervision, in test centers that have not passed the official list of authorized international organizations providing services in the field of education;
• for certificates with an unlimited (indefinite) validity period, the procedure for applying privileges and allowances in accordance with the procedure established by legislation was established within a period of no more than three years from the date of receipt of the certificate.
The following certificates determining the level of knowledge of foreign languages ​​are excluded:
• Italian language - Accademia Italiana di Lingua (AIL);
• on the Arabic language — The Arabic Language Proficiency Test, Arabic Proficiency Test (ALPT, APT, E-TOAFL, American Council on the Teaching of Foreign Languages ​​(ACTFL);