CHQBT fani o‘qituvchisiga toifasi bo‘yicha haq to‘lanadimi?
Men 2022-yil 29-iyun kuni CHQBT fanidan attestatsiyada qatnashib, II-malaka toifasini oldim. Shu kunga qadar mening II-malaka toifam bo‘yicha ish haqi to‘lanmadi, shunga aniqlik kiritib bering, iltimos.
Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlikni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori bilan CHQBT o‘qituvchilariga zaxiradagi harbiy unvon va malaka toifasi berish tizimi joriy etilgan.
Unga ko‘ra 2024-yil 15-yanvardan chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilariga ta’lim tashkilotlarining boshqa fan o‘qituvchilari uchun belgilangan tartibda malaka toifasi berish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Bunda attestatsiya xulosasiga ko‘ra malaka toifasi berilgan CHQBT fani o‘qituvchisining lavozim maoshi umumta’lim muassasasida mos keluvchi malaka toifasiga ega bo‘lgan fan o‘qituvchilarining maoshiga tenglashtiriladi.
2024-yil 15-yanvardan boshlab malaka toifasiga ega bo‘lgan CHQBT fani o‘qituvchisiga quyidagicha haq to‘lanishi lozim:
• Mutaxassis – 2 mln 948 ming 543 so‘m;
• Ikkinchi toifali – 3 mln 301 ming 055 so‘m;
• Birinchi toifali – 3 mln 678 ming 381 so‘m;
• Oliy toifali – 4 mln 064 ming 865 so‘m.
Agar CHQBT fani o‘qituvchisi ilgari malaka toifasini olgan bo‘lsa, unda 2024-yil 15-yanvardan boshlab ularning malaka toifasiga mutanosib ravishda oylik ish haqi to‘lab borilishi lozim deb hisoblaymiz.

Оплачивается ли учитель дошкольных учреждений в соответствии с категорией?
Принимал участие в аттестации предмета начального обучения перед созывом 29 июня 2022 года и получил II квалификационную категорию. До настоящего времени мне не заплатили за II квалификационную категорию, уточните, пожалуйста.
Решением Кабинета Министров "Об утверждении Положения об организации начальной подготовки до призыва в образовательных учреждениях" введена система присвоения запасного воинского звания и квалификационной категории преподавателям предмета начальной подготовки до призыва. проект был представлен.
Согласно ему, с 15 января 2024 года до созыва запущена практика присвоения квалификационной категории учителям предметов начального образования в порядке, установленном для учителей других предметов образовательных организаций.
В этом случае согласно заключению аттестации заработная плата учителя начального образования, подлежащего присвоению квалификационной категории, равна заработной плате учителя-предметника соответствующей квалификационной категории в общеобразовательном учреждении.
С 15 января 2024 года до присвоения квалификационной категории учителю начальных классов оплата должна производиться в следующем размере:
- Специалист – 2 миллиона 948 тысяч 543 сума;
- Вторая категория – 3 миллиона 301 тысяча 055 сумов;
- Первый класс – 3 миллиона 678 тысяч 381 сум;
- Высшая категория – 4 миллиона 064 тысячи 865 сумов.
Если учитель начальных классов получил квалификационную категорию до призыва, то начиная с 15 января 2024 года мы считаем, что ежемесячная заработная плата должна выплачиваться пропорционально его квалификационной категории.