22 ta sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatlari umumta’lim maktabiga aylantiriladi
- 4 mingdan ortiq bolalar uchun har bir umumta’lim muassasalarida 166 ta “kuni uzaytirilgan guruhlar”ni tashkil etish hamda kam ta’minlangan oilalar farzandlari, yetim va qarindoshlari bilan vaqtincha yashaydigan bolalar uchun bepul ovqatlanish xizmatini saqlab qolish;
- inklyuziv sinflar tashkil qilish va alohida maxsus sharoitlarda o‘qitishni talab etiladigan 42 nafar bolalarni mazkur inklyuziv sinflarga jalb etish;
- ushbu sinflarga ajratiladigan tyutorlar (yordamchi pedagog xodimlar)ni sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktablarning umumta’lim maktablariga aylantirilishi natijasida bo‘shaydigan shtatlar hisobiga to‘ldirish;
- respublika bo‘yicha umumiy o‘rta ta’lim maktablarida faoliyat yuritayotgan, shu jumladan, bolaning doimiy yashash hududiga yaqin bo‘lgan umumiy o‘rta ta’lim maktabining inklyuziv sinflarida ishishini davom ettirish, bunda, sanatoriy turdagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarining 42 nafar alohida va maxsus sharoitlarda o‘qishi talab etiladigan bolalarni mazkur inklyuziv sinflarga jalb etish takliflari bildirilgan.
- hаr bir umumta’lim muassasalarida va alohida maxsus sharoitlarda o‘qishi talab etiladigan bolalaring doimiy yashash hududiga yaqin bo‘lgan inklyuziv sinflarni tashkil etish;
- kam ta’minlangan oilalar farzandlari, yetim va qarindoshlari bilan vaqtincha yashaydigan bolalar uchun kuni uzaytirilgan guruhlarda bepul ovqatlanish xizmatini saqlab qolish;
- sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktab-internatlar negizida tashkil etiladigan umumta’lim maktablariga faoliyati yo‘lga qo‘yiladigan inklyuziv sinflarga ajratiladigan tyutоrlаr (yordamchi pedagog xodimlar) shtat birliklari sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktablarni umumta’lim maktablariga o‘zgartirilishi natijasida bo‘shaydigan shtat birliklari hisobidan ajratiladi;
- sanatoriy turidagi ixtisoslashtirilgan maktablarni umumta’lim maktablariga o‘tkazilishi natijasida bo‘shaydigan shtat birliklari Agеntlik tizimidagi muassasalarga o‘tkaziladi.