Ustama olish uchun xalqaro GRE sertifikatidan necha ball olish kerak?
Matematika fanidan xalqaro sertifikat GRE dan, men 31-may kuni imtihondan 159 ball oldim, bu ball bilan ustama olish huquqiga ega bo‘lamanmi? GRE sertifikati hozirgi kundagi aniq o‘tish bali necha ball ekanini bilmoqchiman.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-maydagi PF–134-sonli farmoniga ko‘ra, 2022-yil 1-sentyabrdan boshlab xalqaro tan olingan sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga – ularning tarif stavkasiga nisbatan 50 foiz miqdorida har oylik qo‘shimcha ustama to‘lab berish tizimi yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 4-apreldagi 4-q/q-son va Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 2-apreldagi 3-mh-son qarori bilan Xorijiy tillar va umumta’lim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Mazkur qo‘shma qarorda ustama olish uchun sertifikatlarning eng kam darajalari belgilangan.
Unga ko‘ra, 50 foizlik ustama olish huquqiga ega bo‘lish uchun xalqaro GRE sertifikatining eng kam darajasi 160 ball bo‘lishi lozim. Ya’ni, 159 ball ustama olish uchun asos bo‘lolmaydi.

Сколько баллов нужно получить от международного сертификата GRE, чтобы получить надбавку?
Международный сертификат по математике от GRE, я набрал на экзамене 31 мая 159 баллов, смогу ли я получить надбавку с этим баллом? Хочу узнать, сколько баллов на сегодняшний день составляет точный проходной балл сертификата GRE.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2022 года No УП-134, с 1 сентября 2022 года налажена система выплаты педагогическим кадрам, имеющим международно признанный сертификат, ежемесячной дополнительной надбавки в размере 50 процентов от их тарифной ставки.
Также постановлением Министерства высшего образования, науки и инноваций от 4 апреля 2024 года No 4-q/q и Министерства дошкольного и школьного образования от 2 апреля 2024 года No 3-мх утвержден перечень национальных и международно признанных сертификатов, определяющих уровень знания иностранных языков и общеобразовательных предметов.
В главе 4, пунктах 1 и 2 настоящего совместного постановления установлен минимальный уровень сертификатов для получения надбавки.
По его словам, для получения права на получение 50-процентной надбавки минимальный уровень международного сертификата GRE должен составлять 160 баллов. То есть 159 баллов не является основанием для получения надбавки.