Endilikda har yili maktab o‘quvchilari o‘rtasida “Volleyball stars” O‘zbekiston kubogi musobaqasi o‘tkaziladi
14:43 / 23.07.2024 6.15k
“Voleybol sport turlarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-274-son, 19.07.2024 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida “Volleyball stars” O‘zbekiston kubogi musobaqasi o‘tkazilishi belgilandi.
Shuningdek, qarorga ko‘ra, 2025-yildan har yili an’anaviy tarzda quyidagilar o‘tkazib boriladi:
• vazirlik va idoralar xodimlari o‘rtasida 3 bosqichli (tuman (shahar) – viloyat – respublika) voleybol sport turlari bo‘yicha “Yangi O‘zbekiston” respublika musobaqasi;
• umumiy o‘rta ta’lim muassasalari yuqori sinf o‘quvchilari o‘rtasida 3 bosqichli Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi kubogi;
• nogironligi bo‘lgan shaxslar o‘rtasida para voleybol sport musobaqalari.
• 2025-yildan har ikki yilda bir marta voleybol bo‘yicha Markaziy Osiyo voleybol assotsiatsiyasi (CAVA)ga a’zo davlatlar o‘rtasida “Buyuk Ipak yo‘li” xalqaro turniri o‘tkazib boriladi.
Namangan viloyati Uchqo‘rg‘on tumani olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internati Voleybol sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internati sifatida qayta tashkil etiladi.

From now on, Uzbekistan Cup "Volleyball stars" competition will be held annually among schoolchildren
14:43 / 23.07.2024 6.41k
The Presidential Decree "On measures for the further development of volleyball sports" (No. PP-274, 19.07.2024) was adopted.
According to the decision, the competition "Volleyball Stars" Uzbekistan Cup will be held among students of general secondary educational institutions.
Also, according to the decision, from 2025 onwards, the following will be held annually:
• republican competition "New Uzbekistan" on volleyball sports among employees of ministries and departments in 3 stages (district (city) - region - republic);
• 3-level Cup of the Ministry of Preschool and School Education among high school students of general secondary educational institutions;
• para-volleyball sports competitions among persons with disabilities.
• from 2025, once every two years, an international tournament "The Great Silk Road" will be held among the member states of the Central Asian Volleyball Association (CAVA).
The state specialized boarding school for Olympic and national sports of Uchkurgan district of Namangan region will be reorganized into a state specialized boarding school for volleyball sports.