Endilikda har yili maktab o‘quvchilari o‘rtasida “Volleyball stars” O‘zbekiston kubogi musobaqasi o‘tkaziladi
14:43 / 23.07.2024 6.15k
“Voleybol sport turlarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-274-son, 19.07.2024 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘quvchilari o‘rtasida “Volleyball stars” O‘zbekiston kubogi musobaqasi o‘tkazilishi belgilandi.
Shuningdek, qarorga ko‘ra, 2025-yildan har yili an’anaviy tarzda quyidagilar o‘tkazib boriladi:
• vazirlik va idoralar xodimlari o‘rtasida 3 bosqichli (tuman (shahar) – viloyat – respublika) voleybol sport turlari bo‘yicha “Yangi O‘zbekiston” respublika musobaqasi;
• umumiy o‘rta ta’lim muassasalari yuqori sinf o‘quvchilari o‘rtasida 3 bosqichli Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi kubogi;
• nogironligi bo‘lgan shaxslar o‘rtasida para voleybol sport musobaqalari.
• 2025-yildan har ikki yilda bir marta voleybol bo‘yicha Markaziy Osiyo voleybol assotsiatsiyasi (CAVA)ga a’zo davlatlar o‘rtasida “Buyuk Ipak yo‘li” xalqaro turniri o‘tkazib boriladi.
Namangan viloyati Uchqo‘rg‘on tumani olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha davlat ixtisoslashtirilgan maktab-internati Voleybol sport turlariga ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internati sifatida qayta tashkil etiladi.

Отныне ежегодно среди школьников будут проводиться соревнования Кубка Узбекистана "Volleyball stars"
14:43 / 23.07.2024 4.76k
Принято Постановление Президента "О мерах по дальнейшему развитию видов спорта волейбол" (ПП-274, 19.07.2024 г.).
Постановлением определено проведение соревнований на Кубок Узбекистана "Volleyball stars" среди учащихся общеобразовательных учреждений.
Также, согласно постановлению, с 2025 года ежегодно в традиционном порядке будут проводиться:
• республиканского соревнования "Янги Узбекистон" по трехуровневым (районным (городским) - областным - республиканским) видам спорта по волейболу среди работников министерств и ведомств;
• 3-ступенчатый Кубок Министерства дошкольного и школьного образования среди учащихся старших классов общеобразовательных учреждений;
• спортивные соревнования по параволейболу среди лиц с инвалидностью.
• c 2025 года раз в два года будет проводиться международный турнир по волейболу "Великий шелковый путь" среди стран-членов Центральноазиатской волейбольной ассоциации (CAVA).
Государственная специализированная школа-интернат по олимпийским и национальным видам спорта Учкурганского района Наманганской области преобразуется в государственную специализированную школу-интернат по волейболу.