Sinf rahbarlik va daftar tekshirish uchun to‘lab berilgan pullar qaytarib olinishi to‘g‘rimi?
2021, 2022 va 2023-yillarda sinf rahbarlik va daftar tekshirish uchun to‘lab berilgan pullar xato to‘langan deb, direktorlar o‘qituvchilardan pullarni o’z ixtiyori bilan qaytarishni so‘rashmoqda. Bu qanchalik qonunchilikka muvofiq?
Sinf rahbarlik hamda daftar tekshirganlik uchun qo‘shimcha to‘lovlar Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan “Xalq ta’limi xodimlari mehnatiga haq to‘lash to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Mehnat kodeksining 269-moddasiga ko‘ra, xodimga ortiqcha to‘langan ish haqi (shu jumladan mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik yoki mehnat haqidagi boshqa huquqiy hujjatlar noto‘g‘ri qo‘llanilganda) undan undirilishi mumkin emas.
Bundan tashqari, Fuqarolik kodeksi 1030-moddasiga ko‘ra, ish haqi va unga tenglashtirilgan to‘lovlar, pensiyalar, nafaqalar, stipendiyalar, hayot yoki sog‘liqqa yetkazilgan zarar tovoni, alimentlar va fuqaroga turmush kechirish vositasi sifatida berilgan boshqa pul mablag‘lari, uning tomonidan vijdonsizlik qilinmaganda va hisob-kitobda xatolar bo‘lmaganda asossiz orttirilgan boylik sifatida qaytarib berilmaydi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga 2021, 2022 va 2023-yillarda sinf rahbarlik va daftar tekshirish uchun to‘lab berilgan pullar xato to‘langan deb, uni qaytarishni talab qilib bo‘lmaydi. Bu to‘lovlarni qayta undirib olish imkonsiz.

Is it correct that the money paid for classroom guidance and notebook inspection will be refunded?
The directors are asking teachers to return the money voluntarily, claiming that the money paid for classroom guidance and notebook inspection in 2021, 2022 and 2023 was paid incorrectly. How consistent is this with the law?
Additional payments for classroom guidance and book review are regulated by the Regulation "On remuneration of employees of public education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of December 21, 2005 No. 275.
According to Article 269 of the Labor Code, overpaid wages cannot be recovered from an employee (including in cases of incorrect application of labor legislation or other legal acts on labor).
In addition, according to Article 1030 of the Civil Code, wages and equivalent payments, pensions, benefits, scholarships, compensation for damage to life or health, alimony and other monetary funds provided to a citizen as means of subsistence cannot be returned as unjustified gain if he does not commit dishonesty and there are no errors in calculation.
That is, the money paid to teachers for classroom guidance and notebook inspection in 2021, 2022 and 2023 cannot be demanded to be returned because it was paid incorrectly. These payments cannot be recharged.