20-avgustga qadar 1-sinf o‘quvchilariga “Prezident sovg‘alari” yetkaziladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan bugun 1-sinf o‘quvchilariga beriladigan Prezident sovg‘alari ni hududlarga jo‘natish va yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik bo‘yicha olib borilayotgan jarayonlar targ‘ibotiga bag‘ishlangan press-tur tashkil etildi.
Unda tadbir ishtirokchilari “Prezident sovg‘alari”ni joylarga yuborish va qabul qilish, Toshkent shahridagi 126-maktab va 204-sonli DMTT misolida yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik va maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati bilan tanishtirildi.
Vazirlik Axborot xizmatining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-2025-o‘quv yilida 10 182 ta maktabda, 525 mingdan ortiq o‘qituvchilar 6,5 mln. nafardan ortiq o‘quvchilarga ta’lim-tarbiya berishi kutilmoqda.
Yangi o‘quv yilida 719 366 nafar maktab yoshidagi bolalar 1-sinfga qabul qilinishi rejalashtirilgan. “Ta’minot va logistika xizmati” korxonasi tomonidan 1-sinfga qabul qilingan o‘quvchilar uchun beriladigan 12 nomdagi o‘quv qurollaridan iborat “Prezident sovg‘asi” 10-avgustga qadar hududlarga, 20-avgustga qadar esa qabul qilingan o‘quvchilar soniga mos ravishda barcha maktablarga to‘liq yetkaziladi.
Ushbu 12 nomdagi o‘quv qurollari — portfel, daftar, rasm daftari, akvarel bo‘yoqlari, rangli qog‘oz, qalamdon, sharikli ruchka, rangli qalam, oddiy qalam, plastilin, yelim, o‘chirg‘ich to‘plamidan iborat.
1-sinfga qabul qilingan bolalarni o‘z vaqtida va to‘liq o‘quv “Prezident sovg‘asi” bilan ta’minlash maqsadida har bir qabul qilingan o‘quvchi elektron tizimga (adm.maktab.uz) kiritib borilmoqda.
Press-tur davomida ta’kidlanganidek, yangi o‘quv yilida asosiy e’tibor sifatli ta’limni ta’minlashga qaratiladi. Shu maqsadda 2023/2024-o‘quv yilida Prezident va ixtisoslashgan maktablarning o‘qitish va baholash tizimi respublikadagi 500 ta maktabda tajriba-sinovdan o‘tkazilib, ijobiy natijalarga erishilgan edi. Mazkur tajriba yangi o‘quv yilidan yana qo‘shimcha 1 000 ta maktabda joriy etiladi.
Shuningdek, o‘tgan o‘quv yilida maktablarga 500 nafar xorijlik mutaxassislar umumta’lim maktablariga jalb etilib, o‘quvchilarga xorijiy  tillarni o‘qitishda samarali natijalarga erishildi, bu jarayon yangi o‘quv yilida ham davom ettiriladi.
2024-yilda davlat dasturi asosida 608 ta (30 ta yangi maktab qurish, 518 tasini rekonstruksiya qilish va 60 tasini mukammal ta’mirlash) maktabda qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilishi natijasida 180 mingdan ortiq yangi o‘quvchi o‘rinlari yaratiladi, Shuningdek, 95 ta yangi sport zali binolari quriladi.
Maktabgacha ta’lim yo‘nalishi ham alohida ta’kidlab o‘tildi. 2024-2025 o‘quv yilida 37 548 ta (6867 ta davlat, 835 ta nodavlat, 1462 ta DXSH va 28 384 ta oilaviy) maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 2,3 mln.dan ortiq (74,6 foiz) 3-7 yoshli bolalar qamrab olinadi.
Yil yakuniga qadar maktabgacha ta’lim bilan qamrov darajasini 76 foizga, 6 yoshli bolalarni maktabga tayyorlov tizimi bilan qamrab olish ko‘rsatkichini 96 foizga yetkazish belgilangan.
Bugungi press-turda “Prezident sovg‘alari”ni joylarga yuborish va qabul qilish, Toshkent shahridagi 126-maktab va 204-sonli DMTT misolida yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik va maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati bilan tanishtirildi.
Chilonzor tumani 126-maktab:
Maktab 1050 o‘quvchi o‘rniga ega va yangi o‘quv yilida 1900 nafardan ortiq  o‘quvchi ta’limni davom ettiradi. Maktab yangi o‘quv yiliga to‘liq tayyorlangan. Maktabda 58 ta o‘quv xonasi, 3 ta kompyuter xonasi, 3 ta laboratoriya va 8 ta xorijiy til xonasi, kutubxona, faollar (170 o‘rin) va sport zallari, oshxona (120 o‘rin) mavjud.
2024-yilda 175 nafar bolalarning 1-sinfga kelishi kutilmoqda.Maktabda 117 nafar pedagoglar faoliyat yuritadi, ularning 30 nafari oliy va birinchi malaka toifasiga ega. Maktabda sifatli ta’limni ta’minlash maqsadida pedagoglarning kasbiy mahoratini oshirish, sifat tarkibini yaxshilash borasida alohida ishlar olib borilmoqda.
Xususan, toifali o‘qituvchilar soni 14 nafarga ortdi. 17 nafar o‘qituvchilar milliy va xalqaro sertifikatni qo‘lga kiritishgan.
Chilonzor tumani 204-maktabga ta’lim tashkiloti:
Maktabgacha ta’lim tashkiloti 840 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bugungi kunda maktabgacha ta’lim tashkilotida 740 nafar (o‘g‘il bolalar – 338 nafar, qizlar – 402 nafar) bolalarga 44 nafar pedagoglar tarbiya bermoqda. 2024-2025 o‘quv yilda 98 nafar bolalar qamrab olinishi rejalashtirilmoqda.

До 20 августа ученикам 1 класса будут вручены "Подарки Президента."
Министерством дошкольного и школьного образования организован пресс-тур, посвященный отправке "Подарков Президента" учащимся 1-х классов в регионы и пропаганде процессов подготовки к новому учебному году.
Участники мероприятия были ознакомлены с отправкой и приемом "Подарков Президента" на места, подготовкой к новому учебному году и деятельностью дошкольных образовательных организаций на примере школы No126 и ДОО No204 города Ташкента.
По данным, предоставленным в редакцию xalqtaliminfo.uz информационной службы министерства, в 2024-2025 учебном году в 10.182 школах ожидается, что более 525 тысяч учителей будут обучать и воспитывать более 6,5 млн учащихся.
В новом учебном году планируется принять в 1 класс 719 366 детей школьного возраста. "Президентский подарок," состоящий из 12 наименований учебных принадлежностей, выдаваемых предприятием "Служба снабжения и логистики" для учащихся, принятых в 1 класс, будет полностью доставлен в регионы до 10 августа, а до 20 августа - во все школы в соответствии с количеством принятых учащихся.
Учебные принадлежности этих 12 наименований состоят из портфеля, тетради, тетради для рисования, акварельной краски, цветной бумаги, пенала, шариковой ручки, цветного карандаша, простого карандаша, пластилина, клея, набора ластик.
В целях обеспечения своевременного и полного обучения детей, принятых в 1-й класс, каждый принятый учащийся вводится в электронную систему (adm.maktab.uz).
Как отмечалось в ходе пресс-тура, в новом учебном году основное внимание будет уделено обеспечению качественного образования. С этой целью в 2023/2024 учебном году система обучения и оценки Президентских и специализированных школ была апробирована в 500 школах республики и достигнуты положительные результаты. Этот эксперимент будет внедрен еще в 1000 школах с нового учебного года.
Также в прошлом учебном году в общеобразовательные школы были привлечены 500 иностранных специалистов, достигнуты эффективные результаты в обучении учащихся иностранным языкам, этот процесс будет продолжен и в новом учебном году.
В 2024 году на основе государственной программы в результате строительно-ремонтных работ в 608 школах (строительство 30 новых, реконструкция 518 и капитальный ремонт 60 школ) будет создано более 180 тысяч новых ученических мест, а также построено 95 новых спортивных залов.
Особое внимание было уделено направлению дошкольного образования. В 2024-2025 учебном году в 37 548 дошкольных образовательных организациях (6867 государственных, 835 негосударственных, 1462 ГЧП и 28 384 семейных) охвачены более 2,3 млн (74,6 процента) детей в возрасте 3-7 лет.
До конца года намечено довести уровень охвата дошкольным образованием до 76 процентов, а шестилетних детей - до 96 процентов.
В ходе сегодняшнего пресс-тура участники были ознакомлены с отправкой и приемом "Подарков Президента" на места, подготовкой к новому учебному году и деятельностью дошкольных образовательных организаций на примере школы No126 и ДОУ No204 города Ташкента.
Школа No 126 Чиланзарского района:
Школа насчитывает 1050 ученических мест и в новом учебном году продолжит обучение более 1900 учеников. Школа полностью подготовлена к новому учебному году. В школе 58 учебных кабинетов, 3 компьютерных кабинета, 3 лаборатории и 8 кабинетов иностранных языков, библиотека, актовый (170 мест) и спортивный залы, столовая (120 мест).
В 2024 году ожидается поступление в 1 класс 175 детей.В школе работают 117 педагогов, 30 из которых имеют высшую и первую квалификационную категории. В целях обеспечения качественного образования в школе проводится отдельная работа по повышению профессионального мастерства педагогов, улучшению качественного состава. В частности, количество учителей категории увеличилось на 14 человек. 17 преподавателей получили национальные и международные сертификаты.
Образовательная организация в школу No 204 Чиланзарского района:
Дошкольная образовательная организация рассчитана на 840 мест, на сегодняшний день в дошкольной образовательной организации воспитывают 740 детей (мальчиков - 338, девочек - 402) 44 педагога. В 2024-2025 учебном году планируется охватить 98 детей.