20-avgustga qadar 1-sinf o‘quvchilariga “Prezident sovg‘alari” yetkaziladi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan bugun 1-sinf o‘quvchilariga beriladigan Prezident sovg‘alari ni hududlarga jo‘natish va yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik bo‘yicha olib borilayotgan jarayonlar targ‘ibotiga bag‘ishlangan press-tur tashkil etildi.
Unda tadbir ishtirokchilari “Prezident sovg‘alari”ni joylarga yuborish va qabul qilish, Toshkent shahridagi 126-maktab va 204-sonli DMTT misolida yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik va maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati bilan tanishtirildi.
Vazirlik Axborot xizmatining xalqtaliminfo.uz tahririyatiga taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-2025-o‘quv yilida 10 182 ta maktabda, 525 mingdan ortiq o‘qituvchilar 6,5 mln. nafardan ortiq o‘quvchilarga ta’lim-tarbiya berishi kutilmoqda.
Yangi o‘quv yilida 719 366 nafar maktab yoshidagi bolalar 1-sinfga qabul qilinishi rejalashtirilgan. “Ta’minot va logistika xizmati” korxonasi tomonidan 1-sinfga qabul qilingan o‘quvchilar uchun beriladigan 12 nomdagi o‘quv qurollaridan iborat “Prezident sovg‘asi” 10-avgustga qadar hududlarga, 20-avgustga qadar esa qabul qilingan o‘quvchilar soniga mos ravishda barcha maktablarga to‘liq yetkaziladi.
Ushbu 12 nomdagi o‘quv qurollari — portfel, daftar, rasm daftari, akvarel bo‘yoqlari, rangli qog‘oz, qalamdon, sharikli ruchka, rangli qalam, oddiy qalam, plastilin, yelim, o‘chirg‘ich to‘plamidan iborat.
1-sinfga qabul qilingan bolalarni o‘z vaqtida va to‘liq o‘quv “Prezident sovg‘asi” bilan ta’minlash maqsadida har bir qabul qilingan o‘quvchi elektron tizimga (adm.maktab.uz) kiritib borilmoqda.
Press-tur davomida ta’kidlanganidek, yangi o‘quv yilida asosiy e’tibor sifatli ta’limni ta’minlashga qaratiladi. Shu maqsadda 2023/2024-o‘quv yilida Prezident va ixtisoslashgan maktablarning o‘qitish va baholash tizimi respublikadagi 500 ta maktabda tajriba-sinovdan o‘tkazilib, ijobiy natijalarga erishilgan edi. Mazkur tajriba yangi o‘quv yilidan yana qo‘shimcha 1 000 ta maktabda joriy etiladi.
Shuningdek, o‘tgan o‘quv yilida maktablarga 500 nafar xorijlik mutaxassislar umumta’lim maktablariga jalb etilib, o‘quvchilarga xorijiy  tillarni o‘qitishda samarali natijalarga erishildi, bu jarayon yangi o‘quv yilida ham davom ettiriladi.
2024-yilda davlat dasturi asosida 608 ta (30 ta yangi maktab qurish, 518 tasini rekonstruksiya qilish va 60 tasini mukammal ta’mirlash) maktabda qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilishi natijasida 180 mingdan ortiq yangi o‘quvchi o‘rinlari yaratiladi, Shuningdek, 95 ta yangi sport zali binolari quriladi.
Maktabgacha ta’lim yo‘nalishi ham alohida ta’kidlab o‘tildi. 2024-2025 o‘quv yilida 37 548 ta (6867 ta davlat, 835 ta nodavlat, 1462 ta DXSH va 28 384 ta oilaviy) maktabgacha ta’lim tashkilotlarida 2,3 mln.dan ortiq (74,6 foiz) 3-7 yoshli bolalar qamrab olinadi.
Yil yakuniga qadar maktabgacha ta’lim bilan qamrov darajasini 76 foizga, 6 yoshli bolalarni maktabga tayyorlov tizimi bilan qamrab olish ko‘rsatkichini 96 foizga yetkazish belgilangan.
Bugungi press-turda “Prezident sovg‘alari”ni joylarga yuborish va qabul qilish, Toshkent shahridagi 126-maktab va 204-sonli DMTT misolida yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik va maktabgacha ta’lim tashkilotlari faoliyati bilan tanishtirildi.
Chilonzor tumani 126-maktab:
Maktab 1050 o‘quvchi o‘rniga ega va yangi o‘quv yilida 1900 nafardan ortiq  o‘quvchi ta’limni davom ettiradi. Maktab yangi o‘quv yiliga to‘liq tayyorlangan. Maktabda 58 ta o‘quv xonasi, 3 ta kompyuter xonasi, 3 ta laboratoriya va 8 ta xorijiy til xonasi, kutubxona, faollar (170 o‘rin) va sport zallari, oshxona (120 o‘rin) mavjud.
2024-yilda 175 nafar bolalarning 1-sinfga kelishi kutilmoqda.Maktabda 117 nafar pedagoglar faoliyat yuritadi, ularning 30 nafari oliy va birinchi malaka toifasiga ega. Maktabda sifatli ta’limni ta’minlash maqsadida pedagoglarning kasbiy mahoratini oshirish, sifat tarkibini yaxshilash borasida alohida ishlar olib borilmoqda.
Xususan, toifali o‘qituvchilar soni 14 nafarga ortdi. 17 nafar o‘qituvchilar milliy va xalqaro sertifikatni qo‘lga kiritishgan.
Chilonzor tumani 204-maktabga ta’lim tashkiloti:
Maktabgacha ta’lim tashkiloti 840 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bugungi kunda maktabgacha ta’lim tashkilotida 740 nafar (o‘g‘il bolalar – 338 nafar, qizlar – 402 nafar) bolalarga 44 nafar pedagoglar tarbiya bermoqda. 2024-2025 o‘quv yilda 98 nafar bolalar qamrab olinishi rejalashtirilmoqda.

"President's gifts" will be delivered to first-grade students until August 20
Today, the Ministry of Preschool and School Education organized a press tour dedicated to sending "President's gifts" to first-grade students to the regions and promoting the processes of preparation for the new academic year.
At it, the participants of the event were acquainted with the sending and receiving of "President's gifts" to places, preparation for the new academic year and activities of preschool educational organizations on the example of school No. 126 and school No. 204 in Tashkent.
According to the information provided by the Ministry's Information Service to xalqtaliminfo.uz, in the 2024-2025 academic year, more than 525 thousand teachers are expected to educate more than 6.5 million students in 10,182 schools.
In the new academic year, it is planned to enroll 719 366 school-age children in the 1st grade. The "President's Gift," consisting of 12 types of educational tools, which will be issued by the "Supply and Logistics Service" enterprise to students admitted to the 1st grade, will be delivered to the regions by August 10, and by August 20 to all schools in accordance with the number of students admitted.
These 12 educational tools consist of a portfolio, notebook, picture book, watercolor, colored paper, pencil case, ballpoint pen, colored pencil, pencil, plasticine, glue, eraser.
In order to provide children admitted to the 1st grade with a timely and complete educational "President's Gift," each admitted student is included in the electronic system (adm.maktab.uz).
During the press tour, it was noted that in the new academic year, the main focus will be on ensuring quality education. For this purpose, in the 2023/2024 academic year, the teaching and assessment system of Presidential and specialized schools was tested in 500 schools in the republic, and positive results were achieved. This experiment will be introduced in an additional 1,000 schools from the new academic year.
Also, in the last academic year, 500 foreign specialists were attracted to schools, and effective results were achieved in teaching foreign languages to students, and this process will continue in the new academic year.
In 2024, according to the state program, construction and repair work will be carried out in 608 schools (construction of 30 new schools, reconstruction of 518 and overhaul of 60), more than 180 thousand new student places will be created, and 95 new gyms will be built.
The direction of preschool education was also emphasized. In the 2024-2025 academic year, more than 2.3 million (74.6%) children aged 3-7 years will be enrolled in 37,548 preschool educational institutions (6867 state, 835 non-state, 1,462 PPPs, and 28,384 family).
By the end of the year, it is planned to increase the coverage of preschool education to 76 percent, coverage of children aged 6 years with the system of preparation for school to 96 percent.
During today's press tour, the participants were familiarized with the preparation for the new academic year and the activities of preschool educational organizations on the example of sending and receiving "President's gifts" to places, schools No. 126 and State Educational Institution No. 204 in Tashkent.
School No. 126 in Chilanzar district:
The school has a capacity of 1,050 pupils and in the new academic year, more than 1,900 pupils will continue their education. The school is fully prepared for the new academic year. The school has 58 classrooms, 3 computer rooms, 3 laboratories and 8 foreign language rooms, a library, activists' (170 seats) and gyms, a kitchen (120 seats).
In 2024, 175 children are expected to enter the 1st grade.The school employs 117 teachers, 30 of whom have the highest and first qualification categories. In order to ensure quality education at the school, special work is being carried out to improve the professional skills of teachers and improve the quality of education. In particular, the number of teachers with categories increased by 14. 17 teachers have received national and international certificates.
Educational organization for School No. 204 of Chilanzar district:
The preschool educational organization is designed for 840 places, and today the preschool educational organization educates 740 children (boys - 338, girls - 402) by 44 teachers. In the 2024-2025 academic year, it is planned to cover 98 children.