Endi "Kasbiy rivojlanish kuni" belgilangan joyga bormagan o‘qituvchilar ishga kelmagan deb hisoblanadi
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalari o‘qituvchilari uchun “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarini tashkil etish tartibi belgilandi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 7-avgustdagi 246-sonli buyrug‘i imzolandi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlari tashkil etiladigan kunlar quyidagicha belgilanadi:
- Dushanba — Ijtimoiy fanlar (tarix, davlat va huquq asoslari, tarbiya) o‘qituvchilari;
- Seshanba — Filologiya fanlari (ona tili va adabiyot, o‘zbek tili/rus tili) o‘qituvchilari;
- Chorshanba — Tabiiy fanlar (fizika va astronomiya, kimyo, biologiya, geografiya va iqtisodiyot, tabiiy fan – Science) o‘qituvchilari;
- Payshanba — Aniq fanlar (matematika, informatika va axborot texnologiyalari) o‘qituvchilari;
- Juma — Xorijiy tillar o‘qituvchilari;
- Shanba — Amaliy fanlar (tasviriy san’at, chizmachilik, musiqa madaniyati, texnologiya, jismoniy tarbiya, chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik) va boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari.
Umumiy o‘rta ta’lim muassasasi o‘qituvchisining “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarida ishtirok etishi uning o‘z malakasini muntazam ravishda oshirib borish bo‘yicha majburiyati etib belgilandi.
Kasbiy rivojlanish kunlari tegishli fan o‘qituvchilari uchun asosan kasbiy rivojlantirish tadbirlarida ishtirok etadigan ish kuni hisoblanadi.
“Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlari o‘tkaziladigan vaqtda tegishli fan o‘qituvchilarini maktablardagi dars mashg‘ulotlariga va boshqa tadbirlarga jalb qilinishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
O‘qituvchining “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarida ishtirok etmaslik holati shu kuni ishga kelmaganlik sifatida qayd etiladi va unga ish haqini hisoblashda amaldagi qonunchilikda belgilangan tartibda hisobga olinadi.
O‘qituvchi o‘quv yili davomida “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarida uzrli sabablarga (mehnatga layoqatsiz bo‘lgani, xizmat safarida bo‘lgani va qonunchilikda belgilangan boshqa holatlar) ko‘ra 12 soat qatnashmagan taqdirda unga “Uzluksiz kasbiy ta’lim” elektron platformasida tashkil qilingan maxsus o‘quv kursida malaka oshirish orqali zarur bilim va ko‘nikmalarni egallash uchun imkoniyat beriladi.
O‘qituvchi o‘quv yili davomida “Kasbiy rivojlanish kuni” va “Kasbiy rivojlanish soati” tadbirlarida 12 soat uzrli sabablarsiz qatnashmagan taqdirda uning “Uzluksiz kasbiy ta’lim” elektron platformasida tashkil qilingan maxsus o‘quv kursida shartnoma asosida malaka oshirishi talab qilinadi.
O‘quv yili davomida uzrli sabablarsiz qatnashmagan va “Uzluksiz kasbiy ta’lim” elektron platformasida tashkil qilingan maxsus o‘quv kursida malaka oshirmagan o‘qituvchiga nisbatan amaldagi qonunchilikda belgilangan tartibda ta’sir choralari qo‘llaniladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq metodik kunlar “Kasbiy rivojlanish kunlari” sifatida qayta joriy qilingani haqida xabar bergandik.

17:38 / 08.08.2024 10.20k
Определен порядок организации мероприятий "День профессионального развития" и "Часы профессионального развития" для учителей общеобразовательных учреждений.
Об этом был подписан приказ Министерства дошкольного и школьного образования No246 от 7 августа 2024 года.
Дни организации мероприятий "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" определяются следующим образом:
Понедельник - преподаватели общественных наук (история, основы государства и права, воспитание);
Вторник - учителя филологии (родной язык и литература, узбекский/русский язык);
Среда - преподаватели естественных наук (физика и астрономия, химия, биология, география и экономика, естественные науки - Science);
Четверг - преподаватели точных наук (математики, информатики и информационных технологий);
Пятница - учителя иностранных языков;
Суббота - преподаватели прикладных наук (изобразительное искусство, черчение, музыкальная культура, технология, физкультура, начальная допризывная подготовка) и начального образования.
Участие преподавателя общеобразовательного учреждения в мероприятиях "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" определено его обязанностью постоянно повышать свою квалификацию.
Дни профессионального развития являются рабочим днем для преподавателей соответствующих дисциплин, которые в основном участвуют в мероприятиях по профессиональному развитию.
При проведении мероприятий "День профессионального развития" и "Часы профессионального развития" учителя соответствующих предметов приглашаются на занятия в школах и других мероприятиях.
Отсутствие преподавателя на мероприятиях "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" регистрируется как неявка на работу в этот день и учитывается при начислении ему заработной платы в порядке, установленном действующим законодательством.
В случае если учитель в течение учебного года не участвовал в мероприятиях "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" в течение 12 часов по уважительным причинам (независимость от трудоспособности, нахождение в служебной командировке и другие обстоятельства, установленные законодательством), ему необходимо приобрести необходимые знания и навыки путем повышения квалификации на специальном учебном курсе, организованном на электронной платформе "Непрерывное профессиональное образование предоставляется возможность для приобретения.
В случае отсутствия в течение учебного года 12 часов на мероприятиях "День профессионального развития" и "Час профессионального развития" без уважительных причин, от преподавателя требуется повышение квалификации на специальном учебном курсе, организованном на электронной платформе "Непрерывное профессиональное образование," на договорной основе.
В отношении учителя, не принявшего участие в течение учебного года без уважительных причин и не повысившего квалификацию на специальном учебном курсе, организованном на электронной платформе "Непрерывное профессиональное образование," применяются меры воздействия в порядке, установленном действующим законодательством.
Напомним, ранее мы сообщали, что методические дни были вновь введены как "Дни профессионального развития."