22:23 / 18.08.2024 4.18k
Joriy yilning 16-avgust kuni Toshkent viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Inson resurslarini boshqarish va rivojlantirish bo‘limi boshlig‘ining xizmat xonasida noma’lum shaxs tomonidan fayl papka qoldirib ketilgani va xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning ichida 5000 AQSH dollari miqdoridagi pul mablag‘i borligi aniqlandi.
Ushbu holat bo‘yicha zudlik bilan viloyat boshqarma boshlig‘i va boshqa mas’ul xodimlar guvohligida dalolatnoma rasmiylashtirilgan hamda xizmat tekshiruvi o‘tkazish bo‘yicha zarur ishlar amalga oshirilgan.
Mavjud vaziyat Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaning shaxsan nazoratiga olindi hamda holat bo‘yicha huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rnatilgan tartibda xabardor qilindi. Ayni vaqtda zarur surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Toshkent viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Inson resurslarini boshqarish va rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Nazokat Urazova halolligi uchun vazirning tegishli buyrug‘i asosida lavozim maoshining 3 barobari miqdorida moddiy rag‘batlantirildi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining tegishli moddalariga ko‘ra, pora olish-berish bilan bog‘liq harakatlar jinoyat hisoblanib, o‘n besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

An unknown person left $5,000 in the preschool and school education department
On August 16 of this year, an unidentified person left a file folder in the office of the head of the Department of Human Resources Management and Development of the Tashkent Regional Department of Preschool and School Education, and when it was examined with the participation of witnesses, it was found that there was money in the amount of $5,000.
In connection with this situation, an act was immediately issued in the presence of the head of the regional department and other responsible employees, and the necessary work was carried out to conduct a service check.
The current situation is under the personal control of the Minister of Preschool and School Education Hilola Umarova, and law enforcement agencies have been notified of the situation in the prescribed manner. Currently, the necessary investigation is underway.
Nazokat Urazova, head of the Human Resources Management and Development Department of the Tashkent Regional Department of Preschool and School Education, received a financial incentive in the amount of 3 times the official salary based on the relevant order of the minister for her honesty.
For information, according to the relevant articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, actions related to bribery are considered a crime and are punishable by imprisonment for up to fifteen years.