22:23 / 18.08.2024 4.18k
Joriy yilning 16-avgust kuni Toshkent viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Inson resurslarini boshqarish va rivojlantirish bo‘limi boshlig‘ining xizmat xonasida noma’lum shaxs tomonidan fayl papka qoldirib ketilgani va xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning ichida 5000 AQSH dollari miqdoridagi pul mablag‘i borligi aniqlandi.
Ushbu holat bo‘yicha zudlik bilan viloyat boshqarma boshlig‘i va boshqa mas’ul xodimlar guvohligida dalolatnoma rasmiylashtirilgan hamda xizmat tekshiruvi o‘tkazish bo‘yicha zarur ishlar amalga oshirilgan.
Mavjud vaziyat Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaning shaxsan nazoratiga olindi hamda holat bo‘yicha huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rnatilgan tartibda xabardor qilindi. Ayni vaqtda zarur surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Toshkent viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Inson resurslarini boshqarish va rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Nazokat Urazova halolligi uchun vazirning tegishli buyrug‘i asosida lavozim maoshining 3 barobari miqdorida moddiy rag‘batlantirildi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining tegishli moddalariga ko‘ra, pora olish-berish bilan bog‘liq harakatlar jinoyat hisoblanib, o‘n besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

В управление дошкольного и школьного образования неизвестный оставил 5000 долларов США
16 августа текущего года в служебном кабинете начальника отдела управления и развития человеческих ресурсов Управления дошкольного и школьного образования Ташкентской области неизвестным лицом была оставлена файловая папка, в которой при участии понятых были обнаружены денежные средства в размере 5000 долларов США.
По данному факту был незамедлительно оформлен акт в присутствии начальника областного управления и других ответственных сотрудников, а также проведена необходимая работа по проведению служебной проверки.
Дело взято под личный контроль министра дошкольного и школьного образования Хилолы Умаровой и правоохранительные органы проинформированы о ситуации в установленном порядке. В настоящее время ведется необходимая проверка.
Начальник отдела управления и развития человеческих ресурсов Управления дошкольного и школьного образования Ташкентской области Назокат Уразова за добросовестность на основании соответствующего приказа министра получила материальное поощрение в размере 3 должностных окладов.
Для сведения, согласно соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан, действия, связанные с получением и дачей взятки, являются преступлением и наказываются лишением свободы до пятнадцати лет.