Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi maktabgacha ta’lim tashkilotlarida “Salom bog‘cha”, umumta’lim maktablarida “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlari va “Mustaqillik dars” larini tashkil etish yuzasidan hududiy boshqarmalarga ko‘rsatma berdi.
Ko‘rsatmada aytilishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida joriy yilning 4-sentabr kuni “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlari hamda “Mustaqillik darslari” tashkil etiladi.
Maktabgacha ta’lim tashkilotlarida esa joriy yilning 4-sentabr kuni “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida “Salom bog‘cha” bayram tadbirlarini hamda “O‘zbekiston – mening Vatanim” mavzusida ta’limiy-tarbiyaviy faoliyatni tashkil etiladi.
Shuningdek, vazirlik ko‘rsatmasida quyidagilar qayd etilgan:
- o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash maqsadida “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini 1- va 11-sinf o‘quvchilari ishtirokida o‘tkazish (o‘quvchilar soni va tadbir o‘tish joyini hisobga olib, qolgan sinf o‘quvchilarini ham tadbirga jalb etish mumkin);
- tadbirni maktab hovlisi, bog‘i, soya-salqin ochiq maydonlarda o‘tkazish, o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash hamda maktab hududiga avtotransport vositalarini kiritmaslik choralarini ko‘rish;
- tadbirni chiroyli, ko‘tarinki ruhda, bayramona o‘tkazilishida joylardagi mahalliy hokimliklar, o‘zini-o‘zi boshqarish organlari, ota-onalar va huquqni muhofaza qilish idoralari vakillari bilan hamkorlik qilish; tadbirga faxriy o‘qituvchilar, ota-onalar, kasaba uyushmasi, mahalla va hamkor tashkilotlar vakillarini taklif etish;
- tadbir davomiyligini 45 daqiqadan ko‘p o‘tkazmaslik;
- 1-sinf o‘quvchilariga “Prezident sovg‘asi”ni mahalliy hokimliklar, o‘zinio‘zi boshqarish organlari vakillari va ota-onalar ishtirokida topshirish;
- “Mustaqillik darslari”ni mehnat faxriylari, faxriy o‘qituvchilar, davlat mukofotiga sazovor bo‘lgan shaxslar va taniqli sportchilar ishtirokida tashkil etish.
Tadbirlarni tashkil etish bo'yicha kerakli materiallarni quyidagi manzillardan yuklab olishingiz mumkin:
“Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbiri ssenariysi
Maktablar uchun “Mustaqillik dars” ishlanmasi
“Mustaqillik dars”i uchun taqdimot
Ta’lim tashkilotlarida joriy yilning 2-sentyabr kuni bayram tadbirlarini tashkil etilib, mazkur tadbir davomiyligi 45 daqiqa davom etadi.
Umumta’lim maktablarida yangi o‘quv yilining 2-sentyabrda boshlanishiga to‘sqinlik qiluvchi hech qanday sabab mavjud emas.

Дано указание организовать "Первый звонок" и "Уроки независимости."
Министерство дошкольного и школьного образования поручило территориальным управлениям организовать в дошкольных образовательных организациях мероприятия "Салом богча," в общеобразовательных школах - мероприятия "Первый звонок" и "Уроки независимости."
В указании говорится, что 4 сентября текущего года в общеобразовательных школах будут организованы мероприятия "Первый звонок" и "Уроки независимости" под девизом "Бир бўлсак - ягона халқмиз, бирлашсак - Ватанмиз!."
В дошкольных образовательных организациях 4 сентября текущего года будут организованы праздничные мероприятия "Салом богча" под девизом "Бир бўлсак - ягона халқмиз, бирлашсак - Ватанмиз!" и образовательно-воспитательная деятельность на тему "Узбекистан - менинг Ватаним."
Также в указании министерства отмечается, что:
- проведение мероприятий "Первый звонок" с участием учащихся 1 и 11 классов в целях обеспечения безопасности учащихся (с учетом количества учащихся и места проведения мероприятия, остальные учащиеся классов также могут быть привлечены к мероприятию);
- проведение мероприятия на школьном дворе, в саду, на тенистых открытых площадках, обеспечение безопасности учащихся и обеспечение на территории школы автотранспорта принятие мер по недопущению включения средств;
- местные хокимияты, органы самоуправления граждан, родители и правозащитники должны обеспечить проведение мероприятия в красивом, приподнятом, праздничном духе сотрудничество с представителями органов охраны; приглашение на мероприятие почетных учителей, родителей, представителей профсоюзов, махалли и организаций-партнеров;
- продолжительность мероприятия не превышает 45 минут;
- вручение "Подарок Президента" учащимся 1 класса с участием представителей местных хокимиятов, органов самоуправления граждан и родителей;
- Организация "уроков независимости" с участием ветеранов труда, почетных преподавателей, лауреатов государственных наград и известных спортсменов.
2 сентября текущего года в образовательных организациях будут организованы праздничные мероприятия продолжительностью 45 минут.
В этом году нет причин, препятствующих началу нового учебного года в общеобразовательных школах 2 сентября.