Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi maktabgacha ta’lim tashkilotlarida “Salom bog‘cha”, umumta’lim maktablarida “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlari va “Mustaqillik dars” larini tashkil etish yuzasidan hududiy boshqarmalarga ko‘rsatma berdi.
Ko‘rsatmada aytilishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida joriy yilning 4-sentabr kuni “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlari hamda “Mustaqillik darslari” tashkil etiladi.
Maktabgacha ta’lim tashkilotlarida esa joriy yilning 4-sentabr kuni “Bir bo‘lsak – yagona xalqmiz, birlashsak – Vatanmiz!” shiori ostida “Salom bog‘cha” bayram tadbirlarini hamda “O‘zbekiston – mening Vatanim” mavzusida ta’limiy-tarbiyaviy faoliyatni tashkil etiladi.
Shuningdek, vazirlik ko‘rsatmasida quyidagilar qayd etilgan:
- o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash maqsadida “Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbirlarini 1- va 11-sinf o‘quvchilari ishtirokida o‘tkazish (o‘quvchilar soni va tadbir o‘tish joyini hisobga olib, qolgan sinf o‘quvchilarini ham tadbirga jalb etish mumkin);
- tadbirni maktab hovlisi, bog‘i, soya-salqin ochiq maydonlarda o‘tkazish, o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash hamda maktab hududiga avtotransport vositalarini kiritmaslik choralarini ko‘rish;
- tadbirni chiroyli, ko‘tarinki ruhda, bayramona o‘tkazilishida joylardagi mahalliy hokimliklar, o‘zini-o‘zi boshqarish organlari, ota-onalar va huquqni muhofaza qilish idoralari vakillari bilan hamkorlik qilish; tadbirga faxriy o‘qituvchilar, ota-onalar, kasaba uyushmasi, mahalla va hamkor tashkilotlar vakillarini taklif etish;
- tadbir davomiyligini 45 daqiqadan ko‘p o‘tkazmaslik;
- 1-sinf o‘quvchilariga “Prezident sovg‘asi”ni mahalliy hokimliklar, o‘zinio‘zi boshqarish organlari vakillari va ota-onalar ishtirokida topshirish;
- “Mustaqillik darslari”ni mehnat faxriylari, faxriy o‘qituvchilar, davlat mukofotiga sazovor bo‘lgan shaxslar va taniqli sportchilar ishtirokida tashkil etish.
Tadbirlarni tashkil etish bo'yicha kerakli materiallarni quyidagi manzillardan yuklab olishingiz mumkin:
“Birinchi qo‘ng‘iroq” tadbiri ssenariysi
Maktablar uchun “Mustaqillik dars” ishlanmasi
“Mustaqillik dars”i uchun taqdimot
Ta’lim tashkilotlarida joriy yilning 2-sentyabr kuni bayram tadbirlarini tashkil etilib, mazkur tadbir davomiyligi 45 daqiqa davom etadi.
Umumta’lim maktablarida yangi o‘quv yilining 2-sentyabrda boshlanishiga to‘sqinlik qiluvchi hech qanday sabab mavjud emas.

Instructions were given on organizing "First Call" and "Independence Lessons."
The Ministry of Preschool and School Education instructed regional administrations to organize "Hello Kindergarten" activities in preschool educational organizations, "First Call" and "Independence Lessons" in general education schools.
According to the instruction, on September 4 of this year, "First Call" events and "Independence lessons" will be organized in secondary schools under the slogan "We are one - we are one people, we are united - we are our Motherland!"
On September 4 of this year, preschool educational organizations will organize festive events "Hello, kindergarten" under the motto "We are one - we are one people, we are one - our homeland!" and educational and upbringing activities on the topic "Uzbekistan is my homeland."
Also, the ministerial instruction notes the following:
To ensure the safety of students, conduct "First Call" events with the participation of students in grades 1 and 11 (taking into account the number of students and the location of the event, it is possible to involve other students in the event);
Holding the event in the school yard, garden, shady-cool open areas, ensuring the safety of students and transporting vehicles to the school area
taking measures to exclude the possibility of introducing the
local khokimiyats, local self-government bodies, parents and law enforcement agencies should ensure that the event is held in a beautiful, uplifting, festive spirit
cooperation with representatives of law enforcement agencies; invitation to the event of honorary teachers, parents, representatives of trade unions, mahallas and partner organizations;
The duration of the event should not exceed 45 minutes;
Presentation of the "President's Gift" to first-grade students with the participation of representatives of local khokimiyats, self-government bodies and parents;
Organization of "Independence classes" with the participation of labor veterans, honorary teachers, laureates of state awards and well-known athletes.
On September 2 of this year, festive events will be organized in educational institutions, the duration of which will be 45 minutes.
There are no reasons preventing the start of the new academic year in general education schools on September 2 this year.