O'qituvchilar tibbiy ko‘rigi uchun tibbiyot muassasalariga 71,4 mlrd so'm mablag' o'tkazib berilgani ma'lum bo'ldi
11:56 / 27.08.2024 4.68k
Ma’lumki, “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining 6-moddasiga asosan pedagog xodimlarga davlat sog‘liqni saqlash muassasalarida bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tish (davlat ta’lim muassasalari va tashkilotlari uchun) huquqi berilgan bo‘lib, ushbu Qonunning 7-moddasida pedagog xodimlarning majburiyatlaridan biri majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘z vaqtida o‘tishi shart etib belgilangan.
Shu bilan birga, Adliya vazirligida 2012-yil 29-avgustdagi 2387-son bilan ro‘yxatga olingan Sog‘liqni saqlash vazirining buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga asosan umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim va boshqa muassasalarning bevosita bolalarga ta’lim yoki tarbiya berish bilan shug‘ullanuvchi pedagoglar va boshqa xodimlar tibbiy ko‘rikdan yilda kamida bir marta o‘tkaziladi.
Hozirga kunda joylarda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rilayotganligi munosabati bilan, pedagog va boshqa xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishda tibbiyot muassasalari tomonidan turli miqdordagi to‘lovlar talab qilinish holatlari uchragan.
Buni @xalqtaliminfo telegram kanalida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalaridan ham bilish mumkin. So‘rovnomada qatnashgan 7 ming 584 nafar respondentlarning 55 foizi (4 167 nafar) tibbiy ko‘rik uchun pul talab qilinayotganini, 29 foizi (2 210 nafar) bu borada ayrim muammolar borligini, ularning atigi 16 foizi tibbiy ko‘rik uchun pul talab qilinmayotganini bildirgan.
Mazkur holatlarga aniqlik kiritish hamda umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim va boshqa muassasalarning pedagog va boshqa xodimlari uchun bepul tibbiy ko‘rikni tashkil etish va ularni o‘z vaqtida o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda ko‘rsatma xat imzoladi.
Unda maktabgacha va maktab ta’limi bo‘linmalarida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilishi shart bo‘lgan xodimlarning ro‘yxatini hamda o‘tish rejasini tuzish (tegishli ma’lumotlar bilan birga har bir maktab va maktabgacha ta’lim muassasalari kesimida) va tibbiy ko‘rikni o‘tkazuvchi hududiy ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikaga, hududiy OITSga qarshi kurashish markazlariga hamda hududiy Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi bo‘limlariga taqdim etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Ma’lum bo‘lishicha, davlat byudjeti hisobidan majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tish xarajatlariga joriy yilda 71,4 mlrd. so‘m ajratilgan bo‘lib, ushbu mablag‘lar tibbiyot muassasalarining tegishli xarajatlar smetalariga rejalashtirilgan.

It became known that 71.4 billion soums were transferred to medical institutions for the medical examination of teachers
11:56 / 27.08.2024 4.78k
It is known that according to Article 6 of the Law "On the Status of a Teacher," pedagogical workers have the right to undergo free medical examinations in state healthcare institutions (for state educational institutions and organizations), and Article 7 of this Law stipulates that one of the obligations of pedagogical workers is to undergo mandatory medical examinations on time.
At the same time, in accordance with the Regulation "On the procedure for conducting medical examinations of employees," approved by the order of the Minister of Health registered with the Ministry of Justice No. 2387 on August 29, 2012, teachers and other employees of general education schools, preschool educational institutions, and other institutions directly involved in the education or upbringing of children must undergo medical examinations at least once a year.
Currently, in connection with preparations for the new academic year, there have been instances of medical institutions requiring various payments for the medical examination of teachers and other employees.
This can also be seen from the results of a survey conducted on the Telegram channel @xalqtaliminfo. Of the 7,584 respondents who participated in the survey, 55 percent (4,167 people) reported that money is being demanded for medical examinations, 29 percent (2,210 people) stated that there are some problems in this regard, and only 16 percent said that money is not being required for medical examinations.
To clarify these situations and to organize free medical examinations for teachers and other employees of general education schools, preschool educational institutions, and other institutions, as well as to ensure their timely implementation, the Ministry of Preschool and School Education, along with the Ministry of Economy and Finance and the Ministry of Health, signed a directive letter.
It instructs the compilation of a list of employees who are required to undergo medical examinations in preschool and school educational units, as well as a schedule for examinations (with relevant information for each school and preschool educational institution), and to submit this to the regional multidisciplinary central polyclinic, regional AIDS centers, and territorial departments of Sanitary-Epidemiological Welfare and Public Health.
It has been revealed that 71.4 billion soums were allocated from the state budget for mandatory medical examinations this year, and these funds are planned for the corresponding cost estimates of medical institutions.