O'qituvchilar tibbiy ko‘rigi uchun tibbiyot muassasalariga 71,4 mlrd so'm mablag' o'tkazib berilgani ma'lum bo'ldi
11:56 / 27.08.2024 4.68k
Ma’lumki, “Pedagogning maqomi to‘g‘risida”gi Qonunining 6-moddasiga asosan pedagog xodimlarga davlat sog‘liqni saqlash muassasalarida bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tish (davlat ta’lim muassasalari va tashkilotlari uchun) huquqi berilgan bo‘lib, ushbu Qonunning 7-moddasida pedagog xodimlarning majburiyatlaridan biri majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘z vaqtida o‘tishi shart etib belgilangan.
Shu bilan birga, Adliya vazirligida 2012-yil 29-avgustdagi 2387-son bilan ro‘yxatga olingan Sog‘liqni saqlash vazirining buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomga asosan umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim va boshqa muassasalarning bevosita bolalarga ta’lim yoki tarbiya berish bilan shug‘ullanuvchi pedagoglar va boshqa xodimlar tibbiy ko‘rikdan yilda kamida bir marta o‘tkaziladi.
Hozirga kunda joylarda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik ko‘rilayotganligi munosabati bilan, pedagog va boshqa xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishda tibbiyot muassasalari tomonidan turli miqdordagi to‘lovlar talab qilinish holatlari uchragan.
Buni @xalqtaliminfo telegram kanalida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalaridan ham bilish mumkin. So‘rovnomada qatnashgan 7 ming 584 nafar respondentlarning 55 foizi (4 167 nafar) tibbiy ko‘rik uchun pul talab qilinayotganini, 29 foizi (2 210 nafar) bu borada ayrim muammolar borligini, ularning atigi 16 foizi tibbiy ko‘rik uchun pul talab qilinmayotganini bildirgan.
Mazkur holatlarga aniqlik kiritish hamda umumta’lim maktablari, maktabgacha ta’lim va boshqa muassasalarning pedagog va boshqa xodimlari uchun bepul tibbiy ko‘rikni tashkil etish va ularni o‘z vaqtida o‘tkazilishini ta’minlash maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda ko‘rsatma xat imzoladi.
Unda maktabgacha va maktab ta’limi bo‘linmalarida tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilishi shart bo‘lgan xodimlarning ro‘yxatini hamda o‘tish rejasini tuzish (tegishli ma’lumotlar bilan birga har bir maktab va maktabgacha ta’lim muassasalari kesimida) va tibbiy ko‘rikni o‘tkazuvchi hududiy ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikaga, hududiy OITSga qarshi kurashish markazlariga hamda hududiy Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi bo‘limlariga taqdim etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Ma’lum bo‘lishicha, davlat byudjeti hisobidan majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tish xarajatlariga joriy yilda 71,4 mlrd. so‘m ajratilgan bo‘lib, ushbu mablag‘lar tibbiyot muassasalarining tegishli xarajatlar smetalariga rejalashtirilgan.

11:56 / 27.08.2024 4.78k
Известно, что согласно статье 6 Закона "О статусе педагога" педагогическим работникам предоставлено право на бесплатный медицинский осмотр в государственных учреждениях здравоохранения (для государственных образовательных учреждений и организаций), а в статье 7 данного Закона одна из обязанностей педагогических работников определена как своевременное прохождение обязательного медицинского осмотра.
Вместе с тем, согласно Положению "О порядке проведения медицинского осмотра работников," утвержденному приказом министра здравоохранения и зарегистрированному в Министерстве юстиции 29 августа 2012 года за No 2387, медицинский осмотр педагогов и других работников общеобразовательных школ, дошкольных образовательных и других учреждений, непосредственно занимающихся обучением или воспитанием детей, проводится не реже одного раза в год.
В настоящее время в связи с подготовкой к новому учебному году на местах встречаются случаи, когда медицинскими учреждениями требуется различная оплата за проведение медицинского осмотра педагогов и других работников.
Об этом также можно узнать из результатов опроса, проведенного на телеграм-канале @xalqtaliminfo. Из 7 584 респондентов, участвовавших в опросе, 55 процентов (4 167 человек) заявили, что с них требуют деньги за медицинский осмотр, 29 процентов (2 210 человек) сообщили о некоторых проблемах в этом отношении, и только 16 процентов указали, что с них не требуют денег за медицинский осмотр.
В целях внесения ясности в данные ситуации, а также организации бесплатного медицинского осмотра для педагогов и других работников общеобразовательных школ, дошкольных образовательных и других учреждений и обеспечения его своевременного проведения Министерство дошкольного и школьного образования совместно с Министерством экономики и финансов и Министерством здравоохранения подписало инструктивное письмо.
В нем даны указания по составлению списка сотрудников, подлежащих обязательному медицинскому осмотру в подразделениях дошкольного и школьного образования, и плана его прохождения (с соответствующей информацией в разрезе каждой школы и дошкольного образовательного учреждения), а также по представлению этих данных в территориальные многопрофильные центральные поликлиники, территориальные центры по борьбе со СПИДом и территориальные отделы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
Стало известно, что в текущем году на расходы по прохождению обязательного медицинского осмотра за счет государственного бюджета было выделено 71,4 млрд сумов, эти средства запланированы в сметах соответствующих расходов медицинских учреждений.