“Open Budget”ni targ‘ib qilgan maktab direktori 34 mln so‘m jarimaga tortildi
Kun.uz nashrining xabar berishicha, Buxoro viloyati Romitan tumanidagi 18-maktab direktori o‘qituvchilarni “Tashabbusli budjet”dagi loyiha uchun majburan ovoz yig‘ishga jalb qilgani tasdiqlangan. Bu haqda Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya ma’lum qildi.
Direktorga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi 2-qismiga asosan 100 BHM (34 mln so‘m) miqdorida ma’muriy jarima qo‘llangan.
“Milliy komissiya barcha mas’ullarni, shuningdek, ish beruvchilarni, hudud rahbarlarini xodimlarning konstitutsiyaviy huquqlarini ta’minlashga chaqiradi”, – deyiladi bayonotda.
Romitandagi 18-maktab o‘qituvchilari uyma-uy yurib, maktab texnik bazasini yaxshilash uchun ovoz yig‘ishga majburlanayotgani haqida 26-avgust kuni Kun.uz nashri yozgandi.
1654 ta ovoz olgan loyiha g‘oliblar qatoriga kirmagan. G‘olib bo‘lish uchun maktabga 28 ta ovoz yetmagan.
Ma’lumot uchun, “Tashabbusli budjet”da qo‘l ostidagi xodimlarni ovoz to‘plashga majburlash – majburiy mehnatga jalb qilish sifatida tasniflanadi. Bu prezident qarorida belgilab qo‘yilgan.
Mehnat kodeksining 5-moddasiga asosan, majburiy mehnat taqiqlangan.
MJtKning 51-moddasiga muvofiq, majburiy mehnatga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslar 50–100 BHM jarimaga tortiladi. Xuddi shu harakat takroran yoki voyaga yetmagan shaxsga nisbatan sodir etilsa, Jinoyat kodeksining 148-2-moddasiga ko‘ra jinoiy javobgarlik belgilangan.
O‘rta Chirchiq tumani 11-sonli maktabning jismoniy tarbiya o‘qituvchisi, o‘zi sinf rahbarlik qilayotgan 9-sinf o‘quvchilarini kitob bilan kaltaklagan.

Директор школы, пропагандировавший Open Budget, оштрафован на 34 млн сумов
Как сообщает издание Kun.uz, было подтверждено, что директор школы No18 Ромитанского района Бухарской области принудительно привлекал учителей к сбору голосов за проект "Инициативный бюджет." Об этом сообщила Национальная комиссия по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда.
В соответствии с частью 2 статьи 51 Кодекса об административной ответственности к директору был применен административный штраф в размере 100 БРВ (34 млн сумов).
"Национальная комиссия призывает всех ответственных лиц, а также работодателей, руководителей регионов обеспечить конституционные права работников," - говорится в заявлении.
26 августа Kun.uz писал, что учителей школы No18 в Ромитане вынуждают ходить по домам и собирать голоса для улучшения технической базы школы.
Проект, набравший 1654 голоса, не вошел в число победителей. Школе не хватило 28 голосов, чтобы стать победителем.
Для справки, в "Инициативном бюджете" принуждение подчиненных к сбору голосов классифицируется как привлечение к принудительному труду. Это предусмотрено постановлением президента.
Согласно статье 5 Трудового кодекса, принудительный труд запрещен.
В соответствии со статьей 51 КоАО должностные лица, допустившие принудительный труд, подвергаются штрафу в размере 50-100 БРВ. При совершении того же действия повторно или в отношении несовершеннолетнего установлена уголовная ответственность по статье 148-2 Уголовного кодекса.