Rossiyada o‘quvchi bolg‘a bilan o‘qituvchisi va sinfdoshlariga hujum qildi
2024-yil 16-sentyabr kuni Rossiyaning Chelyabinsk shahrida 13 yoshli o‘quvchi bolg‘a bilan o‘z sinfdoshlari va o‘qituvchisiga hujum qildi.
Hujum Chelyabinskdagi 68-maktabda, dars vaqtida sodir bo‘lgan. O‘quvchi bolg‘ani sumkasida olib kelgan va dars boshlanishi bilan hujumni amalga oshirgan.
Hujum oqibatida to‘rt kishi — uch nafar o‘quvchi va bir nafar o‘qituvchi jarohat oldi, ulardan bir qiz og‘ir ahvolda shifoxonaga yotqizilgan.
Voqea joyiga politsiya xodimlari yetib kelib, hujum qilgan o‘quvchini to‘xtatishgan. O‘quvchi keyinchalik o‘z joniga qasd qilishga ham uringan, lekin bu amalga oshmay qolgan. Hozirda u psixiatriya klinikasiga joylashtirilgan va hujum sabablari bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda.
"O‘quvchi bolg‘ani maktabga qanday olib kirgani katta savol. Nima uchun qo‘riqlash xizmati javob bermadi? Huquqni muhofaza qilish organlari, ta’lim vazirligi, shahar ma’muriyati, bola huquqlari bo‘yicha vakilga vaziyatni batafsil o‘rganib chiqish bo‘yicha topshiriq berdi. Shuningdek, barcha ta’lim tashkilotlarida tekshiruvlar o‘tkazishni topshirdi", deydi Chelyabinsk gubernatori Aleksey Teksler.
Bu hodisa Rossiyada jamoatchilik e’tiboriga tushgan va hujum "qotillikka urinish" sifatida baholangan. Ma’lumotlarga ko‘ra, hujum qilgan bola maktabdagi psixolog yordamidan foydalangan va sinfdoshlaridan ijtimoiy jihatdan ajralgan bo‘lgan.

В России школьник ударил молотом учителя и одноклассников
16 сентября 2024 года в российском городе Челябинске 13-летний школьник напал молотком на своих одноклассников и учительницу.
Нападение произошло в школе No68 в Челябинске во время урока. Ученик принес молоток в сумке и совершил нападение с началом урока.
В результате нападения пострадали четыре человека - три ученика и один учитель, из них одна девочка была госпитализирована в тяжелом состоянии.
На место происшествия прибыли сотрудники полиции и остановили школьника. Впоследствии ученик пытался покончить жизнь самоубийством, но это не удалось. В настоящее время он помещен в психиатрическую клинику и ведется расследование причин нападения.
"Как ученик пронес молоток в школу - большой вопрос. Почему не сработала охранная служба? Я поручил правоохранительным органам, Министерству образования, городской администрации, Уполномоченному по правам ребенка детально изучить ситуацию. Также дал указание провести проверки во всех образовательных учреждениях," - заявил губернатор Челябинска Алексей Текслер.
Это происшествие привлекло внимание общественности в России, и нападение было расценено как "покушение на убийство." По имеющимся данным, мальчик, совершивший нападение, пользовался помощью школьного психолога и был социально изолирован от одноклассников.