Rossiyada o‘quvchi bolg‘a bilan o‘qituvchisi va sinfdoshlariga hujum qildi
2024-yil 16-sentyabr kuni Rossiyaning Chelyabinsk shahrida 13 yoshli o‘quvchi bolg‘a bilan o‘z sinfdoshlari va o‘qituvchisiga hujum qildi.
Hujum Chelyabinskdagi 68-maktabda, dars vaqtida sodir bo‘lgan. O‘quvchi bolg‘ani sumkasida olib kelgan va dars boshlanishi bilan hujumni amalga oshirgan.
Hujum oqibatida to‘rt kishi — uch nafar o‘quvchi va bir nafar o‘qituvchi jarohat oldi, ulardan bir qiz og‘ir ahvolda shifoxonaga yotqizilgan.
Voqea joyiga politsiya xodimlari yetib kelib, hujum qilgan o‘quvchini to‘xtatishgan. O‘quvchi keyinchalik o‘z joniga qasd qilishga ham uringan, lekin bu amalga oshmay qolgan. Hozirda u psixiatriya klinikasiga joylashtirilgan va hujum sabablari bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda.
"O‘quvchi bolg‘ani maktabga qanday olib kirgani katta savol. Nima uchun qo‘riqlash xizmati javob bermadi? Huquqni muhofaza qilish organlari, ta’lim vazirligi, shahar ma’muriyati, bola huquqlari bo‘yicha vakilga vaziyatni batafsil o‘rganib chiqish bo‘yicha topshiriq berdi. Shuningdek, barcha ta’lim tashkilotlarida tekshiruvlar o‘tkazishni topshirdi", deydi Chelyabinsk gubernatori Aleksey Teksler.
Bu hodisa Rossiyada jamoatchilik e’tiboriga tushgan va hujum "qotillikka urinish" sifatida baholangan. Ma’lumotlarga ko‘ra, hujum qilgan bola maktabdagi psixolog yordamidan foydalangan va sinfdoshlaridan ijtimoiy jihatdan ajralgan bo‘lgan.

In Russia, a student attacked his teacher and classmates with a hammer
On September 16, 2024, a 13-year-old student attacked his classmates and a teacher with a hammer in Chelyabinsk, Russia.
The attack took place at School No. 68 in Chelyabinsk during a lesson. The student brought the hammer in his bag and launched the attack as soon as the lesson began.
As a result of the attack, four people - three students and one teacher - were injured, with one girl hospitalized in critical condition.
Police arrived at the scene and stopped the attacking student. The student later attempted suicide, but was unsuccessful. Currently, he has been placed in a psychiatric clinic, and investigations are underway regarding the causes of the attack.
"The big question is how the student brought the hammer into the school. Why didn't the security service respond? I have instructed law enforcement agencies, the Ministry of Education, the city administration, and the Commissioner for Children's Rights to thoroughly investigate the situation. I have also ordered inspections to be conducted in all educational institutions," said Aleksey Teksler, the governor of Chelyabinsk.
The incident has drawn public attention in Russia, and the attack has been classified as an "attempted murder." According to reports, the attacker had been receiving help from the school psychologist and was socially isolated from his classmates.